Sladký spánek

👁️‍🗨️ 259 x přečteno

Když jsme mladí, tak nemáme problém usínat rychle, okamžitě a to kdykoliv a kdekoliv.  Stačí zaujmout vodorovnou polohu. Bez znásobeného buzení nejsme schopni se probudit. Představa vstávání před šestou hodinou ranní se nám zdá nevyhovující, vysilující. Jak je vše časem jiné. S přibývajícími roky nějak ubývá spánku, spánek je mnohem mělčí a rušený. Budíme se v pravidelnou hodinu i bez budíku, někdy se nemůžeme rána přímo dočkat. Budíme se nejen při jakémkoliv šumu, ruchu, budíme sami sebe při převracení v posteli, při chrápání.

sladký spánek

Kvalitní a vydatný spánek je základem toho, abychom mohli ráno vstávat odpočinutí a svěží.  Neexistuje žádný vzorec, žádná poučka, kolik hodin spánku je vhodných právě pro nás. V práci i v osobním životě denně čelíme různým problémům, starostem, obtížím a to vše vyžaduje plné naše soustředění.   Hledání vhodného vyřešení nám ubírá sílu, energii a mnohdy může vést k úzkostem či nervozitě, pokud jsme bezradní a nevíme si rady, jak dané věci zvládnout. Potřeba hlubokého nerušeného spánku je pak nezbytnou nutností pro celkovou regeneraci nejen těla, ale i mozku. Všechen nashromážděný stres a napětí nám komplikují jak usínání, tak i spánek jako takový. 

Bohužel hektický způsob života, neustálý stres a napětí ztěžují usínání. Když už se nám podaří usnout, jsme často natolik ostražití či neklidní, že se opakovaně budíme.

Známé jsou tyto dobře míněné rady:

– vyvětrat místnost
– nepříliš topit
– nekonzumovat na noc těžká jídla
– mít kvalitní postel
– nepít alkohol a nápoje obsahující kofein
– chodit spát v pravidelnou dobu
– nerozptylovat se světlem, obrazem
– eliminovat hluk z venku
– pít čaje povzbuzující spánek
– relaxovat, meditovat

 

I když si z vyjmenovaného desatera téměř všechny body odškrtneme jako splněné, nějak nám to k vydatnému a posilujícímu spánku nepomáhá. Nechceme brát prášky, nechceme se stát na nich závislými, a proto si nějak nevíme rady. Víme, že stres a úzkost mají velký vliv na klidný a harmonický spánek. V rámci rodiny si večer přejeme dobrou noc, sladké sny a ničím nerušený spánek.  Kéž by k tomu stačilo toto přání a my se mohli vyspat dosyta, měli jen příjemné sny a ráno mohli vstávat svěží, odpočinutí s přáním dobrého rána, dobrého dne, který bude následovat.  Budeme se o to denně snažit a věřit, že snad se nám to nakonec podaří.

Sladký spánek v našich představách vypadá jako bílý obláček, do kterého se boříme a jsme jím unášeni do dáli. Dobrý spánek je zásadní jak pro naše zdraví, tak i pro naši spokojenost a dobrou kondici, posiluje naši imunitu.Doufám, že jste toto mé vykládání dočetli až do konce a neusnuli jste u toho nudou. Kdyby tomu tak bylo, dejte vědět, nechám si to patentovat jako všelék.

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...