Ach ta hlava děravá

👁️‍🗨️ 176 x přečteno

Zapomínáte, zapomínáme, ať jsme mladí či staří, zdraví nebo nemocní. Čím to asi bude? Máme mnoho povinností a záznamy nejsou naší silnou stránkou, anebo je to běžné a zbytečně si děláme starosti? Otázkou je, zda jsou to věci podstatné, které zapomínáme, anebo nepodstatné a pouze jsme je jako takové uložili kdesi do pozadí. V každém případě, jakmile zjistíme, že jsme opětovně něco chtěli, ale bohužel jsme si nevzpomněli – tak opět je na místě rozlišení. Bylo to zásadní či okrajové?

ach ta hlava děravá

Někde jsem si přečetla, že zapomínání je správné, neboť je to selekce podstatného a uchovávání tedy ve své mysli jenom toho, co má pro nás nějaký význam, nevýznamné věci potlačujeme či zapomínáme. Je to jakýsi pořádek,  podobný tomu,  jako když  vyhazujeme nefunkční, nepotřebné, zastaralé věci, abychom uvolnili místo pro nové, neboť  kapacitu máme jenom jednu.

Přesto zjištění, že jsme na někoho či na něco zapomněli, nás vždycky vyvede z rovnováhy. Už, už jsme si mysleli, jak máme všechno pod kontrolou a ejhle!!! Nespílejte tedy vlastním ratolestem, když zkrátka a dobře na něco zapomněli, zcela jistě lze odhadnout, zda to bylo úmyslné či prostě přišlo  tzv. na věc. Nejlepší je, když se s tím sami poperou a příště si dají lepší pozor. Stejně jako my, když na něco zapomeneme, tak nám nezbývá nic jiného než to nějak vyřešit.  I takové přiznání, že jsme něco zapomněli  má něco do sebe, alespoň nám to druzí nebudou vyčítat. Je to mnohem lepší řešení, než se na něco či někoho vymlouvat.

Zapomínání je i ozdravující. To v případě nějakého traumatizujícího zážitku, prožitku. Lze říci, že zapomínání je lidské. Nemějme tedy velké nároky na náš mozek, který naše vněmy, zážitky a povinnosti dokáže přehledně třídit a vybírá se z nich jenom to, co se mu pro nás jeví  jako důležité.

Šťastný je pak ten člověk, který dokáže zapomínat to špatné a pamatuje si to dobré. Poznáváme, abychom mohli i zapomínat. Přesto bychom neměli zapomínat na ty, kteří jsou pro nás důležití.

Nikdo z nás není dokonalý a je tedy osvěžující, když mnohé věci skončí v milosrdném moři zapomění.

 

Reklamní inspiry:


Mohl by vás také zajímat článek: Lidské chyby

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.