Když s námi hýbou emoce

👁️‍🗨️ 229 x přečteno

Emoce jsou jako příběh

Emoce jsou krátké epizody závislé na subjektivním prožitku a jejichž podnětem jsou události, které mají pro daného jedince význam.  Emoce se poměrně snadno přenášejí i na ostatní. Ne zřídka se stává, že na stejné situace reagují jednotlivci různě intenzivně. Emoce jsou tedy reakcí na podněty.

emoce intenzita

Do zaměstnání dojíždím pravidelně různými dopravními prostředky a jedním z nich je i vlak. Zpravidla se tak po ránu setkávám se stejnými lidmi na peroně, v různém věkovém složení od studentů až po důchodce. No a po čase se stane, že se tak nějak neplánovaně s některými z nich seznámím. Jednou z takových cestovatelek je mladá žena, která překypuje energií a emocemi. Její dar řeči, gestikulace, projevy jsou na tolik spontánní, že nás tzv. vtáhne do děje. A tak se stáváme svědky jejich pracovních, osobních, životních a momentálních prožitků.

Kupodivu toto emotivní prožívání je silně nakažlivé, dokáže tím po ránu navodit příjemnou atmosféru, upoutat pozornost,  přinutí člověka přemýšlet o dané věci.  Přinutí nás srovnávat, hledat odpovědi na dané téma, klást si otázky a vnímat její prožitky mnohem hlouběji, než bychom je jinak přijímali. Hodnotíme tak skutečnosti, události, situace a výsledky činnosti podle subjektivního stavu a vztahu k dané osobě.

A tak se stáváme svědky jejího rozpoložení mysli, když chystá syna na výlet, když vybavuje rodinu na dovolenou, když slaví narozeniny, podílíme se na úvahách, jak nejlépe zorganizovat firemní akci, kam se vydat na koupaliště, jak nejlépe udělat zázemí pro svého muže, kterého čekají zkoušky. Emoce z ní přímo čiší, dokáže nás nejen rozesmát, ale vzbudit i zvědavost, jak ta či ona událost nakonec dopadla. Po ránu tedy zvědavě vyhlížím, zda pojede stejným spojem a já se dozvím vyvrcholení daného prožitku. Její nadšení je natolik nakažlivé, že přenáší jistý druh příjemné nálady i na mě.

V posledních dnech byla vynervována ze zkoušek muže a bortil se jí naráz svět. Vše přestalo dávat smysl a v rámci svých emocí nechtěla nic slyšet, žádné reálné náhledy a realistické úvahy řešení, co by bylo, kdyby se mu nepodařilo tyto zkoušky složit. Ona úpěla a chtěla, abychom se naladili na stejnou vlnovou délku a lkali s ní.  A já si naráz uvědomila tu odlišnost vnímání. Já realista a bojovník bych se určitě nesložila, kdyby se prostě nezdařilo. Mrzelo by mě to, trápilo by mě to, ale určitě bych to nepovažovala za konec světa (možná, že je to způsobeno životními zkušenostmi). Na druhou stranu vím, že nikdy nezažiji tak silnou radost, když se dílo zadaří. Její obavy se naráz přetransformují do říše nadšení a to dokáže opět silně emotivně dát najevo.

emoce
emoce, tajná síla

Emoce podle své intenzity a povahy vytváří různé jevy a přiměřeně ovlivňují mentální funkce. Projevují se navenek jako smích či pláč, zoufání či radost. Podle počátečního podnětu mohou být výrazem pozitivní duševní rovnováhy, uvolnění, spokojenosti, anebo mohou být doprovázeny napětím, stresem, smutkem, utrpením, nejistotou a celkovou duševní nepohodou. I síla emocí může kolísat od přiměřené energie, která uvede vše do pohybu od velmi jemných, sotva postřehnutelných, až k závratně intenzivním a výbušným projevům.  Tato intenzita je pak zásadní z hlediska toho, jak moc ovlivní aktivitu člověka. Emoce jsou navíc podmíněny i od předchozích zkušeností, od citové konstituce osobnosti. Emoce uvádí do pohybu obrovské množství energie. 

emoce podnětreakce
strachnebezpečíÚtěk (únik), boj
hněvPřekážka, nepřítelÚtok, agrese
radostZisk, úspěchUvolnění, úsměv
smutekZtráta hodnoty, neúspěchPláč, apatie
důvěraPřátelství, přímé jednáníSpolehnutí se na druhého
znechuceníNepříjemná věc nebo situaceOdstranění zdroje znechucení,únik
očekáváníNeznámá, nejistá situaceOrientace, získávání informací
překvapeníNečekaná situaceNástup další emoce podle situace (strach, radost, očekávání aj.)

Geneze emočních stavů je velmi složitá. Emoce mohou být podníceny, vyvolány z paměti, anebo předjímány. Emoce předjímané jsou fantazijními variantami možných scénářů budoucnosti.

Co je emoce ????

  • proces prožívání, hnutí mysli
  • pohnutí, dojetí, vzrušení, cit, nálada, afekt, vášeň
  • silný cit, stav vzrušení projevující se zvláštním chováním doprovázeným až fyziologickými změnami organizmu

Hýčkejme si svoje emoce, jsou totiž naší navigací. Ta správně nastavená nás dovede k vytouženému cíli.  Když je vypneme, následuje podivné prázdno. Jedině emoce nás nutí změnit postoje, myšlení i to, jak žijeme. Je to cesta k lepšímu způsobu života, stačí jen tu naši navigaci správně navolit a pak už to jde samo.

Další články k zamyšlení:

Zapomínání

Co nám říkají barvy

Sdělování mezi lidmi

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...