Svědění pokožky po koupeli

👁️‍🗨️ 2.4 K x přečteno

Znáte ten pocit, kdy vylezete z vany nebo sprchového koutu a po utření se ručníkem vás začne svědit pokožka? Já tedy ano a nejen hned po koupeli, ale také v následujícím čase. Tyto problémy doprovázející nejen svědění, ale i zarudnutí pokožky, mne přiměly, abych více zapátrala na možné příčiny a pokusila se je odstranit. Aby mne svědění pokožky po koupeli již netrápilo. Své poznatky a zkušenosti uvádím v tomto článku.

svědění pokožky po koupeli

Nemůže za svědění pokožky po koupeli alergie?

Jako první mne napadlo, zda za těmito problémy není čistě náhodou alergie. Ono právě to zčervenání kůže a svědění jsou totiž úplně klasické symptomy ukazující na alergickou reakci. Nezáleží na tom, zda se sprchuji studenou nebo teplou vodou, svědění se dostaví vždy. Někdy však v menší míře a odezní klidně i za 15 minut. Někdy mne však trápí déle. I několik hodin.

Je to tedy alergie? Situaci jsem konzultovala s obvodní i kožní lékařkou. Ty mi vysvětlily, že pokud netrpím na ekzémy a jiné kožní alergie, pak s největší pravděpodobností za tyto reakce mohou některé alergenní látky obsažené ve vodě. Velmi časté jsou také infekce a záněty pokožky. Jakmile se osprchujeme, tyto infekce a záněty mají tendenci se více aktivovat a vyvolávat právě svědění.

Svědění pokožky po sprchování – používám dětské mýdlo a hydratační krém

svědění pokožky po sprchování
Svědění pokožky po koupeli – používám dětské mýdlo a hydratační krém

Roli zde může hrát také používání mýdla. Některá mýdla obsahují aromatizující nebo konzervační látky, které mohou dráždit naši pokožku. Na to doporučuji dát si také pozor. U mě tento „mýdlový“ problém mohou vyloučit. Používám totiž mýdla vhodná pro velmi citlivou pokožku. Konkrétně dětská mýdla.

Co však platí pro všechny je, že základní prevencí před svěděním pokožky po koupeli je zabránění vysychání pokožky. Naše pokožka má po sprchování tendenci odpařit vlhkost. Jakmile se tak stane, naše pokožka se vysuší. A suchá pokožka je základem pro nekončící martýrium se svěděním. Zabránit tomuto vysýchání můžeme nejjednodušeji tak, že ihned po osprchování použijeme na tělo kvalitní hydratační krém. Ten pomůže udržet v pokožce vlhkost a zabránit jejímu vysychání. Mne toto velice pomohlo.

Právě čtete článek Svědění pokožky po koupeli.

Další články s tématikou svědění pokožky:

Jak na svědění hlavy

Svědění pokožky hlavy a lupy

Co dále pomáhá proti svědění kůže?

Používání hydratačního krému a mýdla situaci zlepšilo, ale nevyřešilo zcela. Stále se problémy se svěděním pokožky po koupeli vracely. Možná ne v tak agresivní míře, ale vracely. Až posléze jsem narazila na článek v jednom časopisu o bydlení, kde se zabývali kvalitou vody a jejím dopadem na náš život obecně. Tato zdánlivě banální otázka mne přivedla k myšlence, zda tím základním původcem nebude voda, kterou se v bytě sprchuji.

Stěžejním kritériem pro hodnocení kvality vody je množství rozpuštěných látek. Tedy, zda máme v domácnosti tvrdou nebo měkkou vodu. Proč je to důležité? Pravidlo je zde poměrně jednoduché. Tvrdá voda je „tvrdá“ i k naší pokožce. Čím tvrdší voda, tím vyšší riziko kožních problémů po osprchování.

svědění pokožky
svědění pokožky po koupeli a kvalita vody

Jak jednoduše i bez měření zjistím, že se sprchuji tvrdou vodou? Pokud máte například sprchový kout, pak tvrdá voda zanechává na sprchovém koutu, na dveřích, skle atd. bílé skvrnky a povlaky. Tvrdá voda obsahuje velké množství rozpuštěných minerálů, jako je vápník a hořčík. Tyto minerály zablokovávají, aby mýdlo s vodou vytvořilo roztok a rozpustilo se. Výsledkem jsou zbytky. Tyto zbytky pak nemáme jen v koupelně, ale také na pokožce, kde to funguje úplně stejně.

Nahromaděné mýdlové zbytky na kůži ucpávají póry. Výsledkem je červenání kůže, ale také třeba vznik pupínků akné. Zablokování pórů také brání přirozeným olejům, aby mastily naši pokožku a udržovaly v ní vlhkost. To vše pak vede k vysychání pokožky a souvisejícím problémům.

 

Jak si poradit s tvrdou vodou při sprchování?

Nejjednodušší a zároveň velmi účinnou variantou je namontovat si do kohoutku či sprchové hlavice filtrační systém, který dokáže vodu změkčit a odfiltrovat řadu látek, které způsobují výše popisované problémy. Montáž takového řešení je naštěstí velmi jednoduchá. I já, coby žena, jsem ji zvládla bez pomoci a nějakých větších instalatérských znalostí :)

 

Svědění pokožky po koupeli – 3 pomocníci, kteří mě svědění zbavili
  • dětské mýdlo
  • hydratační krém
  • filtrační sada

Níže naleznete odkazy na jednotlivé přípravky na portálu Heureka.cz. Můžete tak snadno vybrat, kde jej koupit aktuálně nejvýhodněji. Přeji hodně úspěchů v boji se svěděním pokožky po koupeli. Jsem přesvědčena, že tyto rady pomohou také vám!

Attitude dětské tělové mýdlo šampon a kondicionér

 

La Roche Posay balzám

 

Sprchový filtr

 

Svědění pokožky po koupeli a emimino.cz
Kromě výše uvedených ještě můžete zkusit proti svědění pokožky po koupeli radu z portálu emimino.cz, konkrétně přísadu do koupele, která pomáhá k udržení optimální kožního pH právě po koupání.  Na jiné opravdu dobré a zaznamenání hodné rady jsem již nenarazila.

Linola Fett Ölbad adt.bal. 1 x 400 ml

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasů: 19

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.