Endorfíny a impulzy

👁️‍🗨️ 102 x přečteno

Vyprávíte s přáteli, známými, kamarády a najednou to přijde – impuls, nápad, zajiskření.  Každý impuls v nás vzbuzuje nadšení a elán pustit se do něčeho nového, neznámého. Možná i proto, abychom to zkusili, vyrovnali se s okolím anebo zkrátka a dobře v daném místě, v daném okamžiku to považujeme za hnací sílu. Křesáme kámen o kámen a když vznikne jiskřička, záleží jenom na nás, co k ní přiložíme a zda dokážeme rozfoukat plamen a následně udržovat oheň.

endorfíny a impulzy

Já vím, je to banální přirovnání k něčemu, co vlastně nelze ani správně pojmenovat, natož pak uchopit a co se stává pouze podnětem.  Ale je dost dobře možné, že kdyby k takovému podnětu nedošlo, že by nás ani ve snu nenapadlo se do podobných úvah pustit.

Máme-li ve svém okolí vášnivého vypravěče, dokáže nás nadchnout pro mnohé. Pro jízdu na kole po cyklostezkách, pro výšlap na turistické zajímavosti v okolí, pro amatérské sporty, pro posezení u dobré sklenky vína, pro návštěvu divadla, koncertu. On vykládá a vy posloucháte. Zároveň tak oplétá pomyslné nitky jako pavouk, co spřádá sítě, aby do nich chytil svoji mušku.  Za to může vždycky nadšení, čili forma, jakým je daný zážitek, prožitek nám sdělován. V ten moment si sami sebe představujeme na kole, na výšlapu na rozhlednu, vidíme se na koncertu či v divadle a začneme vybírat z nabídek těchto kulturních institucí, či polykáme sliny nad líčením gurmánských zážitků. Vždyť náš vypravěč to vykládá s takovým elánem, že není možné, abychom zůstali nečinnými.

Začneme plánovat, jak a co bychom chtěli dohnat, zažít, sdílet, abychom měli podobné endorfinní zážitky, abychom i my pociťovali ten hormon štěstí, který se uvolňuje do mozku a způsobuje dobrou náladu. A dobrá nálada je velmi důležitá pro zachování našeho duševního zdraví. A kdo by se nechtěl cítit spokojeně a šťastně?

Setkání s přáteli je vždy podnětné. Navíc když je podbarveno hudbou, nebo i gurmánským zážitkem, začne naše tělo vyplavovat endorfiny a my se cítíme fajn.

Přeji všem, aby těch okamžiků, kdy se cítí spokojeně a šťastně přibývalo, abyste se uvolnili v kruhu svých kamarádů a přátel, z plna hrdla se zasmáli příhodám, vtipům.  Zároveň, aby vám zmíněné impulzy stále nabádaly dělat věci, které jste zapomněli, odložili, neuskutečnili. A svět se hned stane příznivějším, krásnějším, veselejším.  A kdo z nás by si takový pestrý, poutavý život nepřál.

Ať se vám uvolňuje v mozku co nejvíce endorfínů a ať neváháte vyrazit za kulturou, sportem, do restaurace a za přáteli. Možná tak učiníte hodně brzy, třeba po přečtení těchto řádků. Nechť se vám daří rozšiřovat váš vzorec štěstí a dobré nálady.

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...