Trápí Vás suchá pleť? Máme pro Vás 3 skvělé a účinné tipy

👁️‍🗨️ 316 x přečteno

Suchá pleť. Jedním z nejčastějších projevů suché pleti a pokožky bývá svědění. To vede také k nutnosti se poškrabat a ne vždy je lehké tomu odolat. Jakmile se začneme škrábat, častokrát nevíme, kdy přestat a naše pokožka je potom výrazně podrážděná. Samotné škrábání nás však upozorňuje, že naše pokožka si žádá více naší péče a pozornosti. Nejčastěji bývá pleť a pokožka více v nerovnováze v chladnějších zimních měsících a také v sušším podnebí. Starší lidé jsou náchylnější k tvorbě suché pleti než mladší lidé, ale nemusí to být pravidlem.

suchá pleť

Suchá pleť bývá také častější u osob, které trápí ekzém, nebo se s ekzémem občas setkávají. V nepatrném množství bývá suchá pleť způsobena vedlejším účinkem léků. Také se vyskytuje více u osob s hypotyreózou (sníženou funkcí štítné žlázy). Pokud oblasti, které nás svědí, škrábeme, mohou tyto cykly vést k zahušťování suché pleti kůže a ztmavnutí. Dále to může vést ke komplikacím, jako jsou vyrážky, bakteriální infekce či samotnému ekzému. Velmi vysušená pleť může dokonce způsobit trhlinky či jizvy, o které již vůbec nikdo nestojí. Snížení příliš častého koupání a především pravidelné mazání vhodným hydratačním krémem často stav výrazně zlepší.

Suchá pleť – co vědět?

Charakteristickou vlastností suché pleti bývá tato kožní disfunkce identifikována nedostatkem vhodného množství vody ve většině povrchové vrstvy kůže (epidermis), v tomto směru bývá pak také často zmiňována kyselina hyaluronová, která dokáže distribuovat potřebnou vodu až do nejspodnějších vrstev kůže. Suchá pleť má tendenci ovlivnit muže i ženy stejně, starší lidé jsou potom ještě náchylnější na suchost pokožky. Zároveň suchá pleť způsobuje úbytek množství přírodních kožních olejů a maziv. Stav suché pleti může trvat od několika dní až týdnů.

Pro některé typy se bohužel suchá pleť může stát závažnějším a dlouhodobým kožním problémem, neměli bychom ji tedy zcela podceňovat. Jako hlavní příznaky pro suchou pleť bývají uváděny nepříjemné pocity z těsnosti a svědění. Chladný nebo suchý vzduch a zimní počasí mohou také zhoršit stav pleti. U osob, jejichž povolání vyžadují častější mytí rukou a dezinfekci může docházet k vysušování pleti a pokožky častěji.

suchá pleť
jak zvládnout suchou pleť

 

Dalším „ovlivnitelem“ naší suché pleti může být také vedlejší účinek některého z léků, či jako příznak nějaké zdravotní poruchy. Epidermis je obvykle složen z tuku (lipidů) a bílkovin. Lipidová část epidermis pomáhá zabránit dehydrataci pokožky. Když mastné oleje u suché pleti jsou odstraněny, nebo je jich nedostatek, suchá pleť ztrácí svoji ochranu a také vlhkost snadněji. Stává se zkrátka suchou.

Suchá pleť a co s ní můžeme dělat?

Jednoduché prevence a opatření by nám pak v našich hygienických rituálech měli pomoci. Mezi tyto kroky patří např. vyhýbání se tvrdým mýdlům či chemickým čisticím přípravkům. Pokud máme po koupání či sprchování pocit suché pleti, jakoby byla těsná, může to signalizovat přebytečné odstranění přirozených kožních olejů. Léčba obvykle vyžaduje časté a pravidelné aplikace vhodných přípravků, která by měla být hlavně co nejjemnější, aby nám zbytečně nedráždila a nevysušovala naši pleť. Pleť bez pravidelné péče může vést k vyrážkám, ekzémům, druhotným bakteriálním infekcích, akné, celulitidě, zbarvení kůže a dalším.

Suchá pleť – jaké produkty pomohou?

Dnes najdeme řadu velmi kvalitních produktů, které nám se suchou pokožkou dokáží výrazně pomoci. Nepřehánějme to nadbytečně s horkou koupelí, která hodně vysušuje pleť, dopřejme si spíše kratší intervaly a na tělo příjemnou teplotu vody, která je pro suchou pleť vhodnější. Intenzivní opalování a kouření také nejsou dobrými spojenci. Na závěr a ta nejdůležitější část by měla být vhodně zvolená kosmetika pro suchou pleť, která nám může výrazně pomoci.

 

3 Tipy na péči o suchou pleť:

1. Krém proti vysychání pleti se 120h efektem od No Cosmetics

2. Kyselina hyaluronová od Everdry

3. Re-Balance sérum proti vysychání a vyrovnávání pH pleti od No Cosmetics

Kam dále? Připravili jsme pro Vás také článek týkající se vrásek a stárnutí pleti. Zajímá Vás, jaké jsou v současnosti nejlepší krémy proti stárnutí pleti a které skutečně viditelně pomohou? Přejít na článek top 8 nejlepších krémů na vrásky.
Říká Vám něco kyselina hyaluronová? Chcete se o ní dozvědět více? Vše v následujícím článku Kyselina hyaluronová vrásky.
Má praní prádla vliv na stav pleti? Představujeme pračku, která by mohlo obstát. Jak praní prádla s LG pračkou nové generace dopadlo?

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.