Velmi osobní kniha o zdraví

👁️‍🗨️ 274 x přečteno

Velmi osobní kniha o zdraví – Jak zvládat jídlo, kariéru, rodinu, péči o sebe, kritiku, věk a chuť na čokoládu ??

Sama autorka se považuje za nezdolného nadšence, vášnivého gurmána, nedokonalého ekologa, lenivého sportovce, racionálního optimistu, pragmatika, vášnivého čtenáře a hlavně za úplně normální ženskou a matku se spoustou nápadů a chutí se realizovat. Margit Slimáková v knížce detailněji popisuje svoje poznatky a přístup ke zdraví a stravování, svoji cestu životem a osobní zkušenosti jenž nabrala v průběhu svého života.

velmi osobní kniha o zdraví margit slimáková
Margit Slimáková: Velmi osobní kniha o zdraví

A co se v samotné knížce s názvem: Velmi osobní kniha o zdraví např. dozvíme:

Léky jsou často účinné, někdy nezbytné, někdy zbytečné, ale téměř vždy i riskantní. Když MUDr. Jonáš viděl, jak klienty mimo svou náplň práce přesvědčuji o smyslu zdravého stravování, nabídl mi možná vůbec první místo výživového poradce u nás.

Děti byly nadšené přípravou a chutí jídel a učitelé zase v šoku, jak lze děti nadchnout pro konzumaci zdravého jídla. Sama chci podporovat a propagovat přirozené terapie bez základu v ezoterice. Nejprospěšnější by pro zdravotníky i pacienty bylo, kdyby základní doporučení k terapii stravou dokázali předávat i proškolení zdravotníci.

Pacienti by nemuseli obíhat léčitele a stát by nemusel léčitele stíhat jako čarodějnice. Odmítám propagaci konkrétních výrobků od doplňků stravy až po cereálie. Nezávislost je pro mě zásadní. Lněná semínka jsou skvělá, ale chuti chia semínek nedosahují, a proto doporučuji obojí.

Koření jako zázvor, kurkuma a feferonky svým protibakteriálním působením snižují v teplém klimatu riziko jakékoli infekční nákazy.

výživová doporučení a omyly

Knížka Velmi osobní kniha o zdraví je pak rozdělena na jednotlivé oddíly, týkající se konkrétních témat, jako:

  1. Jídlo – Co a proč jíst a čemu se vyhnout – výživová doporučení a omyly

Základem zdravé stravy a optimální hmotnosti jsou přirozené potraviny. Nejlepší by pro naše zdraví bylo většinu současných výživových doporučení úplně ignorovat. Jestliže budete intenzivně sportovat, spálíte sice energii, ale budete také hladovější a sníte více.

Řešením obezity je změna jídelníčku a konzumace kvalitnějších potravin. Nejlepší způsob, jak se stravovat při cukrovce, je vyhnout se propagované diabetické dietě. Fruktóza narušuje fungování inzulinu a sama se při trávení velmi snadno ukládá jako tuk. Hladina cholesterolu v krvi nesouvisí s jeho obsahem ve stravě a není třeba jej rigorózně hlídat. Jezte skutečné potraviny a solte podle chuti. Většině lidí by prospělo omezit nadměrnou konzumaci nekvalitního masa a masných výrobků.

„Rodiče by měli být tím nejlepším příkladem“

Po stresu z vyhladovění dietou nebo neustálého přepočítávání kalorii letí kila nahoru. Neznám nikoho, kdo by ztloustl nebo onemocněl z přejídání se jablky nebo jahodami. Pokusy naznačují, že sukralóza může vést k nárůstu hmotnosti a vzniku cukrovky. Snídaňové cereálie jsou stejně nezdravé jako kobliha a nezachrání je ani podíl celozrnné mouky a mléko. Dokonalá náhrada mateřského mléka neexistuje. Neomezujte délku ani frekvenci kojení a nepoužívejte dudlík ani lahev.

velmi osobní kniha o zdraví

Většina maminek kojit dokáže a potíže často pramení jen z porodních komplikací či z nezájmu a neschopnosti personálu porodnice. Rostlinná „mléka“ nejsou pro kojence v prvních měsících života vhdnou náhradou mateřského mléka. Snadno dostupné a levné nekvalitní jídlo obvykle vede ke konzumaci množství, které vysoce překračuje potřeby organismu a způsobuje zdravotní potíže. Hlavní je, aby děti jedly co nejkvalitnější stravu. Dětské orgány jsou totiž mnohem citlivější ke zbytkům agrochemikálií a některým aditivům v potravinách.

Škola, jejímž prvotním úkolem je děti vzdělávat, by ve svých prostorách neměla podporovat konzumaci sladkostí. Nejčastějším projevem nedostatku B12 jsou úzkost, deprese, brnění v končetinách, únava a slabost. Chce-li mít vegan jistotu, že má dostatek všech živin, měl by chodit na pravidelné krevní testy.

Před přechodem na syrovou stravu doporučuji zvážit vlastní konstituci, zdravotní stav a životní podmínky. Základem makrobiotiky jsou celozrnné obiloviny a vařená zelenina. U dětí vždy dobře zvažte, jestli striktní výživová pravidla neomezí kvalitu jejich sociálního života. Kyselé prostředí není původcem nádoru, ale nádor kolem sebe kyselé prostředí vytváří.

Denně přijímáme kombinace tisíců chemikálií z konvenčních potravin, kosmetiky, čistících prostředků a životního prostředí, jejich vzájemné působení nikdo nezná. Velká část herbicidů v plodech zůstává. GM (geneticky modifikované) potraviny se k nám dostávají nepřímo skrze krmiva konvenčně krmených zvířat.

Většina světové populace skvěle prospívá i bez konzumace mléka. Nejzdravější mléčné produkty jsou fermentované jogurty a kefíry. Vitamín K2 je důležitý pro zdravé kosti, srdce a prevenci rakoviny.

Autorka knihy Velmi osobní kniha o zdraví paní Margit Slimáková se tak zaobírá nejrůznějšími tématy ovlivňující naše zdraví.

zdravá výživa

A další témata, která v knížce Velmi osobní kniha o zdraví najdeme:

  1. Nápoje – pijte vodu – zbytky léků ve vodě – dusičnany, kam se podíváš – co takhle dát si sklenku?
  2. Pohyb – hýbejte se celý den – jak zvýšit motivaci k pohybu – místo hodiny ve fitku ještě jeden záhon
  3. Prostředí – dbejte na životní prostředí – slunce, město, les – Květiny – Víte, co vás v práci a doma obklopuje?
  4. Práce – vydělávejte tím, co vás baví – Já aktivistka – Zdravé jídlo – Co dělat, když je toho moc.
  5. Prevence – pečujte o sebe – jen zabíjet mikroby není řešení – čistý vzduch – jak skončit nebo vůbec nezačít s kouřením – omezení alkoholu
  6. Terapie – převezměte zodpovědnost za své zdraví – poruchy příjmu potravy – poruchy chování – potraviny a výživové doplňky – očkování – porody – homeopatie
  7. Krása – hýčkejte se – menstruace – dekorativní kosmetika – rizika konvenční kosmetiky
  8. Na závěr nejlepší otázky, které paní Slimáková k výživě dostala.

Toto zde napsané je jen opravdu velmi stručný výňatek ze samotné knihy, nejsou zde ani zdaleka všechna témata, jenž se v knize Velmi osobní kniha o zdraví můžete dočíst. Osobně se mi kniha líbí, že propojuje všechny témata v jeden celek a dává řadu podnětů k zamyšlení a kombinuje v sobě západní i východní poznatky z léčitelství, zdraví a stravování. Pokud se sami zajímáte o téma zdraví či zdravá strava, touto knížkou rozhodně neuděláte krok vedle.

A co napsala Hanka Zemanová (autorka bestselleru: Nová biokuchařka a Bioabecedář) o autorce této knihy Velmi osobní kniha o zdraví?

„Až dočtete tuto výjimečnou knihu, uleví se vám. Už nikdy vás nenapadne držet dietu. Zjistíte totiž, že žít zdravě je mnohem přirozenější, logičtější a jednodušší, než jste si mysleli.“

A jak knížku Velmi osobní kniha o zdraví ohodnotil Robert Vlach (podnikatelský poradce a autor bestselleru Na volné noze:

„Neznám nikoho, kdo dokáže nadchnout do zdravého jídla i životosprávy tolik lidí a tak trvale jako Margit – je jedinečná, stejně jako tato kniha.“

Velmi osobní kniha o zdraví – kde koupit, vyberte si:

 

Doporučujeme také:

Projezte se k trvalému zdraví

Reflexní terapie č.1 v samoléčení

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.