Reflexní terapie č.1 v samoléčení

👁️‍🗨️ 1.9 K x přečteno

Upozornění: Informace zde uvedené jsou určeny pouze k všeobecnému přehledu. Nenahrazují tedy rady a praxe odborníků. Užití jakékoliv informace konzultujte prosím se svým lékařem, terapeutem či odborníkem v daném oboru.

reflexní terapie
reflexní terapie číslo 1 v samoléčení

Co to je vlastně reflexní terapie a k čemu slouží?

Již ve starověku lidé z Asie věděli a měli znalosti, že je možné pomocí pouhého doteku (stisku) aktivovat v těle schopnost vlastního uzdravování. Tento způsob uzdravování, s dodržováním bezpečného a šetrného způsobu dotyků, dokáže aktivovat schopnost těla se samo uzdravovat. Samotné tělo je totiž Vašim největším léčitelem ze všech a má neuvěřitelné regenerační a samo uzdravovací schopnosti. Někdy stačí je jen aktivovat. A k tomu slouží právě reflexní terapie.

Díky použití jednoduchého stisku můžeme povzbudit relaxaci, zvýšit rovnováhu a pohodu těla. Reflexní terapie je defacto přirozený a zdravý způsob, jak zvýšit cirkulaci a rovnováhu v těle. Reflexní terapie, nazývaná také odborně reflexologie, má základ v konceptu konkrétních tlakových map, které se často nazývají reflexní mapy. Tyto reflexní mapy odpovídají lidskému tělu a nacházejí se jednak na chodidlech, na rukou a v neposlední řadě také na uších.

Všeobecně je nejznámější mapa chodidel, která se těší velké oblibě na celém světě a je hojně využívána pro své výsledky i u nás v České republice. Díky používání specifických stlačovacích a masážních technik na konkrétních částech např. chodidlech, můžeme pomoci jiným částem těla, aby zvyšovaly naše tělesné zdraví. Dochází tak ke zmírnění bolesti a navedení celkového lepšího pocitu klidu a harmonie.

reflexní terapie stisk

Jak se zjistila reflexní terapie a jak funguje?

Mezi nejrozšířenější názor patří, že reflexní terapie ovlivňuje nervový systém. Jelikož v chodidle nalezneme několik tisíc nervových zakončení, přišlo se na to, že tyto nervové dráhy ovlivňují souběžně nervová vlákna v celém těle. V nervových vláknech neustále putují informace a to po celém těle. Tyto nervová vlákna jsou spojená s reflexní mapou v chodidlech. Toto zjištění nenechalo dlouho čekat pro přínos v praktickém využití.

Nacházíme tak nečekaná spojení mezi reflexními body na chodidle a samotnými body na těle. Zjistilo se to tak, že v momentě, kdy došlo k nerovnováze na některém místě na těle, došlo souběžně náhle k výrazným chemickým změnám a nahromadění ucpání kolem daného nervu právě na chodidle. Dalším zkoumáním tohoto jevu se zjistilo, že při použití speciálních terapeutečních a masážních technik např. na chodidle, došlo následně také k určitému zlepšení stavu v oblasti těla, kde vzniklo napětí.

Po opakování těchto masážních technik bylo dosaženo zlepšení v dané oblasti podle toho, v jakém nerovnovážném stavu daná oblast těla byla. Jak jednoduché a přesto velmi efektivní, co říkáte?

Jaké jsou přínosy reflexní terapie?

Neuplynulo moc času a reflexní terapie si začala nacházet oblibu u stále více lidí po celém světě. Při správném a bezpečném praktikování reflexologie bylo zaznamenáno snížení bolesti, zlepšení zdravotního stavu, zlepšení cirkulace v tělesném systému, posílení imunitního systému, uvolnění svalstva, zlepšení vitality, pocitu harmonie těla, snížení stresu a napětí, lepší funkčnosti žláz a orgánů, posílení detoxikace těla, vymizení kožních problémů, zkvalitnění spánku, lepšímu zraku, posílení stavu svalstva a kostí a celkově ke zlepšení harmonizace acidobazické rovnováhy v těle (což je jakási přirozená rovnováha tekutin v těle, která výrazně ovlivňuje naše zdraví).

Reflexologická mapa těla

Nyní si ukážeme reflexologickou mapu těla. Reflexologická mapa je dá se říci mapa celého lidského těla, kde každá jednotlivá část těla má své odpovídající místo na chodidle. Na chodidle se nachází vlastně úplně celé tělo. Níže v obrázku naleznete stručný přehled jednotlivých bodů těla. V tomto ohledu je potřeba vzít zároveň v potaz, že každý člověk je unikátní a tak se jednotlivé body mohou nepatrně lišit výskytem na chodidle. Proto je třeba určité praxe v oboru reflexní terapie, abychom se ujistili, že dokáže přesně určit konkrétní část těla na chodidle.

Pravé chodidlo obsahuje všechny reflexní body pro pravou stranu těla a levé chodidlo zase pro levou stranu těla. Pojďme se podívat na jednotlivé body blíže:

reflexní mapa

  1. srdce
  2. plíce
  3. mozek
  4. krk
  5. hypofýza
  6. brzlík
  7. jícen
  8. solar plexus
  9. uši
  10. oči
  11. ramena
  12. játra
  13. žlučník
  14. ledviny
  15. žaludek
  16. nadledvinky
  17. tlusté střevo
  18. močový měchýř
  19. ileocekální chlopeň
  20. slepé střevo
  21. tenké střevo
  22. bránice
  23. sedací nerv
  24. čelist a zuby

Určení reflexních bodů

Pro určení reflexních bodů se používají HORIZONTÁLNÍ OBLASTI a VERTIKÁLNÍ ZÓNY. Tyto oblasti a zóny nám pomáhají určit konkrétní místo reflexního bodu na samotném chodidle.

Jak používáme horizontální oblasti?
Nejprve si ujasníme, které místo na těla nás trápí, kde pociťujeme nerovnováhu, zkrátka zhoršené zdraví. Následně podle oblasti problému těla určíme konkrétní místo na samotném chodidle. Nemělo by to být nijak těžké.

Zjednodušeně řečeno na chodidle:
PRSTY CHODIDLA odpovídají HLAVĚ A KRKU
PLOSKY PRSTŮ A PALCE odpovídají HRUDNÍKU
PLOSKA CHODIDLA odpovídá HORNÍ A STŘEDNÍ ČÁSTI BŘICHA
PATA odpovídá SPODNÍ ČÁSTI BŘICHA A PÁNVI
VNITŘNÍ OKRAJ CHODIDLA odpovídá PÁTEŘI A STŘEDU TĚLA
VNĚJŠÍ OKRAJ CHODIDLA odpovídá NOHÁM, PAŽÍM A RAMENŮM

horizontální oblasti

Jak používáme a určujeme vertikální zóny?

Na každé straně těla se nachází 5 hlavních vertikálních zón. Dohromady tak v lidském těle najdeme 10 hlavních vertikálních zón. Stejně tak najdeme tyto zóny i na obou chodidlech. Tyto vertikální zóny jsou spolu vzájemně propojeny, pracují neustále. Určíme si oblast na těle, kde nás trápí nějaké zdravotní problémy, tuto určíme na mapě těla a následně určíme přesnou vertikální zónu i na samotném chodidle.

Je to jednoduché. Díky vertikálním zónám můžeme určit přesnou polohu bodu na chodidle a to je naším cílem. Zjednodušeně řečeno se dá konstatovat, že reflexní terapii můžeme používat prakticky na jakýkoliv zdravotní neduh, kdykoliv a kdekoliv. A to nejlepší, můžeme se ji naučit sami.

Pojďme si blíže prozkoumat vertikální zóny na obrázku zde:

vertikální zóny

Je reflexní terapie bezpečná a nehrozí používáním této metody nějaké zdravotní problémy?

Všeobecně se dá říci, že pokud se používá reflexní terapie nenásilně, tedy stisk je prováděn s citem, jemným a příjemným dotykem, je reflexní terapie bezpečná a nehrozí nám žádné vedlejší účinky. Každopádně vždy je třeba zvážit zdravotní stav, nebo dle rozsahu nemoci samotnou konzultaci s odborníkem. V některých zdravotních stavech nemusí být reflexní terapie užitečná.

Za takové situace můžeme myslit např. období těhotenství, rakovinu lymfatických uzlin, hemofilii, diabetes 2 typu, střídání nízkého a vysokého krevního tlaku, hyperhidrózu apod. Pokud tedy máme nějaký závažnější zdravotní problém, měli bychom jej vždy konzultovat s odborníkem či alespoň při aplikování nejprve pozvolna testovat možné reakce těla. Při úvodním aplikování reflexní terapie se zdravotní stav může dočasně dokonce zhoršit. Většinou je to signál, že tělo začíná aktivovat své obranné látky, které potřebují pro regeneraci také potřebný čas.

Rozhoduje také počet opakovaných reflexních masáží, než dojde ke zlepšení zdravotního stavu v dané oblasti těla. Pokud by však nedošlo ke zlepšení, doporučuje se vyhledat odborníka a stav s ním pro jistotu zkonzultovat. V tomto ohledu je tedy pro aplikování reflexní terapie potřebná určitá praxe. Postupem času ji však může zvládnout úplně každý. Není se čeho bát. Naopak, je to velká příležitost, jak se vyléčit z nemocí či problémů různého druhu, které nás trápí.

Reflexní terapie často zlepšila či úplně vyléčila nemoci, kde jiné léky a medikamenty vůbec nezabraly.

Reflexní terapii bychom také neměli používat přímo nad kožními infekcemi, řeznými ranami, poraněnou kůží, zlomeninami, křečovými žilami, poraněnou pokožkou či klouby, namoženými svaly apod.

Reflexní terapie může být prospěšná při léčbě mnoha zdravotních problémů a může nám zlepšit naše zdraví. Stojí za to ji vyzkoušet.

reflexologie

Níže přikládáme pro Vaši představu soupis výňatku nemocí, jenž pomocí reflexní terapie můžeme zlepšit. Na chodidle si potom určíme reflexní bod dané oblasti, který ovlivňuje pak samotný projev nemoci. V závorkách jsou pak určeny konkrétní orgány těla, jenž ovlivňují danou nemoc.

Typ nemoci, která Vás trápí:

Alergie (játra, dutiny)
Artritida (přímo postižená část, játra, nadledvinky)
Astma (plíce, nadledvinky)

Bolavá kolena (kolena, nadledvinky)
Bolest hlavy (hlava, týl, krční páteř)
Bolest kyčle (kyčle)
Bolest lokte a tenisový loket (lokty, paže, nadledvinky)
Bolest ramene (ramena, lopatky, krční páteř, nadledvinky)
Bolest v krku a zánět mandlí (hlava, krční páteř, brzlík, nadledvinky)
Bolesti a křeče nohou (nohy)
Bolesti a ztuhlost beder „houser“ (bederní páteř, křížové kosti, pánev)
Bolesti zubů (zuby, čelist)
Bolesti žaludku (žaludek, bránice, solar plexus)
Bronchitida (plíce, nadledvinky)
Bursitida (ramena, lokte, kolena, nadledvinky)

Crohnova choroba (tenké střevo, tlusté střevo, nadledvinky)

Deprese (obě chodidla, mozek, štítná žláza)
Dermatitida – ekzém a atopický ekzém (přímo postižená část těla, játra, nadledvinky)
Diabetes (slinivka)
Dysfunkce štítné žlázy (štítná žláza, hypofýza)

Gastritida (žaludek, nadledvinky)

Infekce močového traktu (močový měchýř, močovody, ledviny)
Infekce ucha (uši, brzlík)
Ischias (sedací nerv, bedra, nohy, nadledvinky)

Kýla (jícen, bránice, žaludek)

Ledvinové kameny (ledviny, močovody, močový měchýř)

Migréna (mozek, hlava, šíje, krční páteř)
Močový kámen (močový měchýř)

Nachlazení – chřipka (hlava, hrudník, horní a střední část břicha, brzlík)

Pálení žáhy – kyselý reflux (solar plexus, bránice, žaludek, krční páteř, jícen)
Pocení a hyperhidróza (nadledvinky)
Premenstruační syndrom a menstruační křeče (děloha, vaječníky, hypofýza)
Prostata (prostata, nadledvinky)
Průjem (tenké střevo, tlusté střevo)
Psoriasis (přímo postižená část, nadledvinky, játra)

Ranní nevolnost (solar plexus)

Syndrom dráždivého tračníku – IBS (žaludek, tenké střevo, tlusté střevo)

Škytavka (bránice, krční páteř, hrudník)

Tinitus – hučení v uších (uši, krční páteř, týl)
Tříselná kýla (tenké střevo)

Ucpání dutin – sinusitida (dutiny, nadledvinky)

Únava nadledvinek (nadledvinky, hypofýza)
Únava očí (oči, týl)
Úzkosti (bránice, solar plexus, nadledvinky, hypofýza)

Vřed (žaludek, tenké střevo)
Vychlípeniny (tlusté střevo, nadledvinky)
Vysoký krevní tlak – hypertenze (srdce, solar plexus)

Zácpa (žaludek, tenké střevo, tlusté střevo, žlučník, játra)
Závratě (uši, týl)
Ztuhlá čelist (čelist)
Ztuhlá a bolavá šíje (šíje, krční páteř)

Žaludeční nevolnost (žaludek, solar plexus, bránice)

Pro reflexní terapii se používá řada technik

techniky reflexní terapie

Reflexní terapie používá různé varianty specifických ručních technik pohybem palce a prsty. Tyto techniky jsou postavené na určitých lehkých pohybech v místě reflexní mapy chodidla a při správném a bezpečném používání mohou zklidnit nervovou ztuhlost či různé blokované části těla kolem nervů.

Nejrozšířenější technikou používání reflexní terapie je pohyb otáčení palcem či obou palců. V tématice technik se pak také používá 1 prst, 2 prsty, nebo napínání 3 či 4 prsty. Výhodou reflexní terapie je, že ji můžeme používat i sami na sobě.

Zaujala Vás reflexní terapie? Chtěli byste ji na sobě vyzkoušet a zjistit, jakých výsledků dosáhne pro Vaše zdraví?

Pokud patříte k samoukům, potom najdeme na českém trhu již řadu kvalitních a zajímavých knižních titulů s reflexní terapií. A jakou bysme konkrétně doporučili knihu o reflexní terapii my?

Nejúspěšnější kniha reflexní terapie je považována od autora Ing. Jiřího Janči, SCs. (1924), který patří mezi přední odborníky a nejpopulárnější přírodní léčitele u nás. Zbavte se nemocí doslova za pár korun i Vy!

 

linka
Mohlo by Vás dále také zajímat:

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasů: 32

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.