Pocení dlaní

👁️‍🗨️ 1.2 K x přečteno

Pocení dlaní. Na jedné straně běžná situace, kdy se naše ruce zpotí, protože jsou zkrátka jen v permanenci, na straně druhé nepříjemný fenomén, který dokáže nabourat pracovní, společenský i soukromý život. Informací o tom, co je pocení dlaní, je na internetu dostatek, při podrobnějším zkoumání však narazíme na fakt, že řešení již tolik k dispozici není. Proč je pocení dlaní obtížněji řešitelné, než je tomu u jiných typů pocení, co se za nimi skrývá a kde hledat pomoc?

pocení dlaní co pomůže

Odpovědi na tyto otázky se Vám budeme snažit poskytnout v následujících několika řádcích. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

Nadměrné pocení dlaní, už jste o něm slyšeli? Jedná se o klinický stav, kdy se naše dlaně potí více, než je obvyklé. Nebo máme mokré ruce i v momentech, kdy naše tělo není vystaveno fyzické námaze (např. cvičení), nebo se potíme na rukou i v situacích, kdy venku není 30 nad nulou a podobně. Pokud se naše dlaně potí nezávisle na vnějších podnětech, máme s velkou pravděpodobností tzv. hyperhidrózu. To je odborný termín, v zásadě ale říká jediné, potíme se více, než je obvyklé. Konkrétně nadměrné pocení dlaní, chcete-li rukou, se nazývá palmární hyperhidróza.

Věděli jste, že pocení dlaní je nejčastější formou nadměrného pocení?

Jen nadměrným pocením dlaní v současnosti trpí téměř 2% populace. Přesto, že počty neustále rostou (za příčinu můžeme považovat nárůst stresových situací v běžném životě, vyšší konzumaci léků, či obecně horší životospráva), je na tento typ hyperhidrózy stále nahlíženo jako na nějakou věc špatné hygieny, ba hůř dokonce jako na projev psychické nepohody. To je samozřejmě špatné uvažování, ale jak jistě sami víte, obecné mínění se mění jen velice těžko.

Proč tedy pocení dlaní řešit? Nejde jen o vlastní pocit, v průběhu času může mít neřešené pocení dlaní negativní dopad na náš život. Dobrou zprávou je, že existují ověřená řešení pro zpocené dlaně, která už pomohla řadě lidí trpícím hyperhidrózou k návratu k plnohodnotnému životu.

pocení dlaní co pomůže

Zatímco na začátku 90. let se palmární hyperhidróza řešila zejména formou chirurgických zákroků, dnes je již možné najít řešení, které toto nevyžaduje a to s poměrně vysokou úspěšností. Samozřejmě stále existují případy, kdy moderní věda řešení hledá obtížně, přesto jich ubývá, a to je dobře.

Nadměrně zpocené dlaně mohou být poměrně závažným problémem a kdo si tímto někdy prošel, dá mi za pravdu, že každá účinná pomoc v tomto směru je opravdu vítána. Speciálně bych zde zmínil ty, pro které jsou ruce doslova nástrojem obživy. Hudebníci, sportovci, řidiči, nebo i lidé vyrábějící různé věci vlastníma rukama, pro ně všechny je nadměrné pocení dlaní doslova noční můrou. Nelze pak opomenout také negativní dopad na osobní vztahy.

Jak poznám, že mám hyperhidrózu dlaní?

Zcela klíčovým a bohužel dnes stále nepochopeným faktem je to, že palmární hyperhidróza způsobuje pocení v oblasti od zápěstí po prsty. Pokud by se jednalo o projev jiné nemoci, která způsobuje pocení, pak se toto pocení neomezuje pouze na tuto část těla. To je velice důležitý rozdíl. Proto například diabetes, rakovina a horečnaté stavy, způsobují celkové pocení těla, nikoliv jen takto lokalizované. Bohužel často tímto faktem nejsou lékaři obeznámeni, potom se může stát, že se hledají jiné důvody pro tento velmi specifický typ pocení, aniž by se našla potřebné příčina. To samozřejmě stojí hodně energie a sil.

Co tedy způsobuje pocení dlaní?

Přibližně u 50% lidí trpících plantární hyperhidrózou je nadměrné pocení na dlaních dáno geneticky. Tento stav se obvykle přihlásí o slovo již brzy v dětství, přičemž s pokračujícím dospíváním se může pocení ještě zhoršit. Ve vzácnějších případech začala hyperhidróza po určitém fyzickém zranění. Tyto případy jsou vzácnější, ale ukazují na to, že příčiny vzniku hyperhidrózy jsou velice rozmanité. V pokročilejším věku souvisí pocení rukou zejména s hormonálními změnami v organismu, mohou být vedlejších projevem užívání některých léků, což bývá velmi časté, ale také mohou signalizovat nějakou nemoc. Typickým příkladem léků, které mohou mít souvislost s rozvojem hyperhidrózy, jsou antidepresiva.

Pokud příčinu pocení dlaní neznáte, vždy je dobré vyloučit nějakou velmi závažnou nemoc (rakovina, cukrovka apod.). V neposlední řadě je třeba zmínit jako spouštěč nadměrného pocení stravu, životní styl, stres. Není žádným tajemstvím, že nervová soustava má velice úzkou spojitost se zvýšenou potivostí.

Věděli jste, že nadměrná konzumace léků je velice častou příčinou nadměrného pocení dlaní?

Co na to mezinárodní lékařské instituce? Ty rozlišují 4 stupně nadměrného pocení dlaní. První skupinu tvoří lidé, kterým se dlaně potí jen mírně a toto pocení nezpůsobuje žádné funkční ani sociální problémy. Na druhém konci spektra jsou pak ti, kterým z dlaní doslova kape. Tedy úroveň vlhkosti dlaní je tak silná, že pot vytváří krůpěje. Přesnou terminologií dochází k hyperaktivnímu chování sympatiku (jedná se o akční systém naší nervové soustavy, který připravuje organismus k aktivitě). Sympatikus je tedy řetězec autonomního nervového systému Tyto funkce jsou ovládány nezávisle na nás a našem chování, proto je tak obtížné pocení nějak ovlivnit vlastní vůlí a bez pomoci se zatím neobejdeme. Bohužel.

Jak pocení dlaní řešit?

V zásadě se nabízejí 3 řešení s velmi dobrými výsledky proti nadměrnému pocení dlaní:
• specializované antiperspiranty určené přímo pro dlaně s vysokou intenzitou
• iontoforéza
• chirurgický zákrok/endoskopie

pocení dlaní u žen

V mnoha studiích i podle našich zkušeností se kvalita života využitím zmíněných řešení dramaticky zlepšuje. Pro většinu lidí je možnost řešení tohoto problému naprosto úžasná, protože umožňuje plnohodnotné fungování ve všech sférách života. Ve většině případů zaberou právě specializované antiperspiranty a jsou optimální variantou, která nestojí moc peněz a je dostupná prakticky pro všechny.

Nemám zde však na mysli univerzální antiperspiranty a už vůbec ne antiperspiranty z drogerií. Ty jsou vyvinuty pro nejširší možné použití a pro nejširší možný odbyt, pro lidi trpící nadměrným pocením dlaní jsou však naprosto nedostačující. Je třeba se poohlédnout po účinných antiperspirantech přímo specializovaných na pocení v oblasti rukou. Z těch nejsilnějších antiperspirantů mohu doporučit značku SweatStop (tipy na 2 antiperspiranty proti pocení dlaní uvádím v závěru tohoto článku).

V případě, že máte raději terapeutický způsob řešení pocení, pak je možnou variantou také iontoforéza. Vyžaduje delší čas a nemusí vyhovovat každému, ale v určitém procentu případů také může pomoci.
Pokud selžou obě zmíněné konzervativní metody pomoci s palmární hyperhidrózou, je vhodné po konzultaci s příslušným lékařem uvažovat o chirurgickém řešení.

Tipy na pocení dlaní:

SweatStop Sprej proti pocení dlaní

sweatstop forte max nadměrné pocení rukou

SweatStop krém proti pocení dlaní

sweatstop instant proti pocení dlaní

 

Přečtěte si také:
Suchá pleť a jak na ni?
Jaký je nejlepší krém na vrásky?
Akné na zádech, co s ním?

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 10

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.