Akné na zádech

👁️‍🗨️ 2.0 K x přečteno

Akné na zádech – příčiny, prevence a doporučené přípravky

Zatímco akné v obličeji je poměrně hojně diskutované, o akné v oblasti zad se zdaleka tolik nemluví. Ale kdo s tímto typem akné problémy má, ví, že pupínky na zádech nejsou o nic méně frustrující. Zatímco v obličeji dámy použijí k zamaskování make-up, pánové například nějaký zásyp či podobný maskovací přípravek, u zad to jde hůře. Výsledkem je omezení šatníku, pokles sebevědomí.

akné na zádech

Pokožka zad je velmi náchylná k akné.

K akné na zádech přispívají tři hlavní faktory. Nadměrná aktivita olejových žlázy, větší množství odumřelých kožních buněk a výraznější množení bakterií způsobujících akné. Bohužel pokožka na našich zádech je k těmto problematickým jevům náchylnější, než je tomu v jiných částech těla. Důvodem je to, že kůže na zádech je extrémně silná.

Čím silnější kůže je, o to více roste riziko zablokování pórů. Navíc je třeba připočítat fakt, že horní polovina těla má vyšší hustotu potních a mazových žláz než spodní polovina. Kombinace těchto dvou faktorů vytváří perfektní prostředí pro vznik akné.

Co mohu udělat s akné na zádech teď hned?

Obecně má co dočinění se vznikem akné v oblasti zad pocení, strava a volba hygienických prostředků. Pojďme si říct nyní konkrétně, jaké jsou příčiny vzniku akné na zádech a jak pupínkům předcházet.

  1. Volba šampónu či sprchového gelu

Stejně jako přírodní oleje v těle mohou blokovat póry a vést k pupínkům, podobný efekt mohou mít šampóny a sprchové gely na naši pokožku. Při jejich používání vzniká velké riziko, že nám budou stékat po zádech a dodávat tak vysoké dávky látek, které ucpávají póry, na naše záda. Pokud máme dlouhé vlasy, pak je riziko o to větší. Proto si vždy nezapomeňme vlasy a záda důkladně opláchnout. Zároveň je vhodné používat přípravky, které neobsahují oleje, nezanášejí póry a jsou určeny pro aknózní typ pokožky.

  1. Sprchování po každé větší tělesné aktivitě

akné na zádech u žen

Ne vždy má člověk možnost se po sportovní či fyzické aktivitě osprchovat. A někdy se nám zkrátka jen nechce. Jenže ponechání potu na naší pokožce je jednou z nejčastějších příčin vzniku pupínků na zádech. Čím dříve pot a nečistoty z pokožky smyjeme, tím lépe záda ochráníme před vznikem akné. Pokud je sprcha, nebo alespoň opláchnutí zad zrovna mimo naše možnosti, pak je dobré alespoň záda utřít ručníkem a vyměnit oblečení.

Smyslem je alespoň omezit potravu pro bakterie a uchránit největší póry před jejich ucpáním. Co si budeme povídat, ty velké pupínky jsou ty nejhorší. A jakmile začneme cítit, že nám roste nové akné na zádech, už je většinou pozdě.

  1. Volba oblečení a toho, co nosíme na zádech

Oblečení hraje jednoznačnou úlohu v prevenci před vznik akné v oblasti zad. Stejně tak důležité je to, jak často nosíme batohy, sportovní vybavení nebo kabelky. Příliš upnutý a málo volný oděv vede ke zvýšenému tření tkanin s pokožkou.  V kombinací s teplem, vlhkostí a potem vzniká ideální prostředí pro vznik akné. Dlouhodobě pak může tento problém vést až k trvalému podráždění kůže a zánětům na zádech.

Póry se ucpou mrtvými kožními buňkami a ani běžná hygiena pak nestačí pro jejich odstranění. Chceme-li předejít těmto problémům na zádech, nenosme příliš těsné oblečení a snažme se nemít na zádech batoh či kabelku delší dobu, než je nutné. Dobré je také nosit čisté bavlněné tričko pod běžným oblečením. Tričko nám pomůže s ochranou pokožky zad.

akné na zádech dospívající

  1. Volba opalovacího krému

Používat opalovací krém je samozřejmě v pořádku. Ale není krém, jako krém a z pohledu akné na zádech je třeba jeho volbě věnovat také zvýšenou pozornost. Pokud nebudeme používat opalovací krém speciálně vytvořený pro pokožku náchylnou k akné, zvyšujeme tím riziko vzniku akné.

  1. Vhodná strava

Pokud je naše strava plná uhlohydrátů a mléčných výrobků, naše záda nám určitě nepoděkují. Přísloví „jsme to, co jíme“ platí, co se akné na zádech týče, zcela jednoznačně. Propojení mezi stravou a akné je zde totiž zcela zásadní.

Potraviny bohaté na uhlohydráty s vysokým glykemickým indexem mohou být obzvláště problematické pro osoby trpící akné. Zvyšování hladiny cukru v krvi obvykle vede k projevům akné. Potraviny s vysokým glykemickým indexem jsou například bílý chléb, hranolky a brambory. Potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou naopak arašidy, zelenina a fazole.

Speciálním případem v této souvislosti je mléko a mléčné výrobky. Konzumace mléka – a zejména odstředěného mléka – je velmi často spojena s výraznějším nárůstem akné. Tato spojitost nebyla zatím 100 % prokázána, ale minimálně závěry řady studií ji naznačují.

  1. Hormonální výkyvy a stres

O akné na zádech se také hodně mluví v souvislosti se stresem. Výzkumy ukázaly souvislost mezi stresem a zhoršením stavu akné. Určitě znáte situaci, kdy máte důležitou schůzku, nebo událost a těsně před ní se zhorší akné.
Podobný dopad má také hormonální aktivita. Z pohledu pupínků na zádech je příčinou vysoká hladina testosteronu. Ta vede k vyšší produkci kožního mazu a tato zvýšená produkce může mát za následek zablokování pórů. U žen má naopak podobný efekt klesající hladina estrogenu související s menstruačním cyklem.

Dodržováním těchto 6 hlavních bodů výrazně snížíme riziko vzniku akné na zádech. Zároveň slouží jako prevence před zhoršením stavu. Akné dokáže poměrně zásadně ovlivnit náš život a měli bychom jeho léčbě věnovat zvýšenou pozornost. Samozřejmě ani při dodržování všeho výše uvedeného zcela nezabráníme tvorbě akné. Náš organismus je natolik komplexní a složitý mechanismus, že jeho souvislosti dodnes nejsou plně pochopeny.

Podobně je to i s akné. Co je však jasné, že tyto zásady v boji s akné jednoznačně pomohou. Vyzkoušejte také noční krém se seboclearem, který může pomoci.

vyrážka na zádech

Doporučené přípravky na akné na zádech

Pokud již akné vzniklo a potřebujeme řešit jeho následky, případně podpořit zdraví naší pokožky na zádech, mám pro Vás 3 tipy na přípravky, které se mi proti akné na zádech nejlépe osvědčili:

Medik8 Blemish SOS Gel proti akné s rychlým účinkem 15 ml
Tento gel je skvělým pomocníkem v boji proti pupínkům. Jako jeden z mála na trhu dokáže skutečně pupínek stáhnout a poměrně rychle zlikvidovat. Speciálně cenné je jeho působení u větších a hlubších pupínků. Kdo s nimi má zkušenosti, ví, že ty vydrží na pokožce klidně i týden. Velké a nevzhledné léze na zádech. Ale právě i s takovými pupínky si dokáže Medik8 Blemish SOS Gel proti akné poradit. To oceňuji snad ze všeho nejvíce.

Gel nemastí a je na pocit lehký. Pokud máte citlivější pokožku na zádech, může trochu pálit v prvních chvílích po nanesení. Ale obvykle je kůže na zádech silnější, proto tento pocit nebývá nijak výrazný a po chvíli odezní. U „rozdrásaného“ akné štípe více, ale to je dáno narušením pokožky. Pokud pupínek necháme být a jen jej namažeme, je vše v pohodě. Jinak gel nepůsobí žádné problémy. Naopak. Po nanesení je znát, že se pokožka stahuje a opticky už po pár hodinách je vidět, že jsou pupínky menší.

Při pravidelném mazání je to perfektní pomocník proti akné na zádech. Důležité je, že gel obsahuje také kyselinu diovou, která redukuje produkci kožního mazu. To umožňuje uvolnit póry a urychlit hojení pokožky s akné.


Cetaphil Cleansers čistící mléko pro citlivou a suchou pleť 460 ml

Zatímco Medik8 Blemish SOS Gel řeší samotné projevy akné, Cetaphil Cleansers doporučuji jako přípravek pro každodenní péči. Jednou věcí je řešit následky akné, samotnou kapitolou je pak prevence před jeho vznikem. Jak jsme si uvedli výše, spoustu věcí pro prevenci vzniku akné můžeme udělat sami a bez větší námahy.

Toto čistící mléko je vhodným nástrojem pro udržení pokožky čisté a dostatečně hydratované. Smyslem je udržet póry volné a odstraňovat odumřelé kožní buňky z povrchu zad. Při setření vatou či tampónkem je krásně vidět, kolik nečistot je schopný Cetaphil Cleansers z povrchu pokožky odstranit. Nijak nedráždí a je vhodný pro pravidelné používání. Dlouhodobě je jeho používání hodně znát a celkově zlepšuje stav pokožky, předchází vzniku akné na zádech a pomáhá proti vysušování.

 

SweatStop emulze proti svědění a podráždění pokožky 50 ml

Jedná se o přípravek, který slouží k ošetření pokožky s cílem zabránit jejímu podráždění, svědění. Urychluje hojení a celkovou regeneraci pokožky. Tyto vlastnosti jsou velmi důležitým pomocníkem v boji proti akné. Jen dokonale vyživená a ošetřená pleť je totiž schopná dlouhodobě obstát proti pupínkům a dalším kožním defektům. Emulze obsahuje panthenol, aloe vera, včelí vosk, jojobový a avokádový olej. Všechno složky, které naše pokožka vyloženě potřebuje. Emulze je velice lehká, po nanesení působí příjemně a nijak nedráždí.

Pokud máte aknózní pokožku se sklonem ke svědění, nebo častému červenání, pak je tato emulze ideální volbou.

SweatStop emulze proti svědění a podráždění pokožky 50 ml

sweatstop emulze proti svědění kůže a podráždění

Kromě těchto 3 přípravků doporučuji podpořit regeneraci a celkové zdraví pleti doplňky stravy, nejlépe zinkem a pupalkou. S doplňky stravy obecně je vhodné to moc nepřehánět, ale pokud máme pocit, že jsme ve více stresovém období, či je naše pokožka více namáhána (například v letním období se více potíme), pak jsou tyto doplňky dobrou podpůrnou pomocí v boji proti akné na zádech.

akné na zádech v dospělosti

Z historie akné

Věděli jste, že první zmínka o akné se pravděpodobně vyskytuje v Bibli? Každopádně první souvislejší text zabývající se samotným akné obsahuje Ebersův papyrus. Ten podle dostupných zdrojů byl sepsán okolo roku 1500 př.n.l. Jedná se o 20 metrů dlouhý svitek, na kterém jsou zapsané vědomosti o léčivých rostlinách a medicíně té doby.

Zde je popsána síra jako prostředek pro čištění pokožky, která obsahuje vřídky a pupínky. Tedy akné. Asi nepřekvapí, že síra se jako přísada v některých přípravcích pro léčbu akné využívá dodnes. Podobně jako síra se pak využíval pro ošetřování akné ve starodávných egyptských a řeckých kulturách také med.

Máte přečten tento článek zabývající se akné na zádech? Pak by Vás mohlo také dále zajímat, jak zabránit pocení (nejen) na zádech.

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 12

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.