Kyselina hyaluronová vrásky

👁️‍🗨️ 728 x přečteno

Dámy, ruku na srdce. Chceme se líbit. A je jedno, jestli nám je 20, 35 nebo 60. Potřebujeme to pro sebe. Pro vlastní dobrý pocit. Určitě jste už slyšely výrazy jako kyselina hyaluronová vrásky, vyhlazení vrásek, lifting apod. A stejně tak vím jistě, že už jste se sami sebe ptali. Je kyselina hyaluronová skutečně na vrásky účinná?

kyselina hyaluronová vrásky
Kyselina hyaluronová vrásky – foto 1 zdroj Pixbay

„Kyselina hyaluronová vrásky – nenechte se zmást slovem kyselina. Jedná se o polysacharid.“


Co je kyselina hyaluronová?

Kyselina hyaluronová je glykosaminoglykan. Hrozně chemicky znící slovo. Ale žádné strachy. Kyselina hyaluronová je běžně se vyskytující látka v našem těle. Je to takový elixír mládí. Zajišťuje to, aby naše pokožka zůstala mladá. Pracuje na tom, aby naše pokožka měla to, co potřebuje. Hydrataci, stimulace pro obnovu. Její problém je, že s věkem ubývá. Potřebujeme ji tedy podobně, jako třeba vitamíny.


„Kyselina hyaluronová vrásky – poprvé objevena v roce 1934 v těle krávy.“


Popularita kyselina hyaluronové na vrásky
Pár let zpátky byla kyselina hyaluronová žhavou novinkou. Něco, u čeho si řeknete super, to musím mít. Udělá mě to mladší a krásnější. Bez těch proklatých vrásek. Vždyť ty recenze jsou tak skvělé. A těch oslavných článků. Nyní už tento boom opadl. Proč? Zkrátka se ukázalo, že kyselina hyaluronová funguje. A není již nutné ji tolik vychvalovat. Je to jedna z nejlepších věcí pro naši pleť. V kterémkoliv věku 25+.

Kyselina hyaluronová vrásky – kyselina hyaluronová stimuluje tvorbu kolagenu. Proto ji najdeme také v kloubních preparátech.

vrásky kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová vrásky – foto 2 zdroj Pixbay

Jak kyselina hyaluronová prospívá pokožce?

Kyselina hyaluronová má jednu skvělou vlastnost. Přitahuje a uchovává vlhkost. A jedna molekula jí uchová dokonce 1000x tolik, co je její hmotnost. Není to úžasné? Kdykoliv tak naše pleť není v kondici. Kdykoliv ochabuje. Kdykoliv čelí slunci, dešti, mrazu. Kyselina hyaluronová nám jde na pomoc. Zlepší její zdraví, pružnost.

Ale zpět k vráskám. Kyselina hyaluronová je především zvlhčovačem. Je hygroskopická. Co to znamená? Že si bere vlhkost ze svého okolí. Proto je dnes neodmyslitelnou složkou sér, krémů a dalších přípravcích péče o pleť. Je tam potřeba, aby nám měla tato kosmetika, co nabídnout. Není žádným tajemstvím, že některé firmy staví své produkty hlavně na této kyselině.

Kyselina hyaluronová vrásky? Jak to tedy je?
Jeden gram kyseliny hyaluronové pojme až šest litrů vody. Ohromující! Jen jeden jediný gram! Hydratovaná pokožka je odolná proti projevům stárnutí. Její pružnost a celistvost oddaluje vznik vrásek. Znesnadňuje jejich prohlubování. Jakmile kyselina hyaluronová zvýší obsah vlhkosti nad normální úroveň, k čemu dochází? Začne revitalizovat také vnější povrchové vrstvy. Pokožka se stává měkčí, hladší a rozjasněnou. To okamžitě zlepšuje vzhled jemných linek.


„Kyselina hyaluronová vrásky – předpokládá se, že ve věku 40 let naše tělo vyrobí jen 50% toho, co potřebuje.“


Můžete správně namítnout, že kyselina hyaluronová, je důležitá. Ale jak pomůže s vráskami? Co ty slibované zázraky? Pokud jde o stárnutí pokožky, je kyselina hyaluronová mimořádně důležitá. Když jsme mladí, naše pleť snadno drží vodu. Vlhkost je vyvážená. S věkem ztrácí tuto schopnost. Výsledky? Viditelná ztráta pevnosti, pružnosti. Vítáme první nechtěné vrásky. Bez zmíněné kyseliny se tedy neobejdeme. Logicky to nejde.

Když připočteme sluneční paprsky, horší životní prostředí, povrch pleti tomu nemůže odolat. Předčasné stárnutí je tu. Antioxidační vlastnosti kyseliny hyaluronové pomáhají také tady. Zmírňují tyto problémy. Proto nejde brát kyselinu HA jen jako látku proti stárnutí. Její benefity jsou mnohem komplexnější.


„Kyselina hyaluronová vrásky – kyselina hyaluronová chrání před volnými radikály, které přispívají k projevům stárnutí.“


kyselina hyaluronová vrásky
Kyselina hyaluronová vrásky – foto 3 zdroj Pixbay

Náš přítel hyaluronát sodný!

Koukáte na složení kosmetiky? Nenarazili jste na hyaluronát sodný? Určitě ano. Je to častá položka na seznamu složek kvalitních přípravků péče o pleť. Ale proč ji zmiňuji? Obě složky spolu totiž souvisejí. Hyaluronát sodný je sůl odvozená od kyseliny hyaluronové. Hyaluronát sodný je užitečný stejným způsobem jako kyselina hyaluronová. Je to v podstatě to samé. Navíc má jedno další plus. Pleť jej absorbuje snadněji než kyselinu.


Kyselina hyaluronová vrásky – víte, že kyselina hyaluronová pomáhá také při hojení pokožky? Po operacích či laserových zákrocích.


Znamená to, že hyaluronát sodný je lepší než kyselina hyaluronová? Ne! Na trhu se setkáváme s oběma „verzemi“ proto, protože hyaluronát je levnější. Daleko důležitější je velikost molekul. Kvalitu kyselina posuzujeme v první řadě dle velikosti molekul. Existují tak 2 složky kyseliny:
1) nízkomolekulární
2) vysokomolekulární

Ta nízkomolekulární má menší molekuly. To jí umožní proniknout do hlubších vrstev pokožky. Vysokomolekulární působí jen na povrchu. Obecně je proto nejlepší jejich kombinace. Získáme tak komplexní péči.

Na tento fakt, že je více druhů kyseliny hyaluronové, se obecně zapomíná. Stačí napsat kyselina hyaluronová a už je to automaticky dobré. Tak tomu není. Naopak. Jakmile nebudeme do sebe dostávat tu nízkomolekulární, dlouhodobý efekt nečekejme. A je jedno, jak účinný reklamní slogan vidíme. Kolik recenzí daný produkt má. Vždy se proto snažme ptát – je kyselina hyaluronová na vrásky? Má tu nízkomolekulární složku?

kyselina hyaluronová vrásky
Kyselina hyaluronová vrásky – foto 4 zdroj Pixbay
Tipy na kvalitní přípravky s kyselinou hyaluronovou

Snažila jsem se pro Vás vybrat ty nejlepší přípravky s kyselinou hyaluronovou. Na vrásky a proti stárnutí pleti. Takové, které kombinují vysoko- a nízkomolekulární kyselinu. Obvykle pro komplexní péči nestačí jen sérum. Dobré je doplnit sérum o krém. Takový krém, který podpoří účinky séra. S tímto cílem jsem pro Vás připravila následující tipy:


1. Alcina Hyaluron 2.0 pleťový gel s vyhlazujícím efektem 30 ml

Tenhle gelík od Alciny je top. Alcina jako značka je hodně známá. Ale na to já nedám. A už vůbec ne na reklamní slogany. U tohoto gelu se píše, že je určen k vizuálnímu zpevnění a rozjasnění pleti. A že dokonale hydratuje. Co je na tom pravdy?

Hyaluron 2.0 gel obsahuje kyselinu hyaluronovou. Obsahuje jak vysoko-, tak i nízkomolekulární složku. Přesný poměr není znám. Ani se mi jej nepodařilo zjistit. Výrobce přesná čísla neposkytuje, protože obsah jednotlivých složek kyseliny se pohybuje v rozmezí. Zaměřím se proto na to, jak gel působí. A jaké má výsledky.
Obličejový gel je dodáván v 30 mililitrové dóze. Dávkovač není průhledný, což chrání složky citlivé na světlo. Obal je dobře uzavřen. Hygienicky tedy v pořádku. Gel lze použít jak ráno, tak i na noc. Je vhodný i pro citlivější typ pleti.

Krátkodobý i dlouhodobý efekt.
Nízko a vysokomolekulární hyaluron umožňuje kombinovat 2 efekty. Alcina gel působí krátkodobě jako zvlhčovač a dlouhodobě jako produkt proti vráskám. Výsledky jsou vidět. Je znám, že gel je koncentrovaný a pleť dokáže vypnout. Po otevření Alcina Hyaluron Face Gel hned zaujme, že je produkt téměř bez zápachu. Naopak příjemně voní. To není tak běžné. Řada přípravků s kyselinou hyaluronovou má aroma. Gel je tekutý. Snadno se nanáší.

Než pronikne do pokožky, může se objevit jemná bílá pěna. To může lehce vystrašit. Pěna ale velmi rychle zmizí. Gel se totiž vstřebá velmi rychle. Jediné ale je, že po aplikaci můžete mí lepkavý pocit na tváři. Díky tomuto nedostatku a také složení doporučuji gel používat 1x denně. A doplnit o krém.

Verdikt: 8/10 ♥
Gel je určitě dobrá koupě. Na trhu moc lepších přípravků s více druhy kyseliny hyaluronové není. Je ale třeba podpořit jeho účinky dobrým krémem. Skvěle se vstřebává, ale může zanechat na pleti lepkavý pocit.

 


2. Nafigate Skin Recovery Cream 50 ml
NAFIGATE je česká značka, která se snaží najít své místo v množství kosmetických produktů na našem trhu. U některých přípravků se jí to daří. U některých nikoliv. Já se zastavím u jednoho z nejlepších produktů této značky. Nafigate Skin Recovery Cream je regenerační krém. Je primárně určen pro věkovou kategorii 50+. Osobně se tímto neřídím. Věkový limit jen naznačuje, že v krému je více kyseliny, než pro věkovou skupinu např. 25+.

A popravdě. Když si koupím krém proti stárnutí, tak očekávám, že to bude znát. Zvlášť, když jej chci používat pravidelně. A v menším množství. Smyslem přeci není na sebe dávat tunu krému. Je znát, že tubička není z nej materiálu. Přeci jen v tomto Nafigate trochu zaostává. Ale hodí se dávkovač, přeci jen z hygienického hlediska je to lepší, než dávat denně ruce do krému. Tam se chtě, nechtě dostanou nečistoty. Takto je riziko menší. To se mi naopak líbí.

Krém je bílý. Stačí ho nanášet v malém množství. Snadno se vstřebává. Pozor! Jeho konzistence je hutnější. O to je vstřebatelnost důležitější. Po nanesení na pleť se pokožka velmi rychle vypíná. Pocit ale není nijak nepříjemný.

Složení sice není úplně top, ale parabeny tam nenajdete. Ani krém není nijak navoněný. To kvituji. Jak jsem uváděla, nejsem zastáncem přílišného míchání přípravků. A u vůní je to podobné. Méně je někdy více. Krém je dobré používat alespoň 1x denně. V pokročilejším věku ideálně 2x denně. Ráno a večer. Kromě kyseliny hyaluronové, která je zde v nízko a vysokomolekulární verzi, mě zaujal safírový prášek. S tím se zase tak často nesetkáme. Slouží pro posílení kožních buněk.

A pak velice oceňuji výtažky z řas. Řasy jsou obecně pro pleť nesmírně důležité. Pravda, nedám na ně dopustit. A je to další plus tohohle výborného krému. A co vrásky? Po delším používání lze viditelně zmenšit jemnější linky a menší vrásky. Hluboké vrásky krém nezvládne. Ale popravdě, je to krém, nikoliv sérum.

Verdikt: 7/10 ♥
Výborný krém. Pro zralejší, ale i mladší pleť. Stačí ho menší množství. Pocitově je trochu těžší a hutnější. Ale dobrá vstřebatelnost tento nedostatek eliminuje. Super pro každodenní péči jako prevence proti stárnutí. Ideálně jako podpora nějakého kvalitního omlazujícího séra.

 


3. Everdry Hyaluron noční krém 50 ml
Everdry je ze všech mnou vybraných tipů kosmetiky s kyselinou hyaluronovou nejméně známou značkou. Tento krém se vyrábí v Německu a musím se přiznat, že tuto zemi mám od mala spojenou s precizností a kvalitou. Platí to však i pro tento krém?

Když jsem si Everdry Hyaluron zakoupila neměla jsem nijak přehnaná očekávání. Co mne však na první pohled zaujalo, a to byl vlastně ten hlavní důvod ke koupi, bylo specifické složení s řadou pro pleť hodnotných látek. Na tak zajímavý mix jsem ještě u žádné jiné kosmetiky nenarazila. Krém v sobě totiž kombinuje vysoko a nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou s aloe vera, panthenolem, zinkem, výtažkem z listů kudránie a Seboclearem.

Říkala jsem si, že by to mohlo být super, když aloe vera běžně používám ke zjemnění pokožky, zinek proti vyrážkám, panthenol v létě, když mám spálenou kůži od sluníčka nebo štípance. Ke kudránii se tak běžně nedostanu, ale kamarádka ji používá při masážích a aromaterapiích. Ještě jsem nezmínila jednu přísadu s názvem Seboclear (pro mě španělská vesnice 😊), ale jedná se o látku používanou proti akné a zánětům. Sice na akné netrpívám, sem tam na pupínek, ale nic hrozného, za to mne trápívá podráždění a červenání pleti. Mám pleť náchylnější na tyto věci, takže pro mě velké plus to vyzkoušet.

Krém má řekla bych 2 účinky, které oba stojí za povšimnutí. Na jedné straně je proti stárnutí, čili na vrásky. Je to krém, takže u hlubokých vrásek působí trochu pomaleji, než-li koncentrovanější séra, má však velkou výhodu v tom, že vyjde výrazně levněji vzhledem k obsahu 50 ml a rozdíl při dlouhodobějším používání skoro znát není. Okamžité vypnutí pleti totiž po čase stejně poleví, ať je sérum jakkoli báječné. Navíc Everdry Hyaluron dokáže vylepšit pleť. Od té doby, co jsem jej začala používat, přestaly mě trápit kožní problémy. Žádné svědění, podráždění, červenání, a to ani v momentě, kdy na sebe dám tunu make-upu. Takže paráda, po celodenní zátěži mám pleť bez známek únavy. Zkoušela jsem krém kombinovat i s jinými anti-aging přípravky, které bývají náročnější na pleť a k žádným nežádoucím reakcím nedocházelo. To považuji obecně u každého krému s pravidelným používáním za velmi důležité. Vytkla bych krému trošku horší dávkovač, který je z obyčejného plastu.

Krém samotný se velice dobře vstřebává. Je vhodnější ho dávat na noc, já někdy používám i ráno, protože nezanechává mastný film a můžu bez problémů na ulici i krátce po použití. Pocit je velmi příjemný.

Verdikt: 9/10 ♥
Velké překvapení a pro mne naprostý „must buy“. Krém je možné využívat jako náhradu výrazně dražších sér, ale i jako doplněk proti vráskám. Zvládne obojí a kromě stárnutí pleti působí také jako přípravek k celkovému vylepšení stavu pleti. Krém má zkrátka něco navíc, což z něj dělá mého jasného favorita.

 


4. Vichy Liftactiv Supreme denní liftingový vypínací krém 75 ml
Vichy mám jako značku ráda. Liftingový efekt mě na první pohled zaujal. Ale od začátku. Pro mou citlivou pleť je důležité, aby nevysychala. Pak má tendence k tvorbě skvrnek. Krém dokáže udržet pleť optimálně mastnou. Krém je poměrně hodně hustý. Je neprůhledný a lehce voní. Po nanesení krém znatelně osvěží. Rychle se vstřebá. Kůže se začne okamžitě protahovat. Cítíte, jakoby se zpevnila. Navíc i po delším čase od použití působí pleť vyživeně. Působí rozjasněně. Doslova září. Vichy Liftactiv Supreme udělá hodně práce. Obecně jej lze doporučit už od 30 let věku. Je znát, že i hlubší vrásky dostávají zabrat. Vypínají se.

A jaká jsou negativa? Prvním je to, že na krém je obsah velice malý. 75 ml je zkrátka málo. Krém je proto třeba využívat spíše jako sérum. Tedy jen tam, kde ho pleť nejvíce potřebuje. Pokud máte hodně mastnou pleť, pak nemusí krém vyhovovat. A také krém neobsahuje SPF. Tedy nechrání proti UV záření. To samozřejmě není úplně nejdůležitější, ale je dobré to vědět.

Verdikt: 8/10 ♥
Fantastický liftingový efekt. Kdybych hodnotila jen podle toho, pak dám plný počet bodů. Ale z pohledu objemu, ceny i hutnosti musím hodnocení snížit. Pokud však budete liftingový krém používat s citem, pak budete s výsledky velice spokojeni. Rozjasněná pleť a pomoc proti projevům stárnutí je totiž skutečně vidět.

 


kyselina hyaluronová vrásky
Kyselina hyaluronová vrásky – foto 5 zdroj Pixbay
Kyselina hyaluronová vrásky – historické okénko

Kyselina hyaluronová byla objevena v roce 1934. Konkrétně v New Yorku. 2 vědci (Karl Meyer a John Palmer) na zdejší univerzitě izolovali neznámou látku z těla krávy. Ano, z krávy. Látku poté pojmenovali z řeckého hyalos („sklo“) a cukru, který se v látce nachází.

Moderní etapa spojená s kyselinou sahá do počátku 60. let. Vědci v té době totiž našli vysokou koncentraci molekul i v jiných tkáních. Začalo se pátrat po její biologické roli v těle. V lidském těle.
Posléze bylo potvrzeno, že kyselina hyaluronová hraje základní roli v buněčném metabolismu. Stejně tak ve fyziologických procesech, které vedou k regeneraci tkání. Počátkem 60. let vznikly první přípravky. V té době však nikoliv pro kosmetický průmysl, ale pro léčbu. Léčbu kožních defektů.

Teprve v 80. letech byla kyselina hyaluronová masivněji rozšířena. Začala se používat při operacích očí a vznikly také první injekce s kyselinou hyaluronovou. Ty si mohla dovolit pouze smetánka. Průlom pak znamenala léta devadesátá. Kyselina hyaluronová začíná pronikat do kosmetiky. Zlepšení výrobních postupů a poznání, jak funguje, pak vedlo k jejímu masivnímu rozvoji. Do takové podoby, v jaké ji známe dnes. Postupně se přesunula z estetických a kosmetických salónů, klinik blíže k nám, do běžné kosmetiky. A nejen tam. Známé je využití kupříkladu v kloubních preparátech.

Máte přečten článek Kyselina hyaluronová vrásky? Pak by Vás mohlo také zajímat:

⏩ Top 8 krémů na vrásky

Jak zabránit pocení

⏩ Suchá pleť, jak na ni?

štítky: kyselina hyaluronová vrásky u žen, kyselina hyaluronová vrásky hluboké, kyselina hyaluronová vrásky kolem úst, kyselina hyaluronová vrásky dějiny, kyselina hyaluronová vrásky babské rady, kyselina hyaluronová vrásky kolem očí

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasů: 18

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.