Akné – co o něm víme?
Akné je chronické, zánětlivé kožní onemocnění, které způsobuje skvrny a pupínky, zejména na obličeji, ramenou, zádech, krku, hrudníku a pažích. Může se vyskytovat přesto kdekoliv na těle. Patří mezi ně bílé či černé tečky, pupínky, cysty a uzly. Projevy se různí, ale trpí na ně opravdu miliony lidí a to po celém světě, ať už dospívajících či dospělých. Běžně se vyskytuje během puberty, kdy se mazové žlázy aktivují, ale může se vyskytnout v každém věku. Není sice životu nebezpečné, ale může zanechávat jizvy na tváři či pokožce, nebo nás může negativně ovlivňovat psychicky. Žlázy produkují olej a jsou stimulovány mužskými hormony produkovanými nadledvinami u mužů i žen.
“ Téměř 87 procent lidí prožívá akné ve věku od 12 do 30 let. „
Zde je několik faktů o akné:
• je kožní onemocnění postihující olejové žlázy na bázi vlasových folikulů
• ovlivňuje 3 ze 4 osob ve věku od 12 až do 30 let
• není životu nebezpečné, ale může zanechat jizvy na tváři a pokožce
• samotná léčba závisí na tom, jak je závažné a trvalé
Mezi rizikové faktory patří:
- dědičnost
- menstruační cyklus
- úzkost a stres
- horké a vlhké podnebí
- použití make-upu na bázi oleje
- mačkání pupínků
- stravování
Domácí prostředky na akné
Akné je běžný kožní problém. Existuje mnoho navrhovaných domácích léků, ale ne všechny z nich jsou podporovány výzkumem. Není jasné, jakou roli hraje dieta při zhoršování. Vědci zjistili, že lidé, kteří konzumují stravu, která nabízí dobrý přísun vitamínů A a E a zinku, mohou mít nižší riziko těžkého akné. Jedna recenze popisuje souvislost mezi akné a dietou jako „kontroverzní“, ale naznačuje, že dieta s nízkým glykemickým zatížením může částečně pomoci.
Např. čajový olej: Výsledky studie 60 pacientů zveřejněné v časopise Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology naznačují, že 5% olej z čajovníku může pomoci léčit mírné až střední akné.
Čaj: Existují důkazy, že polyfenoly z čaje, včetně zeleného čaje, aplikované v topických přípravcích, mohou být užitečné při snižování tvorby mazu a léčbě. Sloučeniny v tomto případě však byly extrahovány spíše z čaje než přímo pomocí čaje. Zvlhčovače: Ty mohou zklidnit pokožku, zejména u lidí, kteří používají léčbu, jako je isotretinoin, říkají vědci. Hydratační přípravky obsahující aloe vera v koncentraci nejméně 10 procent mohou mít uklidňující a případně protizánětlivý účinek.
Příčiny akné
Lidská kůže má póry, které se pod kůží spojují s olejovými žlázami. Folikuly spojují žlázy s póry. Folikuly jsou malé váčky, které produkují a vylučují tekutinu. Žlázy produkují mastnou tekutinu zvanou maz, tzv. kožní maz (latinsky sebum). Sebum přenáší odumřelé kožní buňky přes folikuly na povrch kůže.
Vlasy rostou z folikulu z kůže. Pupínky rostou, když se tyto folikuly zablokují a olej se hromadí pod kůží. Kožní buňky, kožní maz a vlasy se mohou shlukovat do tzv. zátky. Tento „článek“ je pak infikován bakteriemi a výsledky otoků. Pupínek se začne vyvíjet, jakmile se tato „zátka“ začne rozpadat.
Propionibacterium acnes (P. acnes) je název bakterií, které žijí na kůži a přispívají k infekci pupínků. Výzkum naznačuje, že závažnost a frekvence závisí na kmenu bakterií. Ne všechny bakterie spouštějí pupínky. Jeden kmen pomáhá udržovat pokožku bez pupínků.
Hormonální faktory
Způsobuje je řada faktorů, ale hlavní příčinou je zvýšení hladiny androgenů. Androgen je typ hormonu, jehož hladiny se zvyšují na začátku adolescence, tedy dospívání. U žen se přemění na estrogen. Rostoucí hladiny androgenů způsobují růst olejových žláz pod kůží. Zvětšená žláza produkuje více mazu. Nadměrné množství mazu může zničit buněčné stěny v pórech a způsobit růst bakterií.
Další možné spouštěče:
Některé studie naznačují, že riziko mohou zvýšit genetické a dědičné faktory.
Mezi další příčiny patří:
• některé léky, které obsahují androgen a lithium
• mastná kosmetika
• hormonální změny
• emoční stres
• menstruace
Léčba akné
Léčba závisí na tom, jak těžké a trvalé je akné. Léčba však vyžaduje systematickou a pravidelnou péči, aby bylo dosaženo výsledku.
Mírné akné
K léčbě je k dispozici celá řada steroidních a nesteroidních krémů a gelů a mnoho z nich je opravdu účinných. Mírné akné lze léčit volně prodejnými léky (OTC), jako jsou gely, mýdla, polštářky, krémy a pleťové vody, které se nanášejí na pokožku. Krémy a pleťové vody jsou nejlepší pro citlivou pokožku. Gely na bázi alkoholu vysušují pokožku a jsou lepší pro mastnou pleť.
Léčiva OTC proti akné mohou obsahovat následující aktivní složky:
• Resorcinol: pomáhá rozkládat černé tečky a bílé tečky
• Benzoylperoxid: ničí bakterie, urychluje výměnu kůže a zpomaluje tvorbu mazu
• Kyselina salicylová: napomáhá rozkladu černých teček a bílých teček a pomáhá redukovat zánět a otoky
• Síra: přesně to, jak to funguje, není známo
• Retina-A: pomáhá odblokovat póry prostřednictvím buněčného obratu
• Kyselina azelaová: posiluje buňky, které lemují folikuly, zastavuje erupce mazu a snižuje bakteriální růst.
Je vhodné začít s nejnižšími silami, protože některé přípravky mohou při prvním použití způsobit podráždění kůže, zarudnutí nebo pálení.
Tyto vedlejší účinky po dalším použití obvykle ustupují. Pokud ne, je vždy na místě navštívit lékaře či dermatologa.
Léčení mírného až těžkého akné
Kožní specialista nebo dermatolog může léčit závažnější případy. Mohou předepsat gel nebo krém podobný OTC lékům, ale silnější, nebo perorální nebo topické antibiotikum.
Kortikosteroidní injekce
Pokud se cysta stane vážně zanícenou, může prasknout. To může vést k zjizvení. Specialista může léčit zanícenou cystu injekcí zředěného kortikosteroidu. To může pomoci předcházet zjizvení, omezit zánět a urychlit hojení. Cysta se rozpadne během několika dnů.
Perorální antibiotika
Perorální antibiotika mohou být předepisována po dobu až 6 měsíců u pacientů se středně těžkým až těžkým akné. Jejich cílem je snížit populaci P. Acnes. Dávka se začne zvyšovat a snižovat, jak se akné vyjasňuje. P. acnes se může časem stát rezistentním na antibiotikum a je potřeba další antibiotikum.
Akné má větší pravděpodobnost, že se stane odolnější vůči lokálním antibiotikům než perorálním. Antibiotika mohou bojovat s růstem bakterií a snižovat zánět. Pro akné se běžně předepisují erytromycin a tetracyklin.
Perorální antikoncepční prostředky
Perorální antikoncepce může pomoci ovládat akné u žen potlačením nadměrné žlázy. Obvykle se používají jako dlouhodobá léčba.
Nemusí být vhodné pro ženy, které:
• mají poruchu srážení krve
• kouří
• trpí migrénami
• jsou starší 35 let
Aktuální antimikrobiální látky
Cílem aktuálních antimikrobiálních látek je také snížení P. acnes u pacientů se středně těžkým až těžkým akné. Příklady jsou klindamycin a sulfacetamid sodný. Dermatolog může předepsat lokální retinoid. Lokální retinoidy jsou derivátem vitaminu A. Uvolňují póry a zabraňují rozvoji bílých a černých teček.
Isotretinoin
Jedná se o silný perorální retinoid, který se používá k léčbě těžkého cystického akné a těžkého akné, když akné nereaguje na jiné léky a léčby. Jedná se o přísně kontrolovanou léčbu s potenciálně závažnými vedlejšími účinky. Pacient musí podepsat formulář souhlasu, aby řekl, že rozumí rizikům. Mezi nežádoucí účinky patří suchá pokožka, suché rty, krvácení z nosu, abnormality plodu, pokud jsou použity během těhotenství, a výkyvy nálad. Pacienti, kteří užívají isotretinoin, se musí vyhýbat doplňkům vitaminu A, protože by to mohlo vést k toxicitě vitaminu A.
Spouštěče akné
Stres může být v některých případech klíčovým spouštěčem akné. Pupínky se liší velikostí, barvou a úrovní bolesti.
Jsou možné tyto typy:
• Bílé hlavičky: Ty zůstávají pod kůží a jsou malé
• Černé tečky: Jsou jasně viditelné, jsou černé a objevují se na povrchu kůže
• Papule: Malé, obvykle růžové hrboly, které jsou viditelné na povrchu kůže
• Pustuly: Zřetelně viditelné na povrchu kůže. Na základně mají červenou barvu a nahoře mají hnis
• Uzly: jasně viditelné na povrchu kůže. Jsou to velké, pevné a bolestivé pupínky, které jsou zasazeny hluboko v kůži
• Cysty: Zřetelně viditelné na povrchu kůže. Jsou bolestivé a plné hnisu. Cysty mohou způsobit jizvy.
Tipy pro prevenci akné
Zde je několik tipů pro péči o pleť, která má akné nebo je náchylná k ní.
• Omyjte si obličej ne více než dvakrát denně teplou vodou a jemným mýdlem vyrobeným speciálně pro akné.
• Nedrhněte pokožku ani nevymačkávejte pupínky akné, protože by to mohlo infekci posunout dále dolů, což by způsobilo další blokování, otok a zarudnutí.
• Vyvarujte se praskání pupínků, protože to způsobuje zjizvení.
• Specialista může léčit pupínek, který vyžaduje rychlé odstranění z kosmetických důvodů.
• Nedotýkejte se obličeje.
• Při hovoru držte telefon od obličeje, protože je pravděpodobné, že obsahuje maz a zbytky nečistot kůže.
• Často si umývejte ruce, zejména před nanesením krémů, krémů nebo make-upu.
• Brýle pravidelně čistěte, protože shromažďují maz a zbytky kůže.
• Pokud je akné na zádech, ramenou nebo hrudi, zkuste na sobě volné oblečení a nechte pokožku dýchat. Vyvarujte se těsného oděvu, jako jsou čelenky, čepice a šátky, nebo pokud je používáte, pravidelně je perte.
• Vyberte makeup pro citlivou pokožku a vyhněte se výrobkům na bázi oleje. Před spaním odstraňte make-up.
• Při holení používejte elektrický holicí strojek nebo ostré holicí strojky. Před použitím holicího krému zjemněte pokožku a vousy teplou mýdlovou vodou.
• Udržujte vlasy čisté, protože shromažďují kožní maz a zbytky kůže. Vyhněte se mastným vlasovým přípravkům, jako jsou výrobky obsahující kakaové máslo.
• Vyvarujte se nadměrného vystavování na slunci, protože to může způsobit, že pokožka vytvoří více mazu. Několik léků na akné zvyšuje riziko spálení.
• Vyvarujte se úzkosti a stresu, protože to může zvýšit produkci kortizolu a adrenalinu, které zhoršují akné.
• Snažte se udržovat chlad a sucho v horkém a vlhkém podnebí, abyste zabránili pocení.
Akné je častým problémem. To může způsobit těžké rozpaky, ale je k dispozici léčba a v mnoha případech je účinná.
Kosmetika proti akné, kterou pravděpodobně neznáte, objevte Everdry a dostaňte akné pod kontrolu:
Everdry krém na akné s kyselinou hyaluronovou