EcoEgg prací vajíčko – opravdu funguje? Recenze

👁️‍🗨️ 1.8 K x přečteno

Nejsem vyloženě technický typ člověka, ale rád si věci ulehčím nějakou tou vymožeností. Hlavně, když je praktická. Nedávno jsem narazil na prací vajíčko EcoEgg. Nějak se mi to nezdálo a tak jsem se pročetl celým podrobným popisem tohoto produktu na praní a hledal, v čem bude háček. Jedná se o plastové, hrbolaté „vajíčko“, které se naplní různými peletami. Vajíčko pak položíte do pračky na prádlo a už není potřeba nic jiného dělat. Údajně. Tedy ano, pustit ještě pračku :).

Výsledkem po doprání má být čisté a voňavé prádlo. Navíc má být netoxické a hypoalergenní. A já trpím hodně na alergie. Zalíbily se mi tyto popisky a musím říci, že se mi zamlouvala také myšlenka, že bych podpořil planetu Zemi. Totiž, že ji nebudu zásobovat chemikáliemi a kupovat čistící prostředky v plastových nádobách. O recyklaci ani nemluvě. No zkrátka prací vajíčko EcoEgg mě tedy oslovilo a řekl jsem si, že by stálo za to, je vyzkoušet.

prací vajíčko eco egg

EcoEgg, co říkaly recenze?

Rychle jsem prolétnul recenze na internetu k tomuto produktu a nenašel jsem vyloženě negativní. Poslední dobou stále více přemýšlím, kolik čeho spotřebujeme v domácnosti a čím zatěžujeme životní prostředí. Zkrátka hledám možnosti, jak přímo osobně mohu stav alespoň nezhoršovat. Nehraji si na žádného ekologistu, ale pokud se má něco zlepšit, musím i já sám pro to něco udělat. Každý den je zkrátka možnost něco zlepšit, udělat to jinak, snad lépe, věřím v to. Rozhodl jsem se proto prací vajíčko koupit a ověřit pravost tvrzení, které hlásá výrobce v popisu produktu.

Protože prací vajíčko EcoEgg bylo cenově levné, uspíšilo to mé rozhodnutí k akci. Za to drobné riziko to stálo. Abych snížil riziko na úplné minimum, koupil jsem si prací vajíčko na 70 praní. Pokud by nefungovalo, abych nebyl zklamaný z vyhozených peněz. Verze na 70 ks pracích cyklů mě vyšla na cca 300 Kč. Vajíčko přišlo v pořádku, včetně českého manuálu a já se nemohl dočkat, až jej poprvé vyzkouším.

pelety
ecoegg pelety

Postup praní s vajíčkem eco egg

Do pračky s objemem bubnu 7 kg jsem naházel prádlo, zaplnil ji téměř plnou. V manuálu se píše, že je lepší naplnit pračku tak ze ¾, aby prací vajíčko mělo prostor k pohybu, jenže mě už se prádlo nechtělo vyndávat a tak jsem měl pračku téměř plnou. Říkal jsem si, že to risknu. Před prvním použitím se musí prací vajíčko naplnit dodanými peletami, které jsou součásti balíčku. Jsou tam bílé pelety a černé keramické turmalíny. Tyto pelety spolupracují tak, aby rozbily špínu a nechaly vaše oblečení čisté a svěží. Alespoň to se tvrdilo v popisu.

Dle návodu jsem tedy vajíčko naplnil peletami. Šlo to velmi lehce, žádný problém. I samotný mechanismus otevření a uzavření vajíčka je naprosto snadný. Bál jsem se, aby to nebyl nějaký šunt, co se po čase rozbije a kuličky zůstanou v pračce. Vajíčko však působilo spolehlivě. Vše jsem nachystal, prací vajíčko jsem umístil na vršek špinavého prádla, zavřel dvířka pračky a spustil pračku. Hurá. Žádný prací prášek, žádná aviváž, nic dalšího, jen prádlo a prací vajíčko EcoEgg.

Vajíčko při praní drobně tlouklo do pracího bubnu, bylo mi jasné, že nebude vše dokonalé, ale kupodivu mě to nijak zvlášť nerušilo. Žádné velké rány to nejsou. Slyšel jsem drobné nárazy pouze v momentech, když jsem byl u pračky. Jakmile jsem zavřel dveře od koupelny, nic mě výrazně nerušilo, pouze zvuk pračky při praní a odstřeďování. Toto mě uklidnilo, protože představa, že budu při každém praní poslouchat nárazy, mě úplně nenaplňovala.

praní s ecoegg

Jak dopadlo praní s EcoEgg?

Ponožky, spodní prádlo, utěrky, ručníky. Vše vyprané. A svěží. Opravdu vyprané. Možná taková specifická vůně po dešti. Nevím, k čemu vůni přirovnat, ale rozhodně byla příjemná. Po vyndání prádla jsem jednotlivé kusy stále kontroloval. Nezaznamenal jsem tedy nic neobvyklého a prané oblečení se podařilo dobře vyprat. Byl jsem ohromen.

Měl jsem chuť dat prát další várku prádla. Vajíčko však musí po praní vyschnout, než jej znovu můžete použít. Co se dá dělat. Dal jsem vajíčko na balkón vyschnout a druhý den pral další prádlo – ložní povlečení ;) Zvládne to? Výsledek dopadl stejně, byl jsem spokojen. Zatím nemohu 100% potvrdit, zdali pelety opravdu vydrží slibované množství pracích cyklů, ale jsem příjemně překvapen, že prací vajíčko EcoEgg skutečně funguje.

V tuto chvíli jsem nadšený tímto pracím vajíčkem. Jeho používání znamená výrazně méně chemikálii, které se vlévají do životního prostředí. Žádné toxické přísady pro nás, žádné zbytečné plastové obaly z pracích prostředků. Vyprané, čisté a svěží prádlo. Jako alergik tak oceňuji, že mohu prát bez chemie. A pokud jde o náklady, vypadá to, že si také polepším. Prací vajíčko EcoEgg doporučuji vyzkoušet každému.

prací vajíčko eco egg

TIP:
Vajíčko funguje dobře. V případě, že volíte méně intenzivní programy praní (kratší, nebo pro málo zašpiněné prádlo), pak je vhodné silně zašpiněné prádlo před praním namočit a přejet tato místa kartáčem (s trochou mýdla). Samozřejmě se dá využít i prací prášek, ale jak uvádím, pokud je možnost vynechat chemii, pak doporučuji tento postup. Přeci jen u velmi silně zašpiněného prádla v kombinaci s krátkou dobou praní a nižší intenzitou programu nemusí vajíčko EcoEgg samo o sobě stačit.


EcoEgg prací vajíčko závěrečné hodnocení:

(+) příznivá cena
(+) minimum chemie
(+) vhodné pro alergiky
(+) příjemná vůně
(+) velice snadné používání
(-) občas je slyšet při praní
(-) musí se nechat vyschnout

Celkové skóre: 85/100


Kde koupit EcoEgg?

Existuje několik variant pracího vajíčka (od 50 až po 720 cyklů praní). A pak také výběr pracího vyjíčka ecoegg dle vůně. Každý, koho by prací vajíčko EcoEgg zajímalo si určitě vybere. Osobně bychom řekli, neváhejte.

Mohly by se vám také líbit přípravky na ekologické praní:

Další články:

⏩ Jak na svědění hlavy

Svědění pokožky hlavy a lupy

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasů: 32

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"