Pocení po kávě

👁️‍🗨️ 3.7 K x přečteno

Je pocení po kávě normální? V poslední době se mi stále častěji stává, že se po vypití kávy začnu hrozně potit. Vyloženě po kávě, ostatní nealkoholické nápoje mi problémy nedělají. Mám takový rituál, že každý pracovní den startuji ranní kávou. Naladí mě na lepší vlnu, zkrátka snažím se nastavit si takovou pracovní pohodu. Jenže výraznější potivost mi celý tento rituál kazí. Ba co víc, začínám pokukovat po kolezích, zda si mého pocení nevšimli. Není to příjemný pocit. Začala jsem proto pátrat po příčinách tohoto pocení a také po tom, co s tím mohu udělat, aniž bych se své kávy musela vzdát. Své zkušenosti prozradím v následujícím článku Pocení po kávě.

pocení po kávě

Co způsobuje pocení po kávě?

Příčinou zvýšeného pocení po kávě je kofein. V lidském těle, resp. na pokožce, se nachází 1,6 až 5 milionů potních žláz. Když vypijeme šálek kávy, dojde ke stimulaci nervového systému, na který jsou tyto potní žlázy napojeny. Zjednodušeně řečeno, kofein rozproudí náš krevní oběh a zrychlí funkce centrální nervové soustavy. Zvýšená aktivita se projeví nejen v pozitivních psychologických a fyziologických změnách (proto máme kávu rádi a navozuje nám příjemné pocity), ale také způsobí energetický výdej, který zaznamená náš mozek.

A ten na něj zareaguje zvýšením termoregulace, tedy začne tělo ochlazovat, aby rozprouděné tělo zase vrátil do normálu. Kofein tedy urychlí termogenezi, tělo vytváří teplo a hypotalamus v mozku tento stav vyhodnotí tak, že je třeba s tím něco dělat. Hypotalamus působí v našem těle jako takový termostat. A je zodpovědný za to, že se potíme po kávě.

Noční pocení po kávě a návaly horka

Zatímco krátkodobé pocení po kávě je poměrně častým jevem, méně časté, o to však nepříjemnější, je noční pocení po kávě, případně návaly horka. V tomto případě již jde o stavy, které mají vyšší dopady na naše tělo. Obecně se nazývají hyperhidróza, tedy nadměrné pocení. Většinou se tyto stavy týkají žen, neboť mají přímou souvislost s menopauzou.

Ale nezřídka jsou zasažení také muži, což je spojeno se snižující se hormonální aktivitou (většinou po 35 roku věku). Menopauza má značnou spojitost s hyperhidrózou a pijeme-li odpoledne či večer kávu, často tím jen zhoršujeme množství nočního pocení a návalů horka. Kofein obecně totiž tyto stavy markantně zhoršuje.

noční pocení po kávě

Jak dlouho zůstává kofein v těle?

Po vypití šálku kávy trvá tělu 15 – 45 minut, než dosáhne hladina kofeinu maximální hladiny. Tuto dobu totiž potřebuje žaludek a tenké střevo k tomu, aby jej uvolnily do krevního oběhu. Centrální nervová soustava a mozek zaznamená kofein mezi 30 – 60 minutami od vypití kávy. V tuto dobu tedy obvykle nastupuje pocení po kávě.

To důležité ale je, že účinky kofejnu trvají mnohem déle a to po celou dobu, co zůstává v krvi. U zdravého jedince je to něco mezi 3 až 4 hodinami, ale například u těhotných žen je to až 20 hodin a u žen užívajících antikoncepci orálně až 13 hodin. Takže i když vypijeme kávu brzy odpoledne je velká pravděpodobnost, že se budeme v noci potit, pokud jsme na tyto stavy náchylní.

Pocení po kávě – doporučení a řešení problému

Tvrdí se, že vypití cca 4 šálků kávy denně se sebou nenese žádná zdravotní rizika. Jenže u hyperhidrózy je tomu jinak. Zde je třeba najít rovnováhu mezi pitím kávy a pocením, jinak nám hrozí, že běžný problém přeroste v problém fyziologický, kterého se potom budeme těžko zbavovat (riziko roste s věkem). Určitě není nutné, abyste z pocení po kávě měli těžkou hlavu, nebo se kávy úplně vzdali. Jakmile se však vyskytne zvýšená potivost, měli bychom tomuto stavu věnovat pozornost a snažit se přísun kávy snížit.

Pokud navíc trpíme na noční pocení, měli bychom se vyhnout konzumaci kávy ve večerních, ale i odpoledních hodinách. Je také dobré pomoci játrům v rychlosti odbourávání a vylučování kofeinu z těla. Úplně nejjednodušším způsobem je v nejbližší době po vypití kávy podpořit odbouráváním 1-2 sklenicemi čisté vody (neslazené a bez bublinek), případně jsou dobré také bylinné čaje v čisté formě z heřmánku, levandule či jasmínu. Pomůže také přísun vitamínu C nebo draslíku, i když ty nejsou tolik účinné jako výše zmíněné metody.

čistá voda bez bublin

Pokud nás pocení po kávě obtěžuje natolik, že běžné metody nestačí, pokud se potíme i v noci, pak doporučuji specializované antiperspiranty určené na nadměrné pocení. Tedy ne ty z drogerie, ale ty, které jsou vytvořeny právě na takovéto stavy. Ty sice nevyřeší účinky kofeinu, ale pomohou nám s tím, aby se naše pocení nestalo fyziologickým a posléze i mentálním problémem. Tj. abychom ze strachu z pocení sami sobě pocení nepřivolávali.

Při volbě antiperspirantu dbáme na to, v jaké části těla se potíme. Pokud se nepotíme na celém těle, je vhodné volit antiperspirant určený na danou oblast těla. Je tomu tak proto, že potní žlázy a pokožka obecně je v různých částech těla různě silná, je zde jiná hustota a aktivita potních žláz. U každého člověka je to jinak a nervová soustava může spouštět pocení na různých místech. Toto je zcela individuální.

Hledáte-li antiperspirant, co spolehlivě zabere proti pocení po kávě a také nočnímu pocení, doporučuji švýcarskou značku SweatStop. Prohlédnout a zakoupit tyto antiperspiranty můžete v těchto obchodech: poceni24.cz nebo sweatstop.cz (také na Amazonu).

 

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 15

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.