Nadměrné pocení u mužů

👁️‍🗨️ 1.2 K x přečteno

Téma nadměrného pocení je stále aktuální, přestože se o něm mluví velmi málo. Pocení je vnímáno velmi negativně (často z pouhé neznalosti), odsuzováno ve společnosti, proto se tomuto stavu, kdy se o pocení raději nemluví, nelze divit. Jestli hledáte více informací, co znamená nadměrné pocení u mužů, v čem je specifické, jak jej řešit, případně jak se liší od nadměrného pocení u žen, jste tu správně.

Nadměrné pocení – muži vs. ženy

V odborných kruzích panují neustálé pře o to, co je příčinou primární hyperhidrózy (pozn. hyperhidróza je odborný termín pro nadměrné pocení). Primární hyperhidrózou máme na mysli ohniskové pocení, tedy lokalizované jen do určité partie těla. Obvykle se jedná o jednu až dvě partie, kde vylučování potu převyšuje běžný stav. Například se potíte hodně jen v podpaží, nebo se vám extrémně potí pouze dlaně. U tohoto typu pocení víme, jak se projevuje, ale nevíme, co jej způsobuje. Nejčastější pravděpodobnou příčinou je dědičnost v kombinaci se zátěžovými změnami v nervové soustavě.

Pro vysvětlení, druhým typem je sekundární hyperhidróza. Ta se projevuje tak, že postihuje většinu těla, nebo dokonce celé tělo. Tyto projevy jsou většinou symptomem nějaké nemoci (např. cukrovka), může to být ale také vedlejší efekt braní léků (typicky například antidepresiv). Řešení příčiny sekundární hyperhidrózy je klíčové pro vyřešení problému s pocením.

Vraťme se ale k primární hyperhidróze, tedy rozeberme nadměrné pocení u mužů bez příčiny podrobněji. Nadměrné pocení z pohledu muže nemá zdravotní dopady, ale má negativní vliv na psychiku. Tím je nejvíce nebezpečné. Když porovnáme pohlaví, zde neexistuje mezi pocením u mužů a u žen žádný rozdíl.

Hlavním rozdíl je ale v chování. Zatímco pro ženy je zcela typické tento problém řešit, muži jej často neřeší, nebo vyhledávají pomoc až v momentě, kdy je stav nezvladatelný. Nejspíše to plyne z naší povahy, přeci jen pocení, to je jakýsi projev ztráty mužnosti. Pocení bylo vždy spojováno se strachem, s osobní nedůvěrou, dokonce slabošstvím. A to přeci jako muži nemůžeme dopustit. Takže přeci jen tu určitý rozdíl je. Nadměrné pocení u mužů má tento specifický aspekt.

nadměrné pocení u mužů pomoc

Nadměrné pocení u mužů, aneb proč mi nestačí antiperspirant z drogerie?

Popsaný aspekt vede k tendenci nadměrné pocení podceňovat a prohlubovat problém. Podobně jako jakákoliv nemoc, když ji nebudeme řešit, může se zhoršovat. A pokud začne něco ovlivňovat naše pocity, začneme se cítit špatně, začneme mít strach z projevů pocení, pak si zaděláváme na chronický problém. Nejedná se o strašení, v pokročilých fázích stačí na pocení jen pomyslet a pocení pak nevědomky spouštíme sami. Skrývat nadměrné pocení tedy můžeme, ale jen chvíli. Strach a stres z toho, že nás odsoudí přátelé, partnerky, kolegové nebo spolužáci tu bude a naším úkolem je jediné, tento strach eliminovat a zamezit mu.

Nejlépe tak, že začneme pocení řešit, zredukujeme jej na přijatelnou úroveň a uděláme něco pro to, abychom se cítili lépe. Že se to snadno řekne? Ano, tak snadné to není, spousta přípravků pocení jen překrývá a není schopna odolat většímu náporu potu. Volbou nevhodného nebo málo kvalitního přípravku si tak paradoxně můžeme problémy s pocením ještě zhoršit. Ale nevěšte hlavu, v závěru článku přináším tipy, na účinnou pomoc.

Nadměrné pocení v číslech

Covidová doba ukázala, jak důležité je mít přesná čísla, kvalitní statistiky. V oblasti primárního nadměrného pocení se průkazná čísla zjišťují jen velmi těžko. Je to dáno tím, co jsem už zmiňoval, pocení je často tabu a spousta lidí jej nepřizná, nebo jej raději z obav neřeší. Proto většina čísel vychází ze studií vytvořených na základě určitého reprezentativního vzorku. Například v USA trpí primární hyperhidrózou 4,8% populace, ve Švédsku 5,5% a v Japonsku dokonce 12%.

Nadměrné pocení u mužů má obvykle následující průběh. Začíná v dospívání (pubertě) a projevuje se výrazným pocením v podpaží, následují dlaně a chodidla. Může se však projevit i v pozdějším věku v důsledku rostoucí zátěže autonomního nervového systému, který způsobuje vyšší aktivitu ekrinních žláz.

nadměrné pocení u mužů nejlepší řešení

Co mohu udělat s hyperhidrózou v pohodlí domova?

V první fázi je dobré koupit si kvalitní antiperspirant. Velmi kvalitní. Je třeba si uvědomit, že sekrece potu v případě návalů pocení je natolik výrazná, že běžné přípravky nemohou odolat. Také se vám stává, že přípravek chvíli působí a po nějakém čase vám připadá, že se potíte více než předtím? Je to právě dáno tím, že přípravek působí jen do doby, než jej pot překoná. Proto je potřeba na nadměrné pocení u mužů volit dostatečně silný antiperspirant. Při výběru bychom měli dbát ještě dvou věcí.

Aby byl antiperspirant na partii těla, kde nás trápí pocení (typicky potní žlázy chodidel a kůže v této části těla jsou naprosto jiné než třeba v podpaží). A za druhé, aby byl antiperspirant přívětivý k pokožce. Pokud se chceme pocení zbavit, je nutné počítat s tím, že to může být i dlouhodobější proces. Mysleme tedy na to, aby i naše pokožka nedostávala příliš „zabrat“.

Vyzkoušel jsem specializované značky Driclor, SweatStop, Everdry a také komerční antiperspiranty pro muže Old Spice, Rexona a Vichy se 48 až 72h efektem. Všechny by měly být na nadměrné pocení u mužů. Rozdíl mezi specializovanými antiperspiranty a těmi komerčními byl však obrovský. Hlavně ve výdrži. V případě nadměrného pocení tak evidentně odolají jen ty nejsilnější. V mém případě tak uspěli pouze Driclor a SweatStop.

V dalším srovnání již budu hovořit pouze o těchto 2 značkách. Driclor mě oslovil hlavně cenou, ale už mi tolik nevyhovuje pálení po aplikaci. V tomto směru je lepší SweatStop, který negativní pocity minimalizuje díky aloe vera či pantenolu. U Dricloru jsem ve složení takové o pokožku pečující látky nenašel. Rozdíl je dále v tom, že u Dricloru se jedná o jeden přípravek na vše, kdežto SweatStop má přípravků více rozdělených dle intenzity a hlavně dle partií těla. Takže se dá koupit přípravek, který je vyloženě třeba na dlaně, na chodidla, na čelo apod. Právě proto, že primární hyperhidróza je lokalizovaná, považuji tento fakt za velmi důležitý.

Kde koupit SweatStop?

Antiperspiranty SweatStop je možné nakoupit ve specializovaných internetových obchodech poceni24.cz a sweatstop.cz.

V druhé fázi je dobré pracovat na duševní pohodě a vyhýbat se stavům, kdy jsme pod permanentním stresem. Snížení zátěže nervové soustavy pomůže vždy. Dobrým začátkem, jak na nadměrné pocení u mužů, je kupříkladu aromaterapie nebo také reflexní terapie (o které jsme již psali).


 

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"