Když nás bolí tělo
Když nás bolí tělo, dokážeme celkem přesně označit místo, odkud bolest pochází. Když se poraníme, lokalizujeme ono místo jasně. Někdy si v léčení postačíme sami, někdy musíme vyhledat lékaře. Co si ale počít, když nás bolí duše? Duše je nehmatatelná, nemá své přesné místo, těžko se ošetřuje. Snad jen ti dříve narození si vzpomenou na slogan, který kdysi uváděl v jednom z tehdejších časopisů sloupek, věnovaný problémům mladé generace při navazování či udržování partnerských vztahů, ale i třeba individuálním problémům s…
Proč nás bolí duše? Příčiny a recepty.
Duševní bolest je na naší životní cestě jedním z nejjistějších příznaků toho, že jsme se nevydali správným směrem. Pocit stesku a podivná neklidná předtucha ukazují, že se člověk vydal proti své vlastní přirozenosti, proti svým nejvyšším zásadám a skutečným hodnotám.
Proč bolí duše?
Chtělo by se, ale… nejde to
Duše bolí, jestliže vnitřně sami sobě něco nedovolíte. Mezi ženami je například dost rozšířená tato situace: každá chce být okouzlujícím, nádherným stvořením, jenomže mnohé rozum říká: „Vždyť jsi tlustá, proboha, jaký ty jsi ideál krásy!?“ A jiná situace: Máte sen, touhu všeho tu nechat a odstěhovat se žít a pracovat do Thajska. Rodiče jsou však kategoricky proti a vy si to proti jejich vůli zkrátka nedovolíte.
V podobných situacích je duše doslova jako v kleci. Ráda by z ní unikla, ale vy nedokážete sami sobě povolit odemknout klec, i když klíče vám zvoní v kapse. Nebojte se být sami sebou a obětovat, co je vám cizí. Duše se vám odmění pocity radosti a vděčnosti!
Nechce se, ale… musí se to
Dosti rozšířená situace. Lidé dávají přednost následování cizích ideálů, ačkoli jejich vlastní duše si žádá něco docela jiného. Naše nejvyšší hodnoty se často neshodují se „společenskou morálkou“, ale abychom „přežili“, volíme ústupky a děláme to, co se nám příčí. Například lžeme, krademe a podvádíme. Ano, nikdo si toho nevšiml, dělají to všichni, ale vlastní duši člověk neoklame.
Reklamní inspirace:
Existuje názor, že když se podřídíme vůli silnějších, uděláme kariéru, budeme úspěšní a dosáhneme uznání. Ve skutečnosti je však efekt takového jednání zcela opačný. Skutečného štěstí a úspěchu můžeme dosáhnout pouze tehdy, vede-li nás naše duše. Nejděte proti svým nejsvětějším zásadám, ať je to těžké sebevíc.
Svět není zajímavý
Poměrně vzácný případ. Bývá často předzvěstí velkého duchovního skoku. Rodí se pocit, že materiální hodnoty nemohou přinést štěstí, zájem o úspěch se vytrácí, snaha konkurovat nudí, smysl honby za penězi a postavením se vytrácí. Všechen shon kolem těchto pochybných hodnot vám připadá naprosto nesmyslný a nehodláte se ho nadále účastnit. Ani lačnost, ani závist, ani jakákoli přání – nic už vám v srdci nezůstalo.
Když nebolí duše, ale ego
Většina lidí si projevy své duše plete s docela obyčejným fňukáním vlastního ega. Bolest duše, to je velmi jemný signál, který nám napovídá, že se vzdalujeme od svých duchovních ideálů. Ale ego zkrátka žádá o soucit a lásku. Nebolí nás tedy duše, to naše nabubřelé ego se domáhá pozornosti.
Pocit ublíženosti
Nikdy nepřichází z čistých koutků srdce. Sebelítost a obviňování těch kolem z vlastního trápení – ne, to není od duše. To je opět naše ego.
Pocit neklidu
Šepot duše si lidé také často pletou s docela obyčejnou ustaraností, která vzniká v důsledku roje negativních myšlenek, který nám víří v hlavě. Vzrušování a nehty okousané kvůli budoucnosti – to nás nebolí duše. Spíš bychom měli více kontrolovat své myšlenky.
Pocit nespravedlnosti
Někdy se nám zdá, že svět s námi nehraje poctivou hru. A pocit nespravedlnosti div nepřerůstá ve svatý zápal duchovního hněvu. „Proč tak se mnou nakládají?“, křičí v nás cosi. Jenomže to opět není duše, ale ego.
Nuda
Všechno se nám zprotivilo, do ničeho se nám nechce, svět se nám jeví nudný a nezajímavý. Přepadá nás lenost. Zdá se, že duše uvadá. Ve skutečnosti však byste si měli umět stanovit pořádný reálný cíl a neskládat předčasně ruce do klína.
Recepty na duševní bolest
Neutíkejte od toho
Když člověk pocítí duševní bezmoc, málokdy se ho někdo zeptá: Proč tě bolí duše?“ Obvykle dostává oblíbený recept na veškeré strasti: „Nemysli na to, relaxuj, přepni na jiný kanál!“ To snad je, po pravdě řečeno, vůbec ta nejhorší rada. Užitečné je udělat něco zcela opačného: podívat se, v čem je příčina našeho stavu. Vždyť bolest duše signalizuje vždycky změnu.
Buďte tady a teď
Není lepšího lékaře, než je přítomná chvíle. Odpojte se ode všeho, co se netýká této vteřiny. Zbavte se myšlenek, starostí a přijímejte to, co je. A růže vaší duše se začne rozvíjet, doslova jako na dlani se otevřou všechny její potřeby a touhy. Zůstaňte zkrátka tady. Vraťte se do „teď“.
Svěřte se
Vaše srdce je tím nejpřesnějším nástrojem měření čistoty vašich úmyslů. Myšlenky vyvolávající strach musíte zavrhnout. Duševní bolest lze vyléčit. Musíme věřit vůdčí ruce světa a volit takové varianty skutečnosti, které nám napovídá naše srdce.
Reklamní inspirace: