Získávání informací
V dnešním světě jsme obklopení přemírou informací a zároveň i dezinformací. Jak se v té spletitosti dat má člověk orientovat? Těžko. Kdybychom krásně dokázali odlišit tyto dvě kategorie – informace a dezinformace, bylo by to snadné. Stačilo by mít nějaký problém, vyťukali bychom si ve vyhledávači, co chceme řešit, následně by nám vyběhly články k danému tématu a my si je jednoduše přečetli a naráz znali ty správné odpovědi na všechno. A dezinformace by v tomto světě neměly šanci, protože by neexistovaly.
Takto to ale nefunguje, a proto nastává piplavé pátrání po problému do větší a větší hloubky, šíře. Co nám v tom může pomoci? Diskuse, diskuse ve všech podobách. Dozvíme-li se nějakou informaci, pak ji rozebírejme – doma, mezi kolegy, mezi přáteli, mezi známými. Jedině tak si ji můžeme ověřit, protřídit získané informace. Diskuze nás může posunout dál, získat nad informacemi patřičný nadhled. Znovu opakuji diskuse, nikoliv přebírání názorů druhých, pokud jsme my sami přesvědčeni o tom, že jsou v rozporu s našim smýšlením.
Na druhou stranu musíme být schopni diskutovat – argumentovat věcně, nikoliv plácat jenom do větru, co jsme si někde přečetli. Může se stát, že naše diskuse nikam nepovede, nebo se zasekne v proti-pólovém smýšlení. Nic neukvapujme, je potřeba tomu dát čas. Čas nám umožní, abychom zpětně znovu zrekapitulovali to, co jsme se dozvěděli a mohli v klidu myšlenkově projít dané téma.
Informace jsou důležité pro každého jedince a vždy byli. Jenom ta forma získávání informací se nám během let změnila.
Na začátku 19. století se informace předávaly tváří v tvář, tedy osobně. K tomu museli lidé vyjít tzv. do ulic, setkávat se. Zvykli jsme si tomu říkat, že člověk musel být ve správný čas na správném místě, aby se dozvěděl, získal potřebné informace.
V první polovině 20. století se nejvíce informací člověk dozvěděl z novin, časopisů. Mohli jsme získat poznatky z míst, kde jsme nikdy nebyli a taky se dozvědět informace o lidech, které jsme nikdy neviděli, překonat i jazykovou bariéru. Během dvacátých let tohoto stolení se objevil nový zdroj informací, kterým bylo rádio. Na ně navázala televize, slovo doprovodil i obraz. Nejnovější informace se k nám dostávaly z různých koutů světa, bohužel mnohdy ideologicky zformovány.
Průlom nastává koncem 20. století s nástupem internetu. Sice jsme si na jeho rozšíření museli nějaký ten rok počkat, než jsme k němu plošně získali přístup, ale stálo to za to. Byl to počátek nové éry v získávání informací. Internet se stal místem, kde může každý získat informace o všech a zároveň i tyto informace sdílet s ostatním, vytvářet je. Umožnil komunikaci mezi lidmi.
Dnešní 21. století si už nedovedeme představit, že bychom byli bez informací, které snadno získáváme po několika kliknutích. Nový svět je definitivně online. Jsme vystaveni působení více informacemi, než vůbec dokážeme přebrat, zkonzumovat a musíme se sami rozhodnout, co chceme vědět, co chceme vidět a co ne. Současné technické vybavení umožňuje hledání relevantních informací z různých zdrojů. Úroveň získaných informací je závislá na její prezentaci. Úplně se chci oprostit od specifických informací na bázi vědecké disciplíny.
Informace hýbou světem, jejich získávání nabralo neuvěřitelnou rychlost a umožňuje rozebírání daného tématu z různých úhlů pohledu.
Ve stručnosti se to dá shrnout do těchto bodů:
- získáváme informace ze vzdálených míst
- získáváme informace živě
- vidíme je živě
- sami se rozhodujeme o tom, co chceme vědět, vidět a co ne
- je nám dána možnost stát se součástí informovanosti
- můžeme se zapojit do diskusí, komentářů k nim
- můžeme sami publikovat vlastní informace
Správné informace vedou ke správným rozhodnutím. Správné rozhodnutí vede k úspěchu. Úspěch vede ke spokojenosti. Spokojenost vede k uspokojení potřeb. Uspokojení potřeb vede k pohodlnému životu.
Reklamní inspirace: