Akné v dospělosti

👁️‍🗨️ 373 x přečteno

Obsah:
1. Celoživotní prokletí jménem akné
2. Je akné v dospělosti hormonální povahy?
3. Mikroskopický zloduch, o kterém možná nevíte
4. Jak moc záleží na tom, co jím?
5. Mýty o stravě a akné
6. Seboclear – zázrak nebo další zklamání?

Je mi 30+ a trpím na akné v dospělosti…

Pupínky sice nebývají tak četné jako v období puberty, to ovšem neznamená, že nedokáží pořádně potrápit a člověku doslova otrávit den. Někdy totiž úplně stačí jeden větších rozměrů a mám po náladě. Z psychologického hlediska je akné v pozdějším věku možná horší, protože se všeobecně neočekává, že se někomu po třicítce objevují stále ještě pupínky. Nezřídka jsem si říkala, že se nad akné vyhrát nedá.

Nikdo se mi nemůže divit. Už jsem toho totiž na akné vyzkoušela za svůj život poměrně dost, promarnila hodně peněz a bezvýsledně. Až teprve letos mám nový objev. Tím objevem nemyslím nového muže :), ale skutečný pokrok ohledně akné v dospělosti. Ráda bych se s Vámi v následujících řádcích podělila za roky nasbíraná osobní zjištění k tomuto tématu, věřím, že mohou být skutečným krokem ke zlepšení pocitu ze sebe sama i pro Vás.

hormonální akné v dospělosti

Když akné hrozí v každém věku…

Někdy mne pupínky natolik štvou, že si říkám, proč právě já. Je nespravedlivé, když ostatní vypadají tak v pohodě. Nedá mi to a občas koukám kolem sebe na obličeje kolemjdoucích v naději, že uvidím také nějakou obsypanou tvář. Nemějte mi to za zlé, akné nikomu nepřeji, jen jde o ten pocit, kdy se pak v daném problému necítím tak osamocena ☹.

Akné (acne vulgaris) vzniká v důsledku ucpání pórů pokožky nahromaděním kožního mazu. Maz nemůže odtékat a vytvoří se ložisko zánětu. Póry mohou zanítit nejen bakterie, ale také roztoči či kvasinky. Kromě klasicky vypadajících vřídků s bílou hlavičkou a větších červených boláků, je v dospělosti častý i typ pupínků, které více svědí, vzhledově i na omak připomínají štípanec (více v části Příčiny akné v dospělosti).

Hormonální akné v dospělosti

Nejvíce mazu naše tělo produkuje v období výrazných hormonálních výkyvů směrem k nadprodukci mužských hormonů. Proto se v souvislosti akné v dospělosti označuje termínem hormonální akné. Je to obecné označení, přičemž jde principiálně o stejné akné, jakým trpí i teenageři. Puberta, těhotenství atd., tato období se vyznačují vyšším výskytem akné.

Pokud je hormonů v určitém období v našem těle příliš, roste produkce mazu a tedy dispozice pro akné. Výkyvy směrem k nadprodukci hormonů nebývají v pozdějším věku tak časté a výrazné, pupínků tedy obecně s věkem přirozeně ubývá. Zde je zapotřebí doplnit, že každý organismus je jedinečný, proto může někoho trápit zvýšená hormonální aktivita i třeba mezi 30 a 40 lety věku. Podobné je to s pohlavím, ani v pozdějším věku není akné v dospělosti jenom problémem žen, týká se také mužů.

Jak si ale vysvětlit, že se objevují pupínky i u lidí, kteří jsou ve věku, kdy se hormonální aktivita snižuje? Hormony sice řídí produkci kožního mazu, ale vše není jen o nich. Takže pokud není kožního mazu příliš, maz sám o sobě není automaticky příčinou akné. Co tedy hraje klíčovou roli? Mikrobiologická rovnováha pokožky.

Pozor na roztoče!

Asi každý slyšel o roztočích. Mikroskopické potvůrky, které si libují v tkaninách, záhybech. Máme je v posteli, v koberci, zkrátka všude. Množí se závratnou rychlostí, proto je skoro nemožné dostat je na delší čas pod kontrolu. Proč o nich mluvím?

Možná Vás překvapím, ale pokud trpíte na pupínky akné i v pozdějším věku, s velkou pravděpodobností za něj mohou tyto potvůrky. Málokdo si dokáže dát tyto věci do souvislosti. Dlouho jsem si myslela, že hlavní roli u akné hraje primárně strava. Alespoň tímto směrem vždy ukazovaly články klasických magazínů. Jídelníček upravuji prakticky pořád a akné se mi objevuje stále. Ale teprve od té doby, co řeším roztoče, došlo k velkému zlepšení. Samozřejmě kromě roztočů hrají důležitou úlohu v tvorbě akné v dospělosti také aknózní bakterie, ale to je v principu to samé.

Jak to řeším? Kombinací vhodné kosmetiky, která předchází zánětům v pokožce (nejen od roztočů, ale i bakterií a kvasinek) a pomocí drobných činností, které jim znepříjemňují život. Ví se, že roztoči nesnáší přímé sluneční paprsky a velký chlad. Takže v zimě dávám polštáře, peřiny a deky přes den na balkón do chladna, v létě naopak na sluníčko. Zní to velmi snadně, ale má to skutečné výsledky. Vyzkoušejte, vřele doporučuji!

akné v dospělosti
Mikroskopické potvůrky a akné

Příčiny akné v dospělosti

Produkci kožního mazu nemůžeme ovlivnit, je však řada věcí, které změnit můžeme a které negativně ovlivňují tvorbu akné. O roztočích, potažmo bakteriích jsem již mluvila, další důležitou kapitolou jsou játra a žaludek, potažmo trávící systém.

Jak určitě víte, náš organismus se snaží zbavovat nečistot a některých látek pokožkou. V ideálním stavu si tělo s těmito látkami poradí, pokud jsou ovšem orgány přetíženy, využívá mnohem častěji pokožku jako filtrovací systém. Aby to měl co nejsnazší, snaží se vylučovat tyto látky v místech, kde je pokožka tenká a kde se produkuje hodně mazu – tedy obličej, krk či záda. Proto také akné v dospělosti nejvíce postihuje tyto partie.

Kromě stravy hrají důležitou roli i nečistoty a stres. Pokud máme na povrchu pokožky příliš bakterií, využívají nečistoty jako prostředí, ve kterém se jim skvěle daří. Proto je v rámci prevence před akné vhodné nesahat si na obličej.

Mýty o akné, aneb můžu čokoládu, arašídy nebo brambůrky?

Tohle je důležitá pasáž. Spousta lidí trpící na akné řeší jídelníčky. Smím čokoládu? Co arašídy? Mohu mléčné výrobky nebo smetanu? Co když si dám brambůrky? Ano, jsou potraviny, u kterých je větší riziko vzniku akné v dospělosti, ale primárně u skladby stravy jde o to, v jakém stavu je naše trávící soustava a játra. Pokud fungují perfektně, čokoláda neublíží. Proto je tolik rozdílných názorů na tuto věc. Někdo s dispozicemi pro akné čokoládu může, jiný se na ni nemůže ani podívat…

Když to zobecním, v tomto ohledu se musí každý zaměřit jen a jen na sebe. Pokud je Vám po něčem těžko, víte, že Vám nedělá dobře smažené či kořeněné jídlo, pak zkrátka nějaké omezení udělat musíte, jinak Vás bude akné pronásledovat pořád. Vyberu v obecné rovině ty potraviny, které vyvolávají nejvíce otázek:

Čokoládačokoláda akné rozhodně nevyvolává. Zde ale pozor. Kvalita čokolád se hodně liší. Pokud je plná éček a konzervantů, je riziko, že si s těmito látkami organismus bude složitěji vypořádávat a tedy nějaký ten pupínek vzniknout může i v dospělosti. Když si koupíte čokoládu s 90% obsahem kakaa a s minimem problematických aditiv, bude s velkou pravděpodobností její konzumace naprosto v pohodě.

akné v dospělosti čokoláda
Způsobuje čokoláda akné v dospělosti?

Brambůrky aknózní většinou jsou. Jsou obvykle z brambor, ty akné nevyvolávají, problémem je jejich příprava s velkým množstvím oleje a také sůl, případně kořenění. Obecně smažené a kořeněné není vhodné, protože velice zatěžuje náš trávící systém.

Arašídytoto je velmi zajímavé. Arašídy jsou v svém základu pochutinou s řadou pozitivních vlastností. Problémem z pohledu akné je to, že se praží a obvykle hodně solí. Nejproblematičtějším pro jejich konzumaci je fakt, že obsahují řadu alergenů, se kterými si některé organismy nedokáží snadno poradit. A opět jsme u jater, potažmo trávení.

Takže když obecně někdo řekne, tohle můžeš a tohle ne, je to hloupost. To je jako by někdo tvrdil, že jsme všichni stejní a máme stejný stav vnitřních orgánů. Člověk by si měl sám vypozorovat, co mu způsobuje problémy s akné v dospělosti a dle toho upravit stravovací návyky. Speciálně u čokolád, mám to mnohokrát vyzkoušené.

Seboclear – zázrak pro mikrobiologickou rovnováhu pleti

V poslední části se zaměřím na péči o pokožku, resp. pleť. Nejsem zastánkyní používání velkého množství kosmetických přípravků. Spíše razím strategii, čím méně, tím lépe jak z pohledu zátěže pro pleť, tak i pro peněženku. Zase to ale není tak, že by to šlo úplně bez ní, protože základní hygiena nestačí (časté mytí může z důvodu nekvalitní chemicky upravované vody stav paradoxně zhoršit) a běžné komerční přípravky na akné toto nijak nezohledňují.

jak zvládnout akné v dospělosti
Základem je mikrobiologická rovnováha pleti

Takže potřebuji kosmetiku, která řeší zároveň mikrobiologickou rovnováhy pleti, zajišťuje dostatečnou hydrataci a předchází vzniku vrásek, černých teček, jizev a skvrn. Zkrátka mým cílem je, aby moje pleť vypadala zdravě a hladce, protože je jasné, že s přibývajícím věkem bude pleť méně pružná a stále více náchylná na defekty.

Na stárnoucí pleť jsem používala v posledních letech 2% kyselinu hyaluronovou. Ta mi však nijak nepomáhala na akné, proto jsem začala hledat komplexnější řešení, které by zohledňovalo také přímou souvislost mezi akné v dospělosti a bakteriemi, roztoči či kvasinkami. A tak jsem objevila Seboclear. Jak jsem se dočetla, na trhu je teprve krátce. Je to patentovaná inovativní aktivní látka, která se získává z listů tropické rostliny Maclura cochinchinensis.

Tato látka dokáže vyvážit mikrobiom pleti. Jinými slovy chrání pleť před bujením nežádoucí mikroflóry – roztoči, bakteriemi a kvasinkami. Předchází tvorbě zánětů. Tedy řeší přesně to, co je na akné v dospělosti potřeba. Kromě toho kontroluje správnou činnost a tvar sebocytů. Sebocyty jsou buňky, které utváří kožní maz. V neposlední řadě Seboclear blokuje hormon DHT, který je všeobecně známý v souvislosti s padáním vlasů, ale má negativní dopad také na pleť.

Kde takovou kosmetiku koupit? Seboclear je základem pleťového krému německé značky Everdry. Druhou významnou složkou krému je již zmiňovaná kyselina hyaluronová, která se úspěšně používá pro omlazení a hydrataci pleti. Toto patentované řešení je doplněné navíc o aloe vera, panthenol a zinek. Uvedené látky stimulují regenerační procesy v pokožce. Jedná se o kombinaci vyvinutou pro aknózní pleť. Hledáte-li kosmetiku na akné v dospělosti, tento krém doporučuji.

Přejít na produkt Everdry Seboclear krém

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.