3 různé typy učení: Který z nich vyhovuje vám?

3 různé typy učení

V dnešním rychle se měnícím světě představuje celoživotní studium nezbytnou součást osobního i profesního růstu. Když poznáte svůj studijní typ, zefektivníte proces učení a získáte velkou životní výhodu. Dnes vás seznámíme s různými typy učení a pomůžeme vám zjistit, který z nich vyhovuje právě vám.

3 studijní typy

Když se bavíme o studijních typech, máme na mysli různé způsoby, kterými lidé nejlépe přijímají informace. Jak kdysi moudře prohlásil Jan Amos Komenský: „Neprojde do paměti, co neprojde přes smysly.“ Teď jde o to, který smysl máte nejlépe uzpůsobený k přijímání informací právě vy.

Vizuální typ

Tito lidé si nejlépe zapamatují jevy, které jsou názorně zpracované. Například ve formě schémat, grafů nebo ilustrací. Mívají skvěle vyvinutou schopnost vizualizovat pojmy a myšlenky.

vizuální typ
Tipy, jak se efektivně učit: používejte vizuální pomůcky (myšlenková mapa nebo vývojový diagram), poznámky si vyznačte barevně, sledujte videa a prezentace.

Auditivní typ

Tak se označují lidé, kteří upřednostňují získávání informací sluchem. Nejvíce se naučí tehdy, když poslouchají přednášky nebo třeba audioknihy.

auditivní typ
Tipy, jak se efektivně učit: navštěvujte přednášky, semináře nebo diskuze, poslouchejte audio nahrávky, diskutujte o probíraném tématu, abyste si učivo lépe zapamatovali.

Kinestetický typ

Takoví studenti se nejlépe učí prostřednictvím praktických zkušeností a fyzické aktivity. Mívají velmi dobře vyvinutý hmat a často vynikají v činnostech, které vyžadují pohybovou aktivitu a zručnost.

kinesteticky typ
Tipy, jak se efektivně učit: navštěvujte praktická cvičení a semináře, používejte fyzická gesta k lepšímu zapamatování, během studia dělejte častější přestávky, které vyplníte fyzickou aktivitou pro lepší soustředění.

Proč byste měli znát svůj studijní typ

Pochopení preferovaného způsobu přijímání informací představuje důležitý krok k optimalizaci vzdělávacího, seberozvojového a profesního růstu. Díky znalosti převažujícího studijního typu dokážete zvolit vhodné strategie, kterými maximalizujete svůj potenciál. Škola vás na takový způsob studia nejspíš nepřipravila. Ale dnešní moderní svět naštěstí nabízí spoustu možností, jak se rozvíjet, ať už preferujete vizuální, auditivní nebo kinestetický způsob.

Jen nezapomeňte, že každý člověk je jedinečný. Je docela možné, že vy sami nebo vaši blízcí jste kombinací více typů. Experimentujte, poznávejte své možnosti, využijte naplno svých silných stránek a zpříjemněte si tak studium. Nejspíš budete překvapeni, kolik si toho ve skutečnosti dokážete zapamatovat, když se naučíte využívat svých přirozených talentů.

Tip: Při učení člověku vyhládne, zkuste tyto superpotraviny, které vám pomohou s učením!

👁️‍🗨️ 170 x přečteno

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Blogeo.cz

Blogeo.cz

Přinášíme vám zajímavosti a netradiční články na nejrůznější témata. Věříme proto, že si zde každý můžete nalézt to své oblíbené. A když vám naše články udělají radost, je to pro nás největší odměna.