Svědění pokožky hlavy

👁️‍🗨️ 2.8 K x přečteno

S příchodem chladnějšího počasí mne začalo trápit nesnesitelné svědění pokožky hlavy. Zvýšil jsem tedy hygienu, resp. začal si mýt hlavu častěji, ve snaze s tímto stavem něco rychle udělat. On samotný pocit, který Vás nutí se na hlavě každou chvíli poškrábat, je velice nepříjemný, natož když si toho všimne Vaše okolí. Nejsem nějak extra psychicky odolný člověk, na kterého mínění známých nemá žádný vliv a tak jsem se za tohle škrábání na hlavě musel stydět. Ale zpátky ke svědění pokožky hlavy.

svědění pokožky hlavy

Zkrátka tohle všechno mne vedlo k tomu, že s tím musím urychleně něco dělat. Bohužel častější mytí hlavy nepomohlo. Svědění na chvíli ustalo, ale většinou se velmi rychle vrátilo. Neustále se opakující stav mne donutil začít pátrat po příčinách a snažit se zjistit o tomto problému více. Překvapilo mne, jak velké množství lidí svědění pokožky hlavy trápí, ale také jak komplikovaný problém to může být. Své poznatky a zkušenosti s tímto problémem uvádím v článku níže.

Svědění pokožky hlavy a lupy

V odborné literatuře nalezneme 5 nejčastějších příčin svědění pokožky hlavy. Tou úplně nejčastější je zánětlivá reakce těla, vedoucí k vysušování pokožky, jejímž nejmarkantnějším projevem je výskyt lupů. Jde vlastně o přemnožení kvasinek na povrchu pokožky hlavy, tělo se snaží těchto kvasinek zbavit a výsledkem je odlupování částí kůže – lupy. Kdo s lupy měl někdy problémy ví, že běžné šampóny stav jen zhorší, specializované šampóny pak mohou pomoci, ale málokdy problém dokáží vyřešit zcela.

Kvalitní šampóny jsou totiž jen na předpis s vysokými antimykotickými účinky. Pokud nás trápí lupy, pak doporučuji nejprve vyzkoušet tradiční domácí recepty, které mají výsledky po generace. Teprve pokud neuspějí, pak si nechat předepsat šampón, který na lupy zabere. Běžnou drogerii ve vlastním zájmu raději vynechte. Více o bylinkách a dalších věcech proti svědění pokožky hlavy a na lupy uvádím v další části tohoto článku.

svědění pokožky hlavy u mužů

Nejčastější příčinu svědění pokožky hlavy jsem si tedy představili, mezi ty další patří:

– Psoriáza
Psoriáza je vlastně dědičné onemocnění kůže hlavy, které se projevuje červenými skvrnami na pokožce. V místě červených skvrn hlava neskutečně kouše a svědí. Řešením jsou silné šampóny na bázi kortizonů a kyseliny salicylové.

– Plísňová infekce
Jedná se vlastně o kožní infekci, kdy plísňové bakterie napadají vlasový folikul. Obtížně řešitelná je proto, že tyto bakterie jsou hluboko uvnitř folikulu a proto nejdou snadno odstranit. Infekce se projevuje vyrážkou na pokožce hlavy, bývá doprovázena černými tečkami.

– Vši
Klasický, dnes již možná opomíjený důvod svědění pokožky na hlavě. Tito cizopasníci jsou však velice odolní a přežívají i v dnešní době. Občas si můžeme vši splést s lupy, rozdíl je hlavně v tom, že zatímco lupy jsou na pokožce, vši se drží na vlasech, nikoliv na pokožce. Tím pádem nejdou ani snadno odstranit. Vši však nejsou otázkou hygieny, to je mýtus z dob našich babiček, naopak nejlépe se jim daří v čistých vlasech.

– Alergická reakce
Posledním, za to velmi častým důvodem svědění pokožky hlavy, jsou alergie. Alergické reakce totiž mají často co do činění s pokožkou a jedním z projevů pak může být svědění na hlavě. Každý člověk je na něco alergický a alergické reakce mají různou podobu. Svědění kůže na hlavě tak mohou způsobovat potraviny, mohou být projevem barvení vlasů (reakce na chemikálie),

Svědění pokožky hlavy a vypadávání vlasů

Naštěstí svědění pokožky hlavy není obvykle vážné, spíše jen nepříjemné. Ale možná se správně ptáte, zda tyto problémy nemohou časem přerůst v nějaký větší problém, například vypadání vlasů. Je třeba mezi tímto hledat nějakou spojitost?

Bohužel ano. Jde totiž o to, že přílišné nebo příliš časté škrábání může vést poškození vlasových váčků. A jakmile vlasy tímto způsobem oslabíme, roste pravděpodobnost vypadávání vlasů. Riziko je samozřejmě poměrně velké. O to větší u osob, u nichž se v rodině vypadávání vlasů vyskytlo již v minulosti (i zde bohužel platí zákony genetiky).

Je to jeden z důvodů, proč nenechat svědění pokožky hlavy jen tak a snažit se jej vyřešit. To že se párkrát poškrábeme nám samozřejmě nijak neuškodí, pokud to však budeme dělat často o problémy plynoucí z oslabení vlasů si sami říkáme. Naštěstí lidské tělo má úžasnou regenerační schopnost, jakmile zlepšíme stav pokožky hlavy, tyto problémy ustoupí, protože vlasová pokožka se neustále obnovuje.

svědění pokožky hlavy ocet olej

Svědění pokožky hlavy bylinky

Řeknu to narovinu, nejsem příznivcem chemie. Pokud netrpíme infekcí nebo nemáme nějaké zásadní alergické reakce, pak může každý z nás svědění pokožky hlavy vyřešit volbou vhodné bylinné péče. Mezi nejlepší bylinky pomáhající proti svědění pokožky hlavy patří kopřiva a heřmánek. Dobrým pomocníkem je také ocet, jehož výhodou je, že prakticky vždy po ruce, jakožto běžná potřeba v naší kuchyni.

Kopřiva

Kopřiva je ideální pro ty, kteří trpí lupy a svědění pokožky hlavy se projevuje tímto způsobem. Kopřiva totiž dokáže uzdravovat pokožku hlavy, posiluje kožní bariéry a také růst vlasů. Připravíme si odvar z kopřiv, podobně jako když si děláme kopřivový čaj a tímto odvarem následně vlasy několikrát přelijeme. Snažíme se odvar během mytí vmasírovávat do pokožky hlavy. Kůru opakujeme několikrát až do té doby, než svědění pokožky hlavy úplně zmizí.

Heřmánek

Způsob používání heřmánku je stejný jako u kopřiv. Heřmánek se však doporučuje v případech, kdy máme mastnější pokožku. U mastnější pokožky je totiž komplikovanější proniknout do hlubších vrstev a kožní bariéry zregenerovat. Proto se v těchto případech místo kopřivy používá spíše heřmánek. Kromě toho jeho používání poznáme také ve větším lesku našich vlasů.

svědění pokožky hlavy heřmánek

Ocet

A v neposlední řadě nesmím zapomenout na ocet. Sice se nejedná o bylinu, ale řadím jej sem proto, že je to ten nejjednodušší způsob, jak začít se svěděním hlavy bojovat. Ve velkém procentu případů postačí právě jen octový roztok. Ocet smícháme s vodou a naneseme na pokožku hlavy. Opět se snažíme vmasírovávat. Po umytí roztokem si vlasy opláchneme vodou. Jedinou nevýhodou je, že vlasy jsou po octu přeci jen trochu cítit. Kůru opět opakujeme několikrát, než ocet dostatečně zabere. Toto je hodně individuální, záleží na tom, jak moc je problém se svěděním pokožky rozvinutý, jaký máme typ pokožky atd.

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 22

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.