Naše štěstí

Naše štěstí

Co je štěstí? Muška jenom zlatá. Všichni po něm touží, všichni ho hledáme podobně jako jeho symboly – čtyřlístek v trávě, slona v porcelánu se zvednutým chobotem.

Nevím, zda si pocit štěstí uvědomujeme okamžitě, anebo až zpětně.  Nemusí to vždy představovat splnění našich očekávání, přání. Někdy k tomuto uvědomění vede vyslechnutí životních příběhů jiných lidí. Ve srovnání s jejich těžkostmi, problémy, ztrátou nejbližších, onemocněním, handicapem si teprve připustíme, že žijeme klidný a tudíž šťastný život.  Naše štěstí má prostou podobu, stačí když jsme zdrávi, jsme obklopení milujícími lidmi a můžeme se realizovat v práci. Jenom nesmíme podléhat pozlátku, které nás nabádá, že pravé naše štěstí leží v podobě peněz, v podobě materiálních věcí, dokonalého zevnějšku, báječné zahraniční dovolené, nového auta, bytu, oblečení.

Bohužel z televizních obrazovek na nás chrlí právě tu představu, že peníze jsou až na prvním místě, že pocit štěstí je neodkladně svázán s pocitem mít, vlastnit a selektovat podle toho, co si kdo může dovolit pořídit. Jaká je hranice štěstí?  Asi ji bude mít stanovenou každý jinak. Můžeme se obklopit věcmi, co nám sice budou zpříjemňovat život, ale bez toho, abychom byli milováni, oceňováni druhými, chváleni a podporováni v naších aktivitách, zajímal se někdo o nás, vyslechl nás, porozuměl nám, by nám scházel pocit štěstí.

  1. Naše štěstí není emoce

Pro štastný život je nutné prožívat také pozitivní zkušenosti, drobnou a častou radost, každodenní úsměv.

  1. Nepříjemného je pro štěstí třeba

Abychom intenzivněji prožívali pocit štěstí, je nutné zažívat I věci nepříjemné, omezit se, dát přednost  nepříjemnému. Musíme odložit naše krátkodobé potěšení pro uspokojení dlouhodobých, vyšších a důležitěšjších hodnot.  Studujeme, pracujeme, vychováváme děti,  nezaměřujeme se jen sami na sebe, ale i na ostatní, tedy vykonáváme činnosti, které nám zrovna nemusí být příjemné.

  1. Naše štěstí je naučená schopnost

– cítit se dobře

– vědět, co je dobré

– dělat, co je dobré

jak na naše štěstí

Všechny tyto vlastnosti získáváme v průběhu života, jsou to dovedenosti, které se učíme. Je to dáno životním postojem každého jednotlivce, způsobem našeho každodenního rozhodoivání, mírou ochoty se přizpůsobit okolnostem. Je to naučená schopnost rozhodování.

Život pak může být příjemný, dobrý a smysluplný, ve kterém nechybí i okamžiky štěstí.


Reklamní inspirace:

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...