Roztoči v peřinách

👁️‍🗨️ 392 x přečteno

Roztoči v peřinách neboli mikroskopické potvůrky, které dokážou pěkně znepříjemnit poklidný spánek. Převalujete se v noci? „Kouše“ vás peřina? Svědí vás pokožka? Pak je velmi pravděpodobné, že za to mohou právě zmínění parazité. Tedy abychom byli zcela přesní, roztoči v peřinách jsou naprosto běžná věc a nikdo se jim nevyhneme, jde spíše o to, že pokud je jich již příliš, začneme negativně pociťovat jejich přítomnost.

Na internetu se hodně dočtete o alergiích na roztoče, které se projevují alergickou rýmou, slzením očí či ekzematickými vyrážkami. Řada z nás však alergiemi na roztoče trpět vůbec nemusí, a přesto jejich zvýšený výskyt zaznamená ve formě zhoršeného spánku, neklidu či svědění pokožky.

roztoči v peřinách svědění pokožky alergie děti ekzém

Když nám roztoči v peřinách dávají zabrat…

Nejen člověk má co do činění s roztoči. Podobně se s nimi potýkají také domácí mazlíčci či hospodářská zvířata. Zmiňujeme to proto, že se dá z jejich chování snadno vypozorovat, jak přítomnost roztočů ovlivňuje celkovou pohodu a zdraví organismu. Analogicky jako my máme roztoče v posteli, pokud pes spí na nějaké látce, roztoče má v pelechu také. Jejich výskyt se časem zvyšuje, můžete si všimnout, že se pes více vyškrabává, vytřepává a je obecně nervóznější.

Z chovných zvířat jsou typickým případem slepice. Také ty vnímají zvýšený výskyt roztočů, který ovlivňuje jejich snášivost a nervozitu vůbec. To jsou jen drobné příklady, ve zvířecím světě jich nalezneme spousty. Důvod je jednoduchý, roztoči jsou zkrátka všude. A člověk v tomto není žádnou výjimkou. Při ideálních podmínkách můžeme mít v posteli až milión roztočů. Co tedy dělat, když chceme výskyt roztočů v peřinách výrazněji omezit?

roztoči a zvířata

Větrání peřin a péče o lůžkoviny

Roztočům nejvíce vyhovuje teplé, dostatečně vlhké a stinné místo. Nejraději mají teploty okolo 25 stupňů Celsia s vlhkostí vzduchu kolem 75%. Tyto podmínky jim umožňují nerušeně se množit. Co jim naopak vůbec nevyhovuje, je mráz či prudké slunce. Z těchto faktů bychom měli vycházet, když hledáme řešení, jak zatočit s roztoči v peřinách. Během chladnějších měsíců je to velmi jednoduché. Stačí peřiny a polštáře vyklepat nebo vysát a posléze je nechat alespoň půl dne venku či na balkóně. Co ale dělat v obdobích, kdy se teploty šplhají nad 20?

V teplejších dnech není dobré nechávat peřiny venku dlouho. Pro jejich vyvětrání je dobré volit větrnější počasí a nechat lůžkoviny na přímém slunci jen chvíli. Pokud byste je totiž nechali venku například celý den, může mít vše naprosto opačný efekt. Také je třeba počítat s tím, že roztoči jsou velmi odolní. V případě nepříznivých podmínek se schovají a vyčkají v bezpečí na to, až zase budou podmínky pro množení vhodnější.

větrání peřin a roztoči

Co dělat s roztoči v peřinách během léta?

Roztoči obvykle snesou teploty až kolem 60 stupňů Celsia. Proto větrání lůžkovin nemusí a zpravidla ani nepřináší dlouhodobější efekt. Během dne jsou roztoči zpátky. Jak tedy na ně? Naprostým základem je pravidelné praní povlečení. Ideální je samozřejmě prát na 60. Jednou za čas je vhodné vyprat i samotné peřiny či polštáře. Zde ale záleží na materiálu, zda to umožňuje. Bohužel ne všechny lůžkoviny je možné prát na 60 či dokonce 90 stupňů. Kromě praní proto máme pro Vás zaručený tip, co s roztoči v peřinách, a to zcela bez chemie!

Vyzkoušejte likvidovat roztoče žehlením postele. Při žehlení se teploty pohybují přes 100 stupňů, což hubení roztočů garantuje. Navíc lůžkoviny žehlíme po krátkou dobu, takže nedochází k jejich znehodnocení, jako to hrozí u zmiňovaného praní na vyšší stupně v pračce. Metoda hubení roztočů žehlením je perfektní zejména během léta, kdy není úplně vhodné dávat peřiny ven. Při žehlení například polštáře si dejte záležet a snažte se projet pomalými tahy všechna místečka. Nezapomeňte na prostěradlo, protože i tam se mohou roztoči držet ve velkém.

roztoči v peřinách během léta řešení žehlení

Potrava pro roztoče

Čím se vlastně roztoči živí? Nejčastěji odumřelou kůží (šupinkami, lupy apod.) kvasinkami, bakteriemi či plísněmi. Na povrchu naší pokožky se tyto částečky vyskytují zcela přirozeně, jde pouze o to, v jakém množství. Množství bakterií a kvasinek souvisí například s nočním pocením. I zdravý jedinec vypotí přes noc mezi 0,5 – 1,5 litrem tekutin. Pot využívají bakterie jako prostředí pro jejich množení, sami jsou posléze potravou pro roztoče. Je to tedy takový klasický koloběh, který člověk může vyřešit pouze krátkodobě. Je to podobné, jako jistota, že se nám doma opět usadí prach, i když budeme každý den uklízet. Proto je vhodnější zaměřit se na prevenci a tedy pravidelnou péči o lůžkoviny.

potrava pro roztoče

Rekapitulace základních pravidel, jak bojovat s roztoči v peřinách:

V chladnějších měsících dávejte lůžkoviny ven na mráz. Pravidelně je vyklepávejte nebo vysávejte. Během teplejších měsíců používejte na roztoče žehličku. Nespěte v přetopených nebo příliš teplých místnostech, abyste se přes noc příliš nepotili. Povlečení měňte ideálně co 2-3 týdny.

Přejeme Vám klidný spánek, ať roztoči v peřinách netrápí! :-)


Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"