Lupy ve vlasech
Lupy ve vlasech. Bílé nebo nažloutlé šupinky. Nezvaný host, se kterým se snad každý někdy na své hlavě setkal. A možná právě proto, o jak rozšířený nedostatek pokožky se jedná, o to negativněji jsou lupy společensky vnímané. Statisticky má až polovina dospělé populace s lupy nějakou zkušenost. Jestli jste se dostali v životě do fáze, kdy se za lupy musíte chtě nechtě stydět, tak právě pro vás mám pár užitečných rad.
Dnešní článek tak nebude technická přednáška o tom, co jsou lupy ve vlasech, ale zaměří se především na praktickou stránku věci a poskytne odzkoušené tipy, jak se lupů nadlouho či nadobro zbavit. Dozvíte se mimo jiné, zda jsou nejlepší šampony s kortikoidy, kortikosteroidy, ketokonazolem nebo něco úplně jiného? Tak si rezervujte pár minut na čtení a jdeme na to 😊

Lupy ve vlasech nezamaskujete
Je to sice už nějaký ten pátek, ale stále na tu příhodu nemohu zapomenout. Na ulici mě zastavila kamarádka, kterou jsem celkem dlouho neviděl. Dali jsme se do řeči a po chvíli jsem si všimnul, že mi pořád kouká kamsi přes ramena. Když to udělala poněkolikáté, už jsem nevydržel a ptám se, copak se děje? Nejprve se zdráhala odpovědět, bylo jí to asi trapné a pak si přeci jen dodala odvahy a říká: „Poslyš Peťo, nemáš ty lupy?“ A bylo hotovo, musel jsem s pravdou ven. Mám.

Jen jsem vždy myslel, že jsem si oblečení dobře od lupů očistil a obratně problém skryl. Prostě jsem tak nějak s lupy přežíval. Jenže ouvej, jak člověk jednou narazí, už to má pak před očima pořád. Ono totiž stačilo, abych se bezděčně poškrábal na hlavě a bílé šupiny začaly padat okamžitě. Z tohoto krátkého příběhu plyne jediné, lupy nemá cenu skrývat, je to boj, který nelze vyhrát. Tento problém totiž vždy nakonec vyplave na povrch a přinese vám trapné chvilky, kterým je lepší předejít. Nestojí to za to.
Lupy ve vlasech a svědění hlavy, dvojka, co chodí pořád spolu
Než se dostaneme k řešení, jen v krátkosti uvedu, co nejčastěji za lupy může a jak je správně diagnostikovat. Laika zpravidla napadne, že za vše může v první řadě nedostatečná hygiena (pozn. právě toto společenské přesvědčení dělá lupy ještě více zostuzujícími, než skutečně jsou). Někdy skutečně hygiena vliv má, ale spíše doplňkový, a to by se člověk nesměl mýt třeba měsíc. Hlavní příčiny, proč se začnou tvořit lupy ve vlasech, jsou samozřejmě úplně jiné.
Nejčastější důvody pro lupy ve vlasech jsou:
– přemnožené kvasinky na pokožce hlavy;
– suchá a nedostatečně hydratovaná pokožka;
– lupénka (seborea), dermatitida;
– dráždivé látky ze šamponů, sprchových gelů, tužidel a barev na vlasy;
– příliš časté mytí;
– stres.
Možná vás překvapí, že ve výše uvedeném seznamu uvádím dráždivé látky či přílišné mytí. Skutečně to není chyba. Řada komerčních přípravků na mytí hlavy paradoxně nejsou ideální pro dlouhodobější používání pro vlasovou pokožku. Silná parfemace, chemické látky, které zvyšují pěnivost a další příměsi zatěžují pokožku. Ta, pokud není v ideální kondici, může ochabovat a prohlubovat kožní problémy. Časté jsou také alergické reakce na některou ze složek.
A v neposlední řadě musím zmínit chlorovanou vodu. Pokud se myjete opravdu často a ještě navíc hodně teplou vodou, pak sice špínu z vlasů smyjete, ale paradoxně pokožce můžete spíše ublížit, protože bude mít tendence více se vysušovat. Takže u mytí vlasů platí to samé, co v životě, že nic se nemá přehánět.
Jak poznám, že je s pokožkou hlavy něco v nepořádku?
Je to celkem jednoduché. Podle svědění. Lupy ve vlasech a svědění hlavy, je totiž téměř nerozlučná dvojka, co chodí pořád spolu. Svědění pokožky hlavy je primární reakce organismu, která sděluje, že pokožka hlavy je narušená, nebo jí něco chybí a je třeba změna. Svědění proto nepodceňujte, čím déle se problém neřeší, tím více času potom trvá, než se dostane zcela pod kontrolu.
Někdy poznáte příčinu snadno, vyměníte šampon a jste v pohodě, ale obvykle to tak nefunguje. Za lupy může být celá řada faktorů, jak jsem zmiňoval výše a není vždy snadné poznat, co onou konkrétní příčinou vlastně je. Ve stresu žijeme skoro každý, suchá pokožka je taky běžná věc atd. Proto je z mého pohledu optimální a mě se to také mockrát osvědčilo, používat šampon, který řeší všechny možné příčiny tvorby lupů bez ohledu na to, jestli jde o kvasinky, lupénku, barvu na vlasy, nebo prostě jen příliš suchou pokožku ve vlasech.
Jak na lupy ve vlasech – co mi 100% pomohlo
Vyzkoušel jsem řadu šamponů proti lupům a musím říci, že s různými výsledky. Některé fungovaly, jiné vůbec, ale co se většinou opakovalo, že se mi lupy ve vlasech a svědění pokožky po čase zase vracely. Účinnější byly šampony s kortikoidy, kortikosteroidy nebo s ketokonazolem, které měly ale řadu vedlejších účinků, které se dříve či později začaly projevovat. Obecně nejsem příznivcem zmíněných látek a pokud je to možné, volím raději šampony na přírodní bázi a bez vedlejších účinků.
Měl jsem v tomto ohledu štěstí. Narazil jsem totiž na značku Sorion, která má přírodní recepturu z Indie a vyrobila šampon, který vychází přímo z ájurvédy. Takže je to řešení úplně bez kortikoidů, steroidů a podobných drijáků. Jakožto fanoušek tradiční asijské medicíny mě tento produkt okamžitě zaujal a chtěl jsem šampon vyzkoušet. A musím říci, že je to pecka.
Nejenže krásně voní po kokosu, vlasy vypadají čisté, přirozené a zdravé, ale co šampon používám ani známka po lupech. Žádné lupy ve vlasech, žádné svědění, žádné podráždění, prostě nic. Jako by se moje pokožka vrátila v čase někam do dětství 😊.
Po měsíci používání si mohu dovolit mýt hlavu jednou maximálně dvakrát týdně, a to mi naprosto vyhovuje. Šampon je trochu dražší, ale investice se vyplatila, protože po lupech není ani známka a celkově je pokožka hlavy ve stavu, který jsem za posledních 10 let nepoznal. Jestli chcete mít po starostech, nechcete řešit vedlejší účinky kortikoidů apod., se Sorion šamponem na lupy ve vlasech chybu rozhodně neuděláte.
Kde koupit? Odkaz na českého prodejce: Ájurvédský šampon proti lupům SORION 60 ml