Kocovina
Kocovina
Nejprve si popišme, co se pod kocovinou skrývá. Kocovina se projevuje neschopností dělat cokoliv pořádně, pohybovat se, konzumovat, spát nebo bdít. Na tento stav existuje několik lidových pojmenování, některé se označují slovy – „je mi blbě jak cyp“, na Slovácku uslyšíme „tož necháme si ještě nalét, ale už poslední sklénečku“. Pro běžný průběh stavu se vžilo označení má kočku, či opici. Kocovina se vyznačuje blábolením typu „už nikdy nebudu pít“ nebo „tohle bylo naposled“, někdy jen apatickým mlčením. Chci se s vámi podělit o pár drobných poznatků na toto téma.
Příznaky kocoviny doprovází bolesti hlavy, malátnost, žaludeční nevolnost, zvracení, špatná nálada. Ideální, zdravá a rozumná konzumace alkoholu je jediná a dobrá prevence proti kocovině. Ne, že bychom nesměli pít vůbec, dokonce se doporučuje umírněná konzumace alkoholu – umírněné pití vína údajně prý snižuje riziko celé řady chorob a pivo podporuje trávení.
Co dělat proti kocovině?
1) Večer před oslavou se pořádně vyspěte a na oslavě se držte jednoho druhu alkoholu – to je nejdůležitější zásada;
2) Pijte hodně vody – doporučuje se po jedné sklenici vína jedna sklenice vody, ale pozor! Nemíchat jako střik, to vinaři neuznávají. Ideální jsou suchá bílá vína;
3) Stále něco „zobejte“, např. tučnější sýry, brambůrky, uzené a podobně;
4) Pijte jen kvalitní víno, neboť levná vína zpravidla obsahují víc chemických přísad a způsobují větší překyselení žaludku;
5) Bílého vína můžete vypít víc než červeného. Ve větším množství vypité červené víno způsobuje bolest hlavy častěji. Ideální jsou suchá bílá vína. Nejrychleji se opijete ze svařeného vína. Teplý alkohol má větší účinky než studený. Pastí jsou také šampaňská a perlivá vína. Také burčák, pijeme-li ho jako limonádu přes míru, může způsobit pořádnou kocovinu. Perlivost zase urychluje vstřebávání alkoholu;
6) Během popíjení musíme co nejvíce jíst – ne se však nacpat. Vyhněte se sladkému, omezte při pití také kouření a nepijte alkohol v sauně. Mezi pitím se trošku projděte na čerstvém vzduchu – vzduch zpomalí nástup opilosti. Pokud byste netrefili zpět ke zdroji, nikdy neuléhejte ať již do sněhové závěje či do strouhy, nemuselo by se vám to vyplatit.
7) Než půjdete oslavovat, dobře se najezte – nikdy alkohol nepijte nalačno. Jídlo na sebe váže alkohol. Stačí třeba chléb se slaninou nebo škvarky a promastěte se! Nikdy nekonzumujte před pitím alkoholu jogurt, mléko, tvaroh a ani tvarůžky nejsou vhodné.
Kocovina – pomůžou bylinky..
Podpořte svá játra – Ostropestřec mariánský je bylinka a olej z ní spoustě lidí zachránila játra a pomáhá též jako prevence kocoviny. Olej je k dostání v obchodech se zdravou výživou a je vůbec vynikající při jarní očistě organizmu. Také se dají použít tablety Preventol nebo bylinný přípravek Antiethanol (oba dostanete v lékárnách). Když by vám bylo moc zle, je dobré se vyzvracet, pokud to dokážete. Bolest hlavy pak zažene Paralen, Ibuprofen nebo i Acylpyrin.
Doma si pak dejte sprchu (nejlépe studenou). I studená voda s citronem vám může pomoc.
Pokud ale budete pít pomalu a víno vychutnávat v dobré náladě a společnosti, nemusí vás kocovina vůbec potkat. A když si ráno dáte rychlou česnečku nebo silný vývar – to vás postaví na nohy a budete fit.
Kocovina = vystřízlivění. To nás může potkat v přeneseném slova smyslu vždy, když něčeho pojmeme přes příliš, na co už naše síly a tělo nestačí.
Další články: