Kyselina hyaluronová nežádoucí účinky

👁️‍🗨️ 6.8 K x přečteno

Ahoj, dnes bych se ráda věnovala fenoménu jménem kyselina hyaluronová, ale trošku z jiného úhlu pohledu. V následujícím článku se dozvíte, zda je používání kyseliny hyaluronové bezpečné, zda má kyselina hyaluronová nežádoucí účinky, jaké jsou její největší koncentrace a jaké přípravky jsou momentálně nejúspěšnější. Zatímco před deseti lety znal kyselinu hyaluronovou převážně jen nadšenec do kosmetiky, v dnešní době už o jejích účincích není třeba sáhodlouze hovořit. Spíše je třeba podívat se na to, zda má tato kyselina i nějaká rizika a co bychom o ní měli vědět, když ji chceme dlouhodobě používat.

kyselina hyaluronová nežádoucí příznaky
Kyselina hyaluronová nežádoucí účinky – znáte je?

Kyselina hyaluronová vnitřně

Kyselina hyaluronová je látka tělu vlastní, proto její užívání není nijak problematické ✅ a to ani v dlouhodobém měřítku. Nejčastěji se využívá v boji proti stárnutí, pro podporu kloubů nebo jako účinná látka při hojení ran a jizev. U všech těchto benefitů je klíčová její schopnost vázat vodu, která je doslova enormní. Tím dodává pokožce pružnost a zlepšuje celkově regeneraci.

Jen ve velice malém množství případů může kyselina hyaluronová vyvolat alergickou reakci. V takovém případě je třeba při užívání kyseliny dbát zvýšené opatrnosti.

Kyselina hyaluronová nežádoucí účinky v těhotenství

Co je však velmi zajímavé, je fakt, že působení kyseliny hyaluronové během těhotenství a během kojení není doposud dostatečně probádáno. Jinými slovy zatím není jasné, zda může mít na potomka nějaký vliv či nikoliv.

kyselina hyaluronová a alergické reakce
Kyselina hyaluronová nežádoucí účinky – je kyselina hyaluronová bezpečná?

V obecné rovině jsou tak často problematičtější další látky ❌, které se v kosmetických přípravcích vyskytují, než kyselina hyaluronová. Samotná kyselina hyaluronová nežádoucí účinky prakticky nemá, ale mohou se vyskytnout v kombinaci s dalšími látkami. Vždy je proto vhodné dodržovat doporučené množství a interval aplikace. Zvýšené opatrnosti bychom pak měli dbát zvláště u nové kosmetiky. Speciálně ostražití by měli být ti z nás, kdo berou nějaké léky na předpis, mají nějakou nemoc či chronické problémy.

Kyselina hyaluronová a alergické reakce

Alergické reakce ⚡ při užívání kyseliny hyaluronové jsou vzácné. Vyskytují se, ale pouze v malém procentu případů. Většinou se jedná o přecitlivělost na kyselinu hyaluronovou, nebo kožní alergické reakce, které se projevují zarudnutím a svěděním. Nejčastěji se pak setkáváme s otoky v oblasti očního okolí. Zde má totiž pokožka odlišnou strukturu od ostatních částí obličeje, je citlivější a proto i dispozice k alergické reakci jsou zde výrazně vyšší. Pokud otok není bolestivý a rychle zmizí, nebývá to větší problém. Pokud se však vyskytuje opakovaně, je třeba v oblasti očního okolí používat kosmetiku pro citlivější pleť, případně v co nejčistší podobě.

Daleko častější jsou  nežádoucí účinky u kyseliny hyaluronové při injektážní aplikaci této kyseliny. Jedná se o různé alergické reakce. Zde se však tyto reakce spíše projevují v souvislosti se samotnou injekcí, již méně souvisí přímo s kyselinou hyaluronovou. V těchto případech se kromě zarudnutí setkáváme také s otoky, modřinami či bolestivými místy na pokožce.

kyselina hyaluronová 5 %
kyselina hyaluronová nežádoucí účinky a alergie

Kyselina hyaluronová 5%

Zatímco před pár lety jsme se dočetli, že nejvyšší vhodná koncentrace kyseliny hyaluronové pro lidský organismus jsou 2%, dnes už se pohybujeme i nad procenty pěti. Můj osobní názor je, že se jedná vyloženě o marketingový tah. Požadavky na účinky neustále rostou a pokud se neobjevují žádná negativa, pak samozřejmě kosmetické firmy postupně účinky navyšují v rámci konkurenčního boje. Takže není žádným překvapením, že se setkáme s přípravky s označeními jako kyselina hyaluronová 5%.

kyselina hyaluronová nežádoucí účinky

Celkově však označení není až tak podstatné, nerozhoduje ani značka, důležitější je celkové složení přípravků, důležité je to, abychom se po aplikaci cítili komfortně a abychom viděli známky zlepšení. Z pohledu samotné kyseliny hyaluronové se setkáváme kromě různých koncentrací také s odlišnostmi strukturálními – kyselina hyaluronová se totiž může vyskytovat v nízkomolekulární, ale také ve vysokomolekulární podobě. Rozdíl je v tom, že nízkomolekulární kyselina hyaluronová obsahuje natolik malé částečky, že dokáží proniknout až do spodních částí pokožky. Vysokomolekulární složka naopak působí pouze na povrchu. Proto z pohledu přípravků se mi nejlépe osvědčila kombinace obou typů.

Které přípravky s kyselinou hyaluronovou jsou aktuálně ty nejúspěšnější?

Kyselina hyaluronová – Sérum


Kyselina hyaluronová – Noční krém

 

Kyselina hyaluronová – Kapky

 

Kyselina hyaluronová – Kapsle

✅ + 1 tip novinka:

everdry krém na akné

Kyselina hyaluronová se Seboclearem

Doporučujeme k přečtení:

Co je kyselina hyaluronová a jak funguje?
Top 8 nejlepších krémů na vrásky
Péče o oční okolí v pohodlí domova

Jak se Vám líbil článek kyselina hyaluronová nežádoucí účinky? Dejte nám vědět, jaké zkušenosti máte vy.

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 47

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.