Hyperhidróza aneb pocení k uzoufání

👁️‍🗨️ 204 x přečteno

Mezi moderní strašáky můžeme směle počítat poslední vyúčtování elektřiny, Covid nebo třeba Miloše Zemana. Ať je to pro vás cokoliv, je mi jasné, že každý máme svou 13. komnatu. Já dnes budu z vlastní zkušenosti popisovat strašáka jménem hyperhidróza. – 5 minut čtení

Nenechte se tímto zajímavým názvem zmást. Tento stav organismu, chcete-li nemoc, jakmile se jednou dostane někomu do života, umí způsobovat pořádné problémy. V následujících řádcích se pokusím vysvětlit, co hyperhidróza je, co o ní v současnosti víme, proč je obtížně řešitelná a zda vůbec existuje něco, co na hyperhidrózu pomůže?!?

co je hyperhidróza

Co je hyperhidróza

Hyperhidróza je zjednodušeně řečeno abnormální pocení. Česky se často používá také ekvivalentní název nadměrné pocení. Jde tedy o to samé, lehký chaos v tomto názvosloví způsobují občas prodejci klasických komerčních antiperspirantů nebo někteří lidé na diskusních fórech, kteří si pletou jakékoliv pocení s hyperhidrózou.

Co to tedy ta hyperhidróza je? Rozlišujeme 2 základní klasifikace hyperhidrózy – primární hyperhidróza a sekundární hyperhidróza.

Primární hyperhidróza – jde o jakékoliv zvýšené pocení, u kterého neznáme příčinu. Dispozice jsou dány obvykle dědičně.

Sekundární hyperhidróza – u toho typu příčinu pocení známe. Příznačné pro ni je, že se pocení projevuje i v momentech, kdy bychom se potit neměli.

Typické situace pro hyperhidrózu – vyjdu z domu ven a v tu ránu mám mokrou hlavu; potím se i když venku mrzne; potím se tak silně, že ze mě doslova kapou krůpěje potu, a to bez zvýšené fyzické aktivity apod.…

Nejčastější příčiny sekundární hyperhidrózy jsou:

  • hormonální výkyvy (těhotenství, menopauza, puberta apod.);
  • braní léků s vedlejšími účinky;
  • nedostatek některých vitamínů či stopových prvků (nejčastěji vitamínu D);
  • nízká hladina cukru v krvi;
  • nevhodný životní styl;
  • obezita;
  • neurologické či lymfatické poruchy

 

Hyperhidróza může postihnout kteroukoliv partii těla. Nejčastěji se setkáváme s nadměrným pocením hlavy a obličeje, chodidel, dlaní, podpaží, břicha, hrudníku či zad (pozn. psali jsem také o nadměrném pocení nohou). Nejsložitějším a nejvíce problematickým stavem je nadměrné pocení celého těla.

hyperhidróza
Hyperhidróza na zádech se často projevuje ve formě velkých krůpějí potu

Pozor na špatnou diagnózu

U pocení obecně je důležitá psychická stránka věci a častou chybou je, když si na sebe přebíráte diagnózy, které se vás netýkají. Nevědomky si tak problém jenom zhoršujete. Uvedu opět na příkladu:
Pokud se běžně nepotíte a půjdete například na túru, během níž se Vám extrémně zpotí záda, pak je to sice nepříjemné, ale hyperhidrózou netrpíte. Pouze dochází k větší stimulaci potních žláz během výkonu, což souvisí s celkovou kondicí organismu. Jde-li u Vás právě o tento typ pocení navázaného na nějakou fyzickou aktivitu, vyzkoušejte našich 9 tipů, jak se zvýšeného pocení zbavit

Jde pocení zastavit úplně? Je vhodné to udělat?

Jakmile hyperhidróza odstartuje, tělo začne „blbnout“ a budete se potit velmi často, v horších případech pořád. Na tomto přílišném pocení nevidím zhola nic dobrého. Člověk si ve společnosti připadá doslova jako exot, stydí se a marně hledá nějakou známku soucitu. Nemůže se nikdo divit, že v dnešní době orientované na dokonalost se raději zavřu doma a nevycházím ven, než abych znovu a znovu prožíval trapné okamžiky, které spolehlivě s novým pocením zase přijdou ☹

co je hyperhidróza

Logicky pak napadají takové myšlenky, že bych dal cokoliv za to, aby pocení ustoupilo. Ač je situace jakkoliv vážná, radím zachovat zdravý rozum a snažit se problematice porozumět. Jedině tak se můžete správně rozhodnout. Co tím chci říct? Pocení je základní přirozený proces našeho těla. Reguluje naši tělesnou teplotu, zabraňuje přehřátí organismu, pomáhá vylučovat nežádoucí látky z těla. Zastavovat zcela pocení tak není v zájmu našeho organismu. Jde proto více o to, abychom se nepotili v momentech, kdy to žádoucí není a kdy pocení neplní zmíněné funkce.

Pokud jste již ve fázi, že uvažujete o větším zásahu do organismu jako odoperování potních žláz nebo botox, mějte tohle určitě na paměti.

Co antiperspiranty na nadměrné pocení? Dobrá investice?

Odpovím velmi rychle. Koho někdy opravdu potkala hyperhidróza, pak mi dá jistě za pravdu, že antiperspiranty na hyperhidrózu bohužel nefungují. Tyto produkty jsou určeny na různé stupně pocení, od mírného až po velmi silné. Pracují tak, že ucpou vývody potních žláz a člověk se na chvíli přestane potit. Samotné pocení nijak neřeší.

Jakmile je potu hodně, antiperspirant nemá šanci. Buďto pot „zátku“ na ústí žláz překoná a pak proudí vesele dál, nebo hrozí kompenzační pocení, a tedy že se začnete potit jinde. Mě osobně toto potkalo a díky ucpávání žláz jsem se začal potit kromě zad i na břiše a na čele.

Aby to nevyznělo jednostranně, antiperspiranty jsou obecně fajn věc a pokud člověk sportuje, nebo chce fungovat v letních vedrech, pak určitě pomohou. Ale hyperhidróza? Na tu zkrátka nepomohou, protože nedokáží ovlivnit samotné pocení.

co antiperspiranty na nadměrné pocení
Komerční antiperspiranty bohužel na hyperhidrózu zpravidla nezabírají

Hyperhidróza, našel jsem něco, co mi změnilo život

Laboratoře i odborníci na hyperhidrózu o zmíněných nedostatcích antiperspirantů vědí, a proto je tato oblast pod neustálým bádáním. A zdá se, že bychom se mohli dočkat po dlouhých letech zlepšení. Alespoň tak je prezentován nový antiperspirant SweatStop IXAL, o němž se v odborných kruzích mluví jako o prvním antiperspirantu vyrobeném přímo na hyperhidrózu. To znamená, že nezanáší a neucpává potní žlázy, ale má za cíl ovlivnit fungování organismu a vracet pocení do normálního stavu.

Antiperspirant jsem si koupil. Ze začátku jsem si myslel, že to nic nedělá. Ale nepřestal jsem a asi po týdnu jsem si začal všímat změny. Je to něco jiného, než na co jsem byl zvyklý, protože přípravek pocení nezastavuje, což je na první pohled divné, protože se zkrátka potíte dál. Co bylo ale důležité pro mě, že se míra pocení postupně výrazněji snížila a začal jsem si připadat tak nějak normálněji. Těžko říci k jak velkému zlepšení došlo, pocení se složitě měří, ale odhadem tak o 2/3.

A jak to mám nyní? Když dobíhám autobus, tak se zpotím, když jsem ve stresu, tak taky, ale nejsou to už kvanta potu, zkrátka už to není tak, že vyjdu ven a jsem v tu ránu mokrý. Hlavně už nemusím pocení řešit, i když jdu jen na chvíli mezi lidi. Cítím se lépe. Připadám si opět jako člověk a můžu fungovat jako ostatní.

Pro mě je to průlom, který stojí za to vyzkoušet raději než operaci. Jestli už jste z hyperhidrózy zoufalí, jako jsem byl já, nepřestávejte věřit. Je spousta lidí, kterých je na tom stejně a ještě to nevzdali. Budu moc rád, když Vám moje informace pomohou a držím vám palce, ať je život brzy zase veselejší 😊

Zdroje: International Hyperhidrosis Society, Wikipedie, Medical News Today

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 5

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"