Jízda na kole

Jízdu na kole jsem měl v raném mládí hodně rád. Záměrně píšu výraz jízda na kole, nikoliv cyklistika, protože tomu mému rekreačnímu ježdění se cyklistika opravdu moc říkat nedalo a nedá. Každopádně to trvalo dalších více než 20 let od doby, co jsem se coby malý capart proháněl usilovně držíc řídítka a užívajíc si výhledu ze sedla, než jsem kouzlo projížděk na kole znovu objevil. Rozvoj cyklostezek, bezpečnosti, ale i kvalitnější kola a vybavení, to vše jen podpořilo můj návrat k této zálibě.

jizda na kole rumunsko
jízda na kole – Rumunsko

Jízda na kole, jak to začalo? Favoritem.

Na úplné začátky si popravdě příliš nepamatuji. Matně si vzpomínám jen na to, že to s mým udržením rovnováhy na kole nebylo zrovna dvakrát ideální, proto mi pozorný rodič nainstaloval zadní přídavná kolečka. Kolo následně sedělo na asfaltu jako přibité. To se to panečku muselo jezdit, říkám si ????.

Daleko více mi utkvěla v paměti doba, kdy jsem dostal prvního favorita. V době raného kapitalismu to byla doslova jednička mezi koly. S tímto „tryskáčem“ si člověk mohl troufnout vyzvat na souboj i kluky, co dělali cyklistiku závodně. Favorit je zkrátka favorit. Štíhlé galusky, na svou dobu odlehčený rám, berany, prostě fantazie. Holky se na toto kolo balit nedaly, ale z pohledu sportovního nebylo, co vytknout. Vůbec nevadilo, že kolo bylo 2x větší než já a člověk na něm vypadal docela komicky.

jízda kolo
jízda na kole dnes

Cyklostezky sice nebyly a okresní silnice byly často v dezolátním stavu, přesto bych řekl, že ježdění na silnicích bylo bezpečnější, než je tomu dnes. Auta jezdila pomaleji, bylo na silnici výrazně méně náklaďáků, a tak si člověk i co by teenager mohl opravdu dobře zajezdit. Převážně tomu bylo po silničkách na jihu Moravy. Samá rovina a sem tam brdek. I když kopce byly vesměs krátké a málo prudké, člověka stejně vždycky potěšilo, když se vyšplhal nahoru s pocitem mistra světa.

 

Legenda Janko Svorada

V devadesátých letech jsem obdivoval československého Pana cyklistu Jána Svoradu. Jeho geniální spurtérské schopnosti. A tak není divu, že když jsme s bráchou dojížděli nějaké ty naše pár kilometrové etapy, vždy jsem se těšil na závěr ve stylu Janka Svorady ????. Úniky se nenosily, a tak naše vyjížďky končily spurtem vždycky. Auta, neauta, když šlo o vítězství, muselo se spurtovat, co to šlo. Myslím, že k pár šedinám, kterými jsou obdařeni moji rodiče, tyto spurtérské závěry trochu přispěly.

cyklistika
jízda na kole, to je i profipeloton

Věděli jste, že…

Ján Svorada (1968*) vyhrál 11 etap Grand tour (z toho 3x na Tour de France), Závod míru a je trojnásobným mistrem ČR v silniční cyklistice. Občas jej můžeme v současnosti vídat také na obrazovce coby experta ČT při slavné Tour de France.

 

Bez tachometru ani ránu

Kromě zmiňovaného dětského závodění mi ještě jedna věc vždycky na kole připadala důležitá. Tachometr. Jakmile jsem jednou začal měřit rychlost a ujeté kilometry, stal se tachometr nedílnou součástí každé vyjížďky. V podstatě stejně často, jako jsem kontroloval situaci na vozovce, tak často jsem koukal na tachometr. Oči tlačily rafičku, co nejdále to šlo. Bohužel jen oči. Nohy často měly své limity. A jak jsem později zjistil, nejen nohy, ale i samotné kolo. Rychleji prostě v určitých fázích jet nemohlo.

cyklistika tachometr
jízda na kole a měření výkonnosti

Není však třeba jen vzpomínat. Projížďka na kole je zábavná i dnes. Proto jsem se ke kolu vrátil. Už to sice není o závodění, ale o vychutnávání si pohledu na krajinu a pocitu, že člověk dělá něco pro sebe. Navíc se i fyzické limity postupem času samotným ježděním posouvají. Kolo je u nás stále populární. Sice nezaznamenalo takový boom, jako běh, ale buďme rádi za to, že máme síť cyklostezek, kde si můžeme opravdu dobře zajezdit. Horší je to na silnicích, kde je to dnes opravdu adrenalin, ale snad bude i v tomto ohledu brzy lépe. Napadá mne v této souvislosti mnohokrát protřepané, ale stále pravdivé rčení: „nemusí pršet, jen když kape“.

Na závěr článku „Jízda na kole“ jsem si připravil pár tipů na příslušenství, které se mi osvědčilo při rekreačních cyklovyjížďkách. Vše formou odkazů na portál Heuréka, kde si můžete vybrat e-shop, kde jsou tyto doplňky za výhodné ceny.

 

Cyklocomputer/tachometr Sigma BC 14.16


Hustilka Topeak RaceRocket

 

Cyklodres FORCE BEST krátký rukáv černo-fluo

 

Cyklistické kraťasy FORCE MTB-11 s odnímatelnou vložkou sv.šedé

 

Cyklistické rukavice Force Rab Gel SF black

 

Mini blikačky Force Double sada

 

Dílna do kapsy

Pokud vás jízda na kole pobavila, můžete se podívat také na některou z mých recenzí:
Kompresor Scheppach Air Force 3

EcoEgg prací vajíčko – opravdu funguje?

Nejlepší domácí pekárna

👁️‍🗨️ 398 x přečteno

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.