6 mýtů o akné

👁️‍🗨️ 149 x přečteno

Snad už si dnes nikdo nemyslí, že by byl jediný, kdo řeší akné. To by bylo hodně daleko od pravdy. S tímto problémem se setká většina populace, především pak dospívající, dokáže však velmi nepříjemně potrápit i po dosažení 25 let, nebo taktéž v dospělém věku. Asi právě proto jsou lékárny a nejrůznější kosmetické prodejny zásobené krémy na boj proti problematické pleti a také nejrůznějšími gely, čistícími přípravky na obličej a tělo a dalšími produkty. Bohužel stále je léčba pupínků dosti komplikovaná a to i bez zažitých mýtů. Těchto 6 mýtů by měl znát každý, kdo toto téma řeší a hledá odpovědi. Vyhněte se tedy domněnkám a buďte zase o 1 krok blíže k docílení čisté a zdravé pleti bez pupínků.

1. mýtus o akné:

akné stres

Stav vaší pleti se zlepší, když se přestanete stresovat. Kéž by. I když se často setkáváme s informacemi, že stres může způsobovat stav, kdy tělo produkuje více hormonů, které stimulují produkci oleje, existuje spousta dalších příčin, které zásadně ovlivňují akné. Ikdyž stres stav pleti může opravdu zhoršit, rozhodně není hlavním činitel a spouštěčem. Samotná dědičnost a genetika, či další hormonální výkyvy mají větší vliv než samotné stresování. Upřímně, v dnešní hektické době to ani není možné. Akné je tedy spíše odrazem našeho zdravého životního stylu s kombinací stravy, jakož i péče o naši čistotu a hygienu. Akné může zhoršovat ale i pocení, potíte se často?

2. mýtus o akné:

akné strava

Strava na něj nemá žádný vliv. O tom, zda strava může mít vliv na pleť, bylo napsáno již spoustu odborných publikací. Jak se ukazuje, ve skutečnosti strava má výrazný vliv na akné či jeho projevy. Ve studii zveřejněné v červenci 2016 v časopise Journal of the American Academy of Dermatology vědci zjistili, že potraviny s vysokou glykemickou zátěží, tj. míra množství sacharidů v potravě a hladina cukru v krvi jsou následně spojeny s větším výskytem pupínků, zejména pak, pokud se jedná o mírné nebo těžké akné.

Zatímco potraviny s vysokým glykemickým indexem (GI) pravděpodobněji způsobují hrudky cukru v krvi, potraviny s nízkým GI mohou pomoci zmírnit zánět, podle studie zveřejněné v dubnu 2014 v American Journal of Clinical Nutrition. Takže se ze studií dozvídáme, že strava, která obsahuje zrna, ovoce, zeleninu, zdravé tuky a libový protein (jako např. ryby) má výrazně pozitivnější vliv na zlepšení pleti a pokožky celkově. Každopádně i zde platí určité výjimky. Např. citrusové plody mohou stav zhoršovat, pokud se požívají dlouhodobě. Polotovary či hotové výrobky a rychlé občerstvení ve většině případů výrazně stav zhoršují také. Pouhá změna jídelníčku tedy může tento proces výrazně ovlivnit.

3. mýtus o akné:

akné a čokoláda

Čokoláda jej nezpůsobuje. Vypadá to, že každá oblíbená pochutina produkuje akné a pupínky. Nejprve nám bylo řečeno, že čokoláda způsobuje praskliny – pak vědci místo toho obviňovali potraviny s vysokým obsahem cukru. Nyní se důkazů proti čokoládě začíná znovu hromadit. Ve studii zveřejněné v červenci 2016 v časopise Journal of the American Academy of Dermatology, lidé, kteří jedli 1,55 unce mléčné čokolády, měli více pupínků než ti, kteří jedli želé stejného množství.  Takže se tu dozvídáme, že čokoláda jej pravděpodobně opravdu vyvolává či způsobuje zánět.

A u hořké čokolády to nemusí být o nic lepší. Ve studii zveřejněné v květnu 2016 v International Journal of Dermatology, muži s kůží náchylnou k akné, kteří přidali o něco méně než 20 g tmavé čokolády do své každodenní stravy, viděli a zaznamenali, že se stav jejich pleti po čtyřech týdnech zhoršuje.

4. mýtus o akné

akné opalování

Opalováním „vyschnou“ pupínky. Je nám líto, ale jediné, pro co je opalování dobré, je zvýšení rizika rakoviny kůže. „Opalování a nadměrné vystavení škodlivému UV (ultrafialovému) záření je jedna z nejhorších věcí, které můžete udělat pro pokožku. Navíc, pokud již užíváte léky na problematickou pleť, mějte na paměti, že některé tyto léky způsobují, že vaše pokožka je ještě citlivější na slunce.

5. mýtus o akné

akné a vymačkávání

Existuje správný způsob, jak vymačkávat pupínek. Průměrný člověk by se neměl pokoušet vymačkávat pupínek sám. Jelikož tím může způsobit zanechání jizvy v obličeji, nebo rozšířit bakterie z choroboplodných zárodků číhající na vašich rukách a prstech. Takže vymačkáváním pupínků můžete způsobit to, že jsou pupínky více zanícené, nebo zůstávají na tváři déle než je nezbytně nutné. A nebo si vymačkáváním pupínků rozšiřujete akné na další část pleti či pokožky poblíž. Nešahejte si tedy prsty a rukama na tvář, to jen stav zhoršuje. Pokud se chcete zbavit zvláště velkého pupínku nebo cysty, svěřte se do rukou dermatologa, který provede extrakci či ošetření.

6. mýtus o akné

Když pečujeme o pleť, potřebujeme pouze 1 lék či produkt.

Pokud si chcete vyčistit pleť nebo pokožku, budete pravděpodobně muset kombinovat více druhů ošetření či přípravků. Můžete například chtít spárovat topický antibiotický krém na předpis s volně prodejným benzoylperoxidovým produktem. Většinou trvá 1 až 2 měsíce, než naleznete vhodný produkt či lék, který bude vyhovovat vaším potřebám pokožky a pleti. Toto je potom také důvod, proč navštívit dermatologa, než se začneme sami léčit doma.

A jaké produkty se stávají hitem pro zlepšení problematické pokožky?

set zdravá pleť bez pupínků a podráždění kosmetika na aknéSET zdravá pleť bez podráždění a pupínků

Mohlo by Vás také zajímat:

Akné – co o něm víme?

Akné na krku

 

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.