Technologie 2020

👁️‍🗨️ 263 x přečteno

Technologie 2020. Umělá inteligence, 5G sítě, automatické řízení aut, jsme na to připraveni?

Technologie 2020. Co přinesou? Jedno je jisté. Přes všechny krize, nemoci, ekologické aktivity, politické a ekonomické změny, pokračuje a bude pokračovat technologická evoluce. Jednotliví výrobci neustále představují nové technologie, nová zařízení, předhánějí se v tom, kdo přijde s něčím, co světu vyrazí dech. Stejně tak výzkumná centra a nejlepší světové mozky chrlí nápady, které se snaží ekonomicky silní investoři převést do reality s vidinou slávy a tučných zisků. To lákadlo spojující v sobě úspěch, jedno jakého charakteru, je zkrátka tak velké, že se musíme připravit na to, že člověk půjde až za hranici možného, pokud k tomu bude jen trochu příležitost.

To, co bylo dříve možné jen v hollywoodské produkci, je dnes běžnou agendou všech vizionářů a tvůrců budoucnosti naší populace.

O čem se v současnosti nejvíce mluví a jaké převratné změny nás mohou v blízké budoucnosti potkat? Níže uvádím osobní výběr toho nej, co mě zaujalo a má reálné základy k tomu, aby se nejednalo jen o plány na papíře.

Auto bez řidiče?

Určitě jste už slyšeli o společnostech jako Tesla, Waymo či Alphabet. Jedná se o společnosti, které se hrdě hlásí k vývoji vozidel bez řidiče. Samotná představa, že nebudeme muset řídit, že silnice se stanou bezpečnějšími, že budeme moci cestovat bez obav, je velice lákavá.

automobil budoucnosti tesla
technologie 2020 – inteligentní auta

Šéf Tesly Elon Musk, považovaný za velkého vizionáře, je o dosažení svého cíle přesvědčen. Dokonce tak moc, že během jednoho rozhovoru uvedl, že nejpozději v roce 2021 bude po městech jezdit přes milion jeho robotických taxi. Taxíky by měly být vybaveny funkcemi jako automatické brzdění, změna jízdního pruhu, ovládání funkcí běžně dostupných na palubní desce. Odvážné, co říkáte?

Řada odborníků se nad jeho slovy pouze pousmívá, protože pro takový provoz není připravena legislativa a vše potřebné, není připravena infrastruktura. Nehledě na to, že není jasné, jak zareaguje samotná veřejnost.

5G sítě?

Určitě jste zaznamenali, jak se nás naši mobilní operátoři vehementně snažili celá léta přesvědčit, že rychlejší internet, datové služby atd. Přitom člověk kouknul za hranice do Německa a musel jen se závistí uznat, že mají daleko výkonnější sítě a kvalitnější služby.

5g sítě
technologie 2020 – 5G sítě

Trendem doby bude dle nejnovějších studií připravovaná síť 5G. Ta by měla zajišťovat až 1000-násobný nárůst kapacity, připojení pro nejméně 100 miliard zařízení a rychlost 10 Gb/s.

Zkrátka mobilní trh je tak lukrativní, že tento vývoj zastavit prakticky nejde. Tak jen doufejme, že nebudeme na podobné zrychlení na rozdíl od zmíněného Německa čekat další léta.

Kromě zmíněných novinek se nahlas mluví (ale to už delší čas) o rozvoji robotů a nástupu kvantových počítačů. Ty dokáží zpracovat tak obrovská množství dat, že by mohly otevřít brány k nalezení léků na nejhorší nemoci, prohloubit kosmický výzkum apod. Průkopníkem mezi „lidskými“ roboty je tzv. Sophia, robot vyvinutý společností Hanson Robotics. Tento robot už má skutečné lidské rysy a jeho technologie se plánuje využívat v zábavním průmyslu a službách.

technologie životní prostředí
technologie 2020 a vliv na životní prostředí

Technologický pokrok považuji za nutnost. Neustále roste počet lidí na planetě, rostou také naše nároky na komfort, pracovní vytížení, zábavu. Chceme cestovat, trávit čas efektivně, chceme bezpečí, dostatek potravin a světový mír. Současné požadavky však v mnohém překračují naše možnosti, co by lidstva. Proto je technologický pokrok nezbytný. Kde však zpozornět a vznášet otázky, je samotné zaměření výzkumu. Rozvíjíme opravdu to, co nám pomůže, nebo jen to, co z nás udělá lenochy a to, co přinese největší zisky výrobcům?

V tomto ohledu si mohu jen se zamračeným výrazem povzdechnout: „kéž bychom alespoň polovinu všeho úsilí věnovali přírodě a životnímu prostředí“. Nejsem ekolog, ale varovné signály, které nám příroda vysílá, již člověk s očima otevřenýma nemůže nevidět. Čím víc nás bude, tím větší bude šance, že ještě budeme mít čas alespoň něco napravit. Bohužel se obávám podobného scénáře, jako je tomu třeba u koronaviru. Až se to začne přímo dotýkat mocných, teprve poté se začne jednat.

Na závěr se asi sluší zmínit slova Stephena Hawkinga, který tvrdí, že pokud se nám podaří vyvinout plně fungující umělou inteligenci, pak to bude znamenat konec lidské rasy. Lidstvo, které je omezeno možnostmi evoluce, nebude moci konkurovat a bude nahrazeno…

ovládnutí lidstva
technologie 2020 – scifi nebo přítomnost a budoucnost?

Nemáte doma třeba robotický vysavač?

 

A co třeba nabitý mobilní telefon na síť 5G?

 

Mohlo by Vás také zajímat:

Všichni slibují všechno

Kam až sahají hranice slibů? Co všechno si necháváme naslibovat a proč se neustále prodlužují limity nemožného?

Kyselina hyaluronová nežádoucí účinky

Mýtus nebo zázrak jménem kyselina hyaluronová? O čem se moc nepíše, neboli kde je pravda a co je slyšet ze zákulisí kosmetických salónů?

Jak si oholit nohy

Oholit si nohy? To přeci musí zvládnout každý… Nenechme se zmást, kvalitní a dlouhotrvající oholení nohou tak, aby bylo bez podráždění a přineslo očekávané výsledky s sebou přináší řadu nástrah.

Nejlepší krém na vrásky?

Víte, který krém na vrásky je nejlepší? Jak dopadl test krémů v redakci blogeo.cz a jaké vlastnosti krémů jsme hodnotili?

Svědění pokožky hlavy

Svědění pokožky hlavy, to je nepříjemnost, která může přidělat značné starosti. Co svědění způsobuje a jak se mu bránit? Babské rady a další informace v našem článku.

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.