Navodit vhodné téma při komunikaci

Navodit vhodné téma při komunikaci s jinými lidmi plně kopíruje smyslnost a hloubku takové komunikace. Pokud si zvolíme téma počasí, asi nikomu tím neublížíme, libovolně můžeme si postěžovat, zda je zima, nebo naopak přílišné horko, zda je sucho, anebo prší a že nám překáží deštníky v ruce. Zcela jistě po takové diskusi odcházíme volně, bez jakékoliv myšlenkové zátěže.  Toto povídání splývá v jeden masív a rozlišujeme pouze roční období, náklonnost k němu, či omezující aktivity vlivem nepříznivého počasí. 

navodit vhodné téma při komunikaci

Pokud se naše sdělování bude týkat politické scény, tam už je to trošku ožehavější.  Volby bývají anonymní a pokud nejsme jasnými stoupenci té či oné politické strany, tak se ani moc nechceme přiznat k tomu, jaké preference jsme v rámci rozložení politického spektra upřednostnili.  Nicméně při diskusích o krocích, které nám vládní reprezentace překládá, se určitému komentáři nevyhneme. Jakmile ale tato diskuse nabírá kadence, někdy i k určitému přesvědčování, tak se raději stáhneme do ústraní.

Zbytečně bychom se dostávali do křížku s těmi, kteří chtějí prosazovat svoje nazírání a vlastně o žádnou diskusi se nejedná a jednat nikdy nebude. Argumenty z obou stran visí ve vzduchu a napětí houstne.  Vyklízíme tedy pole působnosti, protože nás to nikam neposouvá a nic nám to nepřináší, pouze rozpory.

Jaké další téma tedy pro komunikaci zvolit. Že by práci a pracovní sféru? I to může být další bod nepochopení.  Někdo může být přesvědčen o tom, že ta jeho práce, jeho výkony, jeho vedoucí jsou pouze ti, s kterými on musí zápasit a nikdo jiný nemůže tudíž pochopit složitost takového údělu.   V pleádě nařízení, pokynů, zákonů se pomalu a jistě ztrácí nejen diskutér, ale i posluchač.  Problémy jsou od toho, aby se řešily, postihují každého z nás, každý se musí s něčím nepříjemným vypořádat, něco dotahovat, něco dohánět, někoho přesvědčovat.

Samozřejmě malíř bude mít jiné starosti, než-li administrativní pracovník, ve školství se bude paní učitelka potýkat s nezbednými žáky, ve vlastní firmě majitel s arogantními zaměstnanci, ve státní správě s těmi, co něco žádají a žadatelé s lajdáctvím těch, kteří zrovna nemají náladu k nějakému vyřizování. Čili i téma práce má své mantinely, zpravidla může být plodné v tom případě, když dva zúčastnění pracují ve stejném oboru, a tak mají i společná témata a nachází tzv. i společnou řeč.

Pak jsou tu potomci. Co říci na to, zda je či není vhodné téma na komunikaci? Jinak ji asi pojmou muži, kteří budou spíše hledat společné zájmy pro své ratolesti. Dva kluci, co chodí hrát hokej, fotbal, tenis budou naplňovat jejich táty tématy v tomto duchu, stejně jako dvě dívenky, co chodí do baletu, kreslit, zpívat zase budou nevyčerpatelnou studnicí sdělení pro jejich mámy.

Říká se, že s dětmi je kříž. Tím se chce však říci, že výchova dětí přináší stále nové a nové poznatky, se kterými se smiřujeme, musíme je řešit, anebo hledat odpovědi na to, jak to nejlépe zvládnout.  Je to nekonečné téma všech a to ve všech věkových kategoriích, protože každý věk sebou něco zásadního nese.  Nejen naše děti, ale i my se s tím musíme vyrovnat, poprat a zaujmout stanovisko.

Pak tu máme další vhodné téma: naše záliby, naše koníčky. Pokud nechceme unavovat ty, kteří podobné záliby nesdílí, tak toto téma raději ani neotvírejme. Byli bychom nepochopeni a možná bychom ostatní svým zápalem pro dané spíše nudili. Opět se dostáváme do role sdílnosti s těmi, co mají podobné zalíbení.

Co tedy ještě zbývá – muži asi diskutují o ženách, ženy o mužích. Přesto lze toto téma shrnout pod jediné. Všimněme si, že když se rozproudí nějaké diskusní fórum mezi lidmi, kteří nepatří do kategorie přátel, s nimiž se tedy setkáváme náhodně, tak nahazujeme různá témata.  Když se dané téma chytí, rozproudí se diskuse. Když skupinka nejeví zájem, pokračujeme s další nahozenou udičkou atd. atd. Pokud máme to štěstí, tak nás může diskuse obohatit o jiný úhel pohledu, může v nás zanechat stopu, přinutit nás k úvahám, poopravit si mínění, nahlodat naše smýšlení, uvést jednoduše věci do pohybu. A takový pohyb – to je ten správný impulz života.

reklamní inspiry:

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...