IPL epilace – zázrak nebo riziko?

👁️‍🗨️ 3.1 K x přečteno

IPL epilace pro odstranění chloupků

Tématu depilace jsme se již na blogu několikrát věnovali, tentokrát si povíme něco o epilaci. Konkrétně o fotoepilaci pomocí tzv. IPL paprsků. Jedná se o odstraňování chloupků fototermolýzou. V běžné i praktické terminologie se pak nejčastěji setkáme s označením IPL epilace. Tu je možné provádět v pohodlí doma pomocí specializovaných přístrojů, nebo v kosmetických studiích. Ani zdaleka všechna studia tuto formu epilace neprovádí, ale při troše pátrání na internetu určitě naleznete studio ve Vašem okolí. V závěru tohoto článku naleznete typy na nejoblíbenější IPL epilátory pro provedení epilace vlastními silami.

ipl epilace 

Co je IPL epilace a jak funguje?

Jak jsem již zmínila, IPL epilace je jednou z metod fotoepilace. Jedná se o metodu, která odstraňuje chloupky pomocí pulsního světelného záření. Proudem fotonů se zahřeje chloupek včetně folikulu až na 70 stupňů Celsia, chloupek se poté působením teploty rozpadne a tělo jej vyloučí. Zatímco chloupek se rozpadne prakticky vždy, k narušení folikulu dochází často jen částečně, proto ani tato forma epilace není trvalá. Pouze v případě, že je chloupek odstraněn včetně kořínku zcela, je zamezeno v tomto místě dalšímu růstu chloupků. V opačném případě se kořínek opět po čase zregeneruje a chloupky opět narostou.

 

Věděli jste, že IPL je zkratkou anglického výrazu Intense Pulsed Light, česky to znamená intenzivní pulsní světlo.

 

Jak dlouho IPL epilace vydrží, je tak naprosto individuální a závisí na mnoha faktorech. Těmi nejdůležitějšími jsou množství pigmentu, odstín pokožky, tmavost chloupků a intenzita světla. Zjednodušeně řečeno je IPL epilace úspěšnější u jedinců se světlejší pokožkou a tmavšími chloupky. Čím větší kontrast mezi barvou pokožky a tmavostí chloupků je, tím lepší výsledky lze očekávat. Stejně tak je třeba zmínit, že tento druh epilace je efektivnější u žen, než u mužů. Je to proto, že muži mají většinou hustší a tvrdší chloupky.

ipl epilace jak na ni 

Pro koho je IPL epilace určena? Je bezpečná?

IPL je obecně bezpečná, protože je již dostatečně informací o tom, jaký má vliv na lidský organismus. Přesto je třeba mít na paměti, že fototermolýza není přirozenou aktivitou, ale vyvolanou, proto i naše tělo na ni může reagovat. Méně je více i u této metody a ani s fotoepilací by se to nemělo přehánět, ať mohou být výsledky v podobě hladké a jemné pokožky bez chloupků jakkoli lákavé.

 

Věděli jste, že IPL epilace se nedoporučuje pro místa s tetováním nebo velkým množstvím znamének?

 

IPL epilace se provádí již více než 25 let. Dle dostupných informací je tato metoda bezpečná pro zdravé jedince. Zkonzultovat její provádění s lékařem by měly osoby, které mají známou nějakou kožní nemoc. Zcela vyhnout by se jí měly těhotné a kojící ženy, nemocní nějakou závažnější chorobou. IPL epilace by nikdy neměla být prováděna na poškozenou pokožku, nebo otevřené rány.

Z uvedeného výčtu je patrné, že IPL epilace je poměrně zajímavou variantou, jak se na dlouho zbavit chloupků, ale zároveň je to metoda, která není zdaleka pro každého a je třeba u ní dbát opatrnosti. Také je třeba mít na paměti, že odstranění chloupků nebude trvalé a výsledky se budou značně lišit na růžných partiích těla.

ipl epilace těhotenství

 

Související odkaz: Co říkají odborníci o IPL?


holení nohou

Psali jsme také o depilaci…
V článku o depilaci nohou jsme se zaměřili na to, jak nejlépe oholit tuto část těla. Uvádíme zde také praktické rady a zkušenosti. Kromě běžně známých věcí se zaměřujeme na holení nohou z pohledu muže. Více v tématu Jak si oholit nohy?Jaké jsou aktuálně nejlepší IPL epilátory?

IPL epilátory jsou poměrně drahé přístroje, to ovšem neznamená, že by jejich kvalita i výbava byla na podobné úrovni. Jednotlivé IPL epilátory se liší nejen výbavou/nástavci (je třeba sledovat, na které partie těla jsou určeny), ale také typem napájení (baterie/kabel) a v neposlední řadě také typem pokožky, pro kterou jsou určeny.

Věděli jste, že máme 6 typů barvy pokožky, které určuje tzv. Fitzpatrickova škála? Více o této škále se můžete dozvědět zde

Nejlepší IPL epilátory podle Heureka.cz, Zboží.cz a Google Merchant:

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 22

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.