Co nám říkají barvy

Život je pestrý ve své škále celkového spektra. A přitom lidské oko odlišuje svou citlivostí pouze tři základní barvy – červenou, modrou a zelenou. Pouze kombinací těchto základních barev můžeme vnímat všechny ostatní odstíny. Zkrátka a dobře lidské vidění je trichromatické. Navíc každý je různě citlivý, a tak je schopen vnímat body jen určité velikosti, potom barevné body splývají a tvoří barevné plochy. Barvy nemají jen fyzikální vlastnosti. Vnímání je tedy pouze subjektivní, stejně můžeme říci, že různé barvy na lidi působí různě. Nechtěla jsem vás ovlivňovat sáhodlouhým pojednáním o vnímání barev okem, sama na sobě jsem si vyzkoušela, co mě okamžitě při vyslovení té či oné barvy napadne .

Jako první mě napadla barva modrá ???? – modrá jako obloha, moře, blankyt. Následovala žlutá ???? – sluníčko, pampeliška a posléze červená ???? – v podobě jahod, třešní, rajčat a také symbol srdce, lásky. Když řeknu barva zelená, tak si představuji trávu, nebo stromy s listy. Oranžovou mám spojenou s pomerančem, černá ve mně vzbuzuje obavy, smutek, rakev, svědomí, šedou mám spojenou s myší a popelem. Bílou barvu mám svázanou s nevěstou, sněhem, ledovcem a třeba  hnědou barvu zase se zemí, hlínou či medvědy.

spektrum barev chong

Co nám říkají barvy?

Barvy můžeme rozdělit na teplé, studené nebo aktivní, také pasivní či až agresívní, chromatické, neutrální. Odlišnost vnímání barev jednotlivce se využívá v různých oborech. Jako teplé, jsou označovány barvy žlutá, oranžová, purpurová a červená. Naopak barvy modrá, zelená, fialová vyvolávají pocit chladu ⛄. Barevné kombinace nás obklopují každý den, jejich variace jsou v široké škále a jsou využívány ke své dennodenní práci v různých oborech.

Intenzivní působení najdeme:

  • při ladění interiérů
  • při míchání barev pro malíře k vymalování našich příbytků
  • při designových návrzích výrobků
  • v módě
  • v gastronomii
  • při výběru obrazů, květin a doplňků
  • v marketingu a reklamě
  • v knížkách

Stejně jako je odlišné naše vnímání barev okem, je i odlišné naše správné naladění na tu či onu barvu. Chvála za to, že tento barevný svět je tak pestrý, neboť v něm každý můžeme najít to své a nejsme uniformovanou skupinou jednotvárného přijímání věcí, života, stavu mysli a pohody.  Podívám-li se na toto téma z pohledu ročních období, tak po bílé zimě následuje zelené jaro, žluté léto a oranžový podzim. Zima je zpravidla vystihována jako krajina pokrytá sněhem, většina vegetace je v útlumu, den je krátký a tma je šedá, černá. Proto zahrádkáři volají po jaru, kdy začne všechno rašit, pučet, probouzet se znovu k životu. Trávníky se zazelenají, stromy a květiny rozkvetou. S přibývajícím sluníčkem přichází čas léta – žhavého léta, co zbarví lány obilí do žluta. Pokud se ujme své vlády podzim, tak ten dokáže naše prostředí pěkně zbarvit do barvy oranžové, žluté, hnědé.

barvy

Žijeme v prostředí, kde se nám střídají všechna roční období, i když v poslední době se zdá, že některá přeskakujeme, anebo přinejmenším jejich doba se nějak zkracuje. Sněhu ubylo, slunka přibylo a vegetace trpí suchem. I přesto nás obklopuje spoustu krásných zákoutí, barevných záhonů a třeba houževnatá žlutá pampeliška je schopna rozkvést i mezi zámkovou dlažbou. Určitě pestrobarevné nazírání je mnohem optimističtější, než-li to chmurné, šedivé, pesimistické.

Užívejme si našeho barevného světa, jak jen to jde, vnímejme barvy všemi smysly. Těšme se z barev, které dokážou prozářit den, přinášet pocit dobré nálady do našich příbytků a obohacovat náš život.  Dívejme se zálibou kolem sebe a objevíme krásu barev se vším všudy.

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...