Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš.

Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Opět citát a opět výstižný. Autorem je Heraklitos.

Mnohdy sním o tom, jaké by to bylo, kdyby se mi to podařilo. Samozřejmě, že se mi to nepodaří. Stejně jako nelze plout proti proudu, nelze se vracet v čase zpět. Mám-li být upřímná, tak si vybírám pouze určité události, výsek epizod dané minulosti, kam bych se ráda a s chutí vrátila, nikoliv že bych chtěla zcela vrátit zpět vše, čím jsem si prošla. Určitě bych si znovu nechtěla zopakovat trhání mandlí, zato poohlížení po švarných mládencích, co by mi padli do oka, tím bych nepohrdla.

Vše souvisí se vším. Jsme unášeni životem podobně jako teče voda v řece. Naše zážitky, prožitky běží ruku v ruce s časem a nic z toho, co nyní konáme, vidíme, netrvá věčně. Zároveň si musíme připustit, že se měníme. Nejsme stejní, neboť nás formují zkušenosti, poznání, nezdary, úspěchy.

Stárneme a tím se posouváme v čase dál a dál, protože nejsme stojatá voda. Vlastně se to tak trochu od nás i očekává. Nejvýstižněji to pojaly tyto citáty:

„Sice nikdy dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, ale namočit se můžeš pokaždé úplně stejně“
MarekN

„Nemůžeš vstoupit dvakrát do téže řeky – ale to neznamená, že zbytek života musíš strávit na břehu“
Pavel Kosorin

Vše kolem nás je v neustálém pohybu a zároveň nic netrvá věčně. Valí se na nás nové a nové vlny, jsme unášeni novými proudy. A protože je vše pomíjivé a nikde není nic zaručeno, může být hned zítra vše úplně jinak a jiné. Jestliže jsme se kdysi nějak rozhodli, mělo to samozřejmě své opodstatnění a představa, že jsme nyní schopni jednat jinak může být velmi klamná. Všechny naše vztahové rozchody měly své důvody a to, co nám na dotyčné či dotyčném vadilo, určitě by nám po čase vadilo znovu.

do stejné řeky nevstoupíš

My se pouze domníváme, že bychom mohli jednat jinak a vede nás k tomu přesvědčení, že jsme se v čase posunuli dál a zmoudřeli jsme. A proto jsem přesvědčena, že opravdu většina z nás dvakrát do stejné řeky nevstoupí, neboť to vlastně ani není možné. Snad jenom existuje pár výjimek – například, že se k sobě vrátí rozvedení manželé a znovu si k sobě najdou cestu. Ostatní je více či méně protkáno tím, že se nám mládí nevrátí a cestovat v čase nelze.

Zkušenosti jsme nabrali až cestou života a při řešení té či oné události jsme je neměli, takže i naše rozhodování tomu odpovídalo. Ještě jeden poznatek, ačkoliv tento citát či rčení neurčuje přesně mezilidské vztahy, právě na ty ho používáme nejvíce. Na opakované vracení se partnerů, milenců, manželů do předešlých vazeb po nevěrách, úletech, neodpovědnostech, podlehnutí drogám, alkoholu, lumpárnám.

Ale tento výrok lze vztahovat na ostatní vztahy – odcházení a vrácení se ke stejnému zaměstnavateli, na nedokončení vzdělání ve škole a snaha vrátit se zpět, na odstěhování se od rodičů , na změně životního prostředí – výměna městského za venkovský, venkovský za městský, vyhledávání samoty a opětovné sbližování s kolektivem.

Podléháme slibům a vidinám toho, že tentokráte to bude jiné, protože nad námi vlaje pomyslné:

„Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš.“

Teprve čas prověří, jak jsme na tom.


Reklamní inspirace:

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...