Ekzém na tváři

👁️‍🗨️ 527 x přečteno

Trápí Vás ekzém na tváři? Asi se shodneme, že atopická dermatitida též nazývána jako ekzém, není nic, o co by člověk stál a nezvedne mu zrovna sebevědomí. Co se s tím dá však dělat, abychom stav zlepšili?

ekzém na tváři

Někdy jsme zoufalí, když už jsme vyzkoušeli bezpočet krémů na ekzém a výsledky nejsou uspokojivé či ekzém se stále vrací. Pokud máme červenou tvář, puchýřky a tvář nás od ekzému svědí, začíná to být frustrující, nevydržitelné a téměř nemožné tento ekzém na tváři ignorovat. I když neexistuje žádná studie hodnotící ekzém na tváři, je možné, že menší nebo výraznější porucha kůže v průběhu života postihuje až 1 třetinu populace, to je hodně vysoké číslo, co říkáte?

Stejně jako akné i ekzém na tváři může být bolestivý a můžeme se kvůli němu vyhýbat sociálnímu životu či jsme přesvědčeni o tom, že naše pleť je důvodem, proč bychom se za ni měli stydět. Věříme, že to není nutné a že se s tím dá něco dělat.

Jak na ekzém na tváři, co se s tím dá dělat?

Každý, kdo bojuje s ekzémem na tváři přesně ví a zná, jak nepříjemné a psychicky vyčerpávající to může být. Dobrá zpráva je, že některým z nás, kteří ekzém na tváři měli dlouhé roky, se tento stav podařilo výrazně zlepšit či alespoň viditelně spravit. I když to tak někdy vypadá, nikdy v tom nejste sami. Nikdy se nevzdávejte a hledejte řešení tak dlouho, dokud je nenajdete. Nepřestávejte, protože pro každého, kdo trpí na ekzém na tváři či jakýmkoliv druhem ekzému na těle, vždy existuje řešení.

To, co zabere na ekzém jednomu, nemusí vždy zabrat druhému člověku, ale každým procesem stav zlepšit se vždy přibližujete k vítězství, po kterém tak dlouho toužíte. Ekzém je vždy projev těla a tělo Vám tím něco říká, že máte změnit, udržovat více pod kontrolou emoce (např. přílišný vztek).

co způsobuje ekzém na tváři

Co přesně představuje ekzém na tváři? Jak udržet příznaky ekzému na uzdě? Jak zjistím, zda mám ekzém?

Ať už tomu budete věřit nebo ne, jedním z nejvíce těžkopádných aspektů obličejového ekzému je zjistit, zda skutečně máte ekzém. Vaše suchá nebo podrážděná pokožka může být důsledkem špatné reakce na produkt (kosmetiku), který používáte. Nevylučuje se také drsnější počasí a další běžné faktory, které mohou mít vliv na zdraví vaší pokožky.

To může být opravdu obtížné rozlišit, protože pokožka, která má ekzém, bývá suchá a podrážděná. Všeobecně se dá říci, že suchá pokožka nebývá podrážděná. Pokud však Vás doprovází svědění, je vysoká pravděpodobnost, že můžete trpět na ekzém. Kosmetické zvlhčovače, jemná péče o pokožku přináší suché pleti potřebnou vlhkost. Na rozdíl od mírného odlupování kůže, otupělosti a těsnosti spojené se suchou pokožkou, ekzém na tváři doprovází jasné a intenzivní svědění, většinou popraskaná pokožka a v některých případech i krvácení. Pokud máte tyto příznaky pokožky, doporučuji navštívit Vašeho dermatologa či kožního lékaře. Vím, nebývá to moc populární, někdy je to však nezbytné.

ekzém na obličeji

Co způsobuje ekzém na tváři?

Ekzém ve skutečnosti označuje skupinu stavů, které způsobují, že kůže zčervená, svědí, je šupinatá a zanícená. Existuje několik typů ekzémů. Nejběžnějším typem je atopická dermatitida, forma, která se často objevuje v adolescenci (dospívání) a je častější u osob s rodinnou anamnézou, tedy dědičně předávaná. Když lidé hovoří, že mají ekzém, často se jedná o atopickou dermatitidu, která ovlivňuje obličej. Tato atopická dermatitida bývá často vyvolaná chladným počasím, horkou vodou, citlivostí na určitý druh potravin či látek, sluncem, pocením, stresem či jiným podnětem.Ne všichni lidé s ekzémem musejí mít nutně stejné spouštěče.

Toto bývá často individuální záležitostí a každý by se měl snažit pozorovat po jakých skutečnostech se jeho ekzém zhoršuje, jako již zmíněné jídlo, počasí, stres, vitamíny apod. A těmto stavům se, pokud je to možné, co nejvíce vyhýbat. Takže např. černý pepř v jídle může u jedné osoby vyvolat ekzém či jeho zhoršení, tak u jiné osoby tomu tak nutně nemusí být, i když obě trpí na stejný druh ekzému na tváři či kdekoliv jinde na těle. Začněte tedy důkladně pozorovat, kdy se Vám ekzém zhoršuje, jídlo a látky v jídle bývají častým důvodem. A také se nebojte navštívit svého lékaře, aby zjistil, zda projev kůže, který máte je skutečně ekzém, nebo jiná kožní či zdravotní záležitost.

Pokud se ve vaší rodině vyskytoval ekzém je pravděpodobné, že k ekzému můžete mít předpoklady. U některých lidí se projeví alergická reakce např. po konzumaci jídel jako je vejce, arašídy, nebo třeba měkkýš. Ekzém na tváři potom nenechá na sebe dlouho čekat. Pokud tedy víte, že ve vaší rodině byly či jsou různé alergie, buďte určitě ostražití.

jak na ekzém na tváři

Je ekzém na tváři a ekzém na těle stejný a mělo by se s ním zacházet jinak?

Velmi stručně: „ANO“. Na obličej se doporučují používat mírnější produkty (zejména pokud jde o steroidy), protože pokožka na tváři je tenčí, jemnější a citlivější, než je tomu u pokožky na těle. Rozlišujme tedy přípravky na ekzém pro tvář a pro tělo. Tyto přípravky obsahují různé koncentrace látek, tak ať si stav ještě sami nezhoršujeme víc, než je nutné.

Jaké volně prodejné produkty na ekzém použít?

Přestože je nepohodlné žít s kožním onemocněním, jako je ekzém na tváři, naštěstí žijeme v době, kdy kosmetické značky začaly uspokojovat potřeby lidí s celou řadou kožních onemocnění a to poměrně úspěšně. Vybíráme si tedy takové produkty na ekzém či ekzematickou pleť, které mají co nejjemnější složení, neobsahují zbytečně moc složek či chemických látek. Jsou nejlépe přírodního složení a jsou co nejšetrnější k pokožce. Dobře hodnocen je i účinek oxidu zinečnatého nebo včelí vosk, který chrání kožní bariéru před vnějšími vlivy.

Je smutné, že někdy může být ekzém na tváři velmi tvrdohlavý až do té míry, že si nejsme schopni pomoci sami a léčbu musí předepsat lékař. Někomu to pomůže, nebo stav ekzému zlepší, někomu ne. Pokud Vám léky či např. lokální steroidy určené na léčbu ekzému ani po delším čase nepomáhají, pravděpodobně tudy cesta nepovede. Mě osobně se nejlépe osvědčilo začít s detektivní prací ohledně změny jídelníčku a identifikováním, které potraviny ekzém zhoršují a které ne. Také hledání vhodné kosmetiky na ekzém (a že jsem toho vyzkoušela fakt hodně) a pak vysledováním toho, po čem se můj ekzém zhoršuje (oblečení, prašné či parné prostředí apod.).

Dlouhodobě mi nakonec na ekzém na tváři pomohla kombinace, pro mě vhodného jídelníčku a co nejčistčí kosmetika. Vždy jsem i cítila, že kosmetika musí být co nejšetrnější a bez chemie. Rozhodla jsem se takovou vyzkoušet a od té doby se můj ekzém na tváři neobjevil či jen ve velmi malém míře, což po těch všech útrapách je na mávnutí rukou.

A jakou kosmetiku na ekzém na tváři používám ráda?

set zdravá pleť bez pupínků a podráždění kosmetika na aknéSET zdravá pleť

 

no cosmetics balance today sérum pro rovnováhu pleti

No Cosmetics – Sérum pro rovnováhu pleti

Další související témata:

Akné – co o něm víme?

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 8

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.