Zpocené nohy

👁️‍🗨️ 734 x přečteno

Zpocené nohy, příčiny a řešení – 5 minut čtení

Necítíte se dobře, když vaše chodidla zanechávají otisky od potu? Rozčiluje vás, když musíte neustále prát zpocené ponožky? Nemáte čas chodit po obchodech a opakovaně nakupovat nové boty, protože ty staré už jsou tak nasáklé potem, že se nedají nosit? Poradíme, jak se vymanit z tohoto koloběhu bez nutnosti běhat po doktorech. Dost bylo nudné teorie, protože o tom, že pocení je přirozený fyziologický proces, že je velmi individuální a společensky nepřípustné, víme všichni. Následující článek vám pomůže rychle se zorientovat v problematice a nastínit skutečná a ověřená řešení na zpocené nohy.

zpocené nohy zaměstnání stres
Trápí Vás studené zpocené nohy? Porzradíme Vám, co za tím je

Studené zpocené nohy

Půjdu rovnou k věci. Když budete chtít najít správné řešení pocení nohou přímo pro vaši osobu, jako první, co musíte udělat, je identifikovat, zda trpíváte na studené nohy i v klidovém stavu či létě, nebo je jejich chlad způsoben díky pocení. To jsou podobné stavy, ale je mezi nimi zásadní rozdíl. V prvním případě totiž pocit studených chodidel nesouvisí primárně s vylučovaným potem, ale se stažením cévek.

Jednodušeji řečeno, studené nohy (to stejné platí pro ruce) jsou s velkou pravděpodobností odrazem špatného životního stylu, který zahrnuje nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání nebo stres. Tyto faktory mají za následek, že se cévy v chodidlech stahují a hůře prokrvují danou oblast. Podobně si tento stav můžeme přivodit i mechanicky nošením příliš těsné obuvi. Tělo se snaží situaci vyřešit a nervové synapse spouští pocení v problematické oblasti, tedy na chodidlech.

Jak si pomoci od studených zpocených nohou?

Předepište si více pohybových aktivit a pracujte na odolnosti proti stresu (například vhodnými cviky na uvolnění tlaku z těla). Mrkněte na to, zda nenosíte příliš těsnou obuv. Dopřejte si čas od času namáčení chodidel v horké vodě nebo pokud máte tu možnost, dávejte nohy do hlíny či do rašeliny. Tyto drobnosti pomohou obnovit cévní aktivitu v nohou. Jakmile se ta srovná, srovná se i problém s pocením. To je naprostý základ. Tohle pomůže vždy a každému, jediný problém je, že je to běh na delší trať a v některých případech je pocení nohou tak silné, že se neobejde bez ošetření přípravky, které dokáží odstraňovat vlhkost z končetin (více v závěru tohoto článku).

Pokud nohy běžně studené nemáte, netrpíte na studené zpocené nohy a jejich chlad je vyvolán vyloženě od potu, je třeba hledat příčinu jinde. Kde?

zpocené nohy půda rašelina
Na zpocené nohy je dobrá hlína, rašelina nebo i písek z pláže

Pocit mokrých nohou

Nemusíte navenek projevovat žádné problémy, prokrvení chodidel funguje normálně a přesto se vám nohy mohou výrazně více potit než ostatním, například při pohybové aktivitě. Následuje pocit mokrých nohou, kdy člověku přijde, že má v teniskách doslova potopu. Tento pocit mokrých nohou je velice nepříjemný a většinou signalizuje, že hyperaktivita potních žláz je spouštěna v důsledku většího zatížení vnitřních orgánů v organismu (např. játra). Při pohybové aktivitě totiž může tělo vyloučit mnohem větší množství tělo toxikujících látek a v některých případech toho hojně využívá.

V neposlední řadě je třeba zmínit, že za přílišné pocení nohou mohou často také hormony. Hormonální změny v organismu spouští vyšší aktivitu potních žláz, primárně právě na nohou. Typicky se to týká puberty či těhotenství, kdy dochází k masivnímu nárustů případů plantární hyperhidrózy chodidel (pozn. Plantární hyperhidróza je odborný termín pro nadměrné pocení nohou). Zatímco se stresem člověk pracovat může, u hormonální hladiny nebo u kontroly toxikace organismu je to mnohem složitější, protože normální člověk není schopen toto měřit a dávat do souvislosti s pocením nohou.

V těchto případech je nutné nepropadnout skepsi, protože se obvykle časem tělo srovná a začne fungovat zase normálně. Problémy s pocením poté odezní, nebo se sníží na přijatelnou úroveň. I v tomto případě pomůže zmíněné období překlenout vhodný přípravek, který dokáže odstranit vlhkost z končetin, případně můžete vyzkoušet také babské rady, které pomohou s potlačením aktivity potních žláz (více v závěru tohoto článku).

 

Pocení nohou v zimě

Popsané příčiny jsou zcela nezávislé na teplotách venkovního prostředí. To je důvod, proč se například spustí pocení nohou v zimě, kdy je samozřejmě laicky zcela nepochopitelné, proč by organismus chodidla ochlazoval.

pocení nohou v zimě
Zpocené nohy v zimě jsou často opomíjené

Jak jsme vysvětlovali výše, nejde zde o ochlazování, protože pocení nohou v zimě má souvislosti se zcela jinými příčinami. Pro vysvětlení příčin pocení nohou v zimě a v hledání jeho řešení tak vycházíme ze stejných základů jako uvádíme v části „pocit mokrých nohou“ – hormony, toxikace, přetížení nějakého orgánu nebo příliš stresu.

Jistě jste si všimli, že hovoříme hodně o pocení nohou a nijak nezmiňujeme jejich zápach. Je to z toho důvodu, že v momentě, kdy vyřešíte nebo snížíte pocení, pak se eliminuje také zápach. Zápach nohou totiž nikdy nevzniká sám od sebe, ale zapříčiňují ho bakterie, které žijí na naší pokožce. Ty pot rozkládají na aromatické látky, které nevábně zapáchají. Nebudou-li mít k dispozici dostatek potu, nebudou mít, kde se množit a co rozkládat. Takže pamatujte na jedno důležité pravidlo – bez potu nemůže zápach nohou vůbec vzniknout!

 

Zpocené nohy u miminka

Pocení nohou se nemusí vždy týkat jen dospělých či dospívajících. Bohužel může postihnout i miminko, což přidělá starosti nejednomu rodiči. Co hraje roli v takovém případě? Na začátku je třeba zjistit, zda se miminko potí pouze na chodidlech, nebo ve více partiích těla. Zde totiž platí podobné zásady jako u dospělého jedince. Zvýšené pocení v jediné partii těla nesignalizuje zdravotní problém, ale pouze nějakou (obvykle dočasnou) disharmonii v těle – například nedostatečná hladina některých prvků, resp. vitamínů, konzumace nevhodných potravin či nápojů vyvolávajících horkost, mírná alergická nebo detoxikační reakce.

U miminka může jít také pouze o stresový signál. Přestože jde o malého človíčka, i on prožívá emoční stavy. Pokud se miminko potí po celém těle, jedná se o horečnaté nebo nepřirozené stavy, které signalizují, že je něco v nepořádku. Jestliže jde o takový stav, je třeba ho nepodcenit, věnovat mu zvýšenou pozornost a spolupracovat na hledání řešení s lékaři.

 

Babské rady na zpocené nohy

  • Máčení nohou v koupeli z přesličky, ořešáku nebo šalvěje
zpocené nohy koupele
Jak na zpocené nohy? Dopřejte jim pravidelné koupele

Nejznámější je v tomto ohledu šalvěj, protože platí za bylinku, která dokáže nejlépe potlačovat aktivitu potních žláz. Z natě šalvěje si můžete připravit odvar (v poměru cca 200 g šalvěje na 1 litr vody), nechte jej zchladnout a poté jím potírejte nohy. Případně jej můžete přidat do lavórku s vodou a nohy zde namáčet. Samozřejmě dají se pít i čaje, zde je však zapotřebí zmínit, že při dlouhodobém užívání má šalvěj negativní efekty (obsahují hodně neurotoxinů jako například thujon), proto by se k ní mělo přistupovat jen k jako dočasnému řešení na zpocené nohy a raději ji užívat zevně než vnitřně.

Takže jestli plánujete se do šalvěje pustit, doporučujeme spíše koupele. Pokud vám nevadí o něco menší účinek, ale za to s mnohem nižšími riziky, pak se přeorientujte raději na přesličku a ořešák. U těchto bylinek se používají listy. Je možné je kombinovat, nebo používat samostatně. Obě bylinky pracují na podobném principu jako šalvěj.

zpocené nohy šalvěj byliny
Na zpocené nohy je velmi oblíbená také šalvěj

Do této části bychom měli zahrnout i klasická řešení v podobě dubové kůry či jablečného octa. Protože jsou ale účinky hodně podobné, dá se říci, že se jedná o stejné metody se stejnými výsledky. Pokud vám tyto bylinky na pocení nohou obecně nezabírají, například proto, že se potíte příliš silně, je třeba počítat s tím, že výměna jedné za jinou vám v této oblasti žádnou zásadní změnu nepřinese.

 

  • Potírání chodidel jedlou sodou

Jedlá soda dokáže z povrchů stahovat vlhkost. Je tedy nejen skvělým pomocníkem v úklidu, ale dokáže pomoci i s mokrými chodidly. Prášek můžete přímo nanést na chodidla a nechat jej působit. Stáhne vlhkost a také bakterie, které na povrchu pokožku hnízdí. Nevýhody jsou 2. Jednak málo omezuje pocení, navíc u této metody počítejte s tím, že soda příliš na pokožce nedrží, takže bude mít tendenci spadávat na zem. Sodu tak nemůžete používat všude, ale když máte vhodný prostor a dáte si pod nohy třeba u televize noviny, dá se to pohodlně řešit.

 

  • Zázračná brambora

Ještě jste nezkoušeli bramboru? Ta má doslova zázračné vlastnosti, protože dokáže vytáhnout z pokožky téměř vše škodlivé včetně zánětů. Stačí nakrájet syrovou bramboru na plátky, obložit jimi zpocené nohy či postižená místa a zavázat. Bramboru nechte působit cca hodinu až dvě a poté ji odstraňte. Delší působení je na škodu, protože si pokožka začne natahovat z brambory škodlivé látky či bakterie zase zpátky. Vyzkoušejte ji nejen na pocení, ale pomůže vám i se zraněními, otoky, rankami a pohmožděnými klouby atd. Když nic jiného, brambora vám stáhne z chodidel horkost. Potní žlázy tak nebudou mít důvod tolik pracovat.

zpocené nohy brambora
Na zpocené nohy můžete jít také pomocí brambory, která dokáže eliminovat kožní bakterie
Zpocené nohy, jak dostat vlhkost z chodidel?

Babské rady mají omezené schopnosti, proto jsou obecně spíše univerzálními pomocníky, které někomu zaberou, někomu naopak vůbec. Co tedy dělat, když nepomáhají? Možností, jak řešit zpocené nohy či jak pracovat s vlhkostí na chodidlech, se na trhu nabízí vícero. Můžete vyzkoušet iontoforézu, specializované silné antiperspiranty, přípravky s koloidním stříbrem, koupit si speciální ponožky, nakombinované přírodní oleje atd.

Často jde však o předražené metody s nejasnými výsledky, případně také mohou mít vliv na vaše zdraví či vedlejší účinky. Zde narážím zejména na nepříjemné pocity, které mohou vyvolávat, na riziko kompenzačního pocení (pocení vznikne v jiné části těla), případně speciálně u stříbra se vedou v současnosti odborné rozepře o tom, že nanočástice stříbra pronikají pokožkou do těla a jakožto těžký kov znamenají vysokou zátěž pro organismus.

Proto oceňujeme hlavně řešení, která vychází z přírodních principů fungování. To znamená, že mají podobné účinky, jen mnohonásobně zesílené pro potřeby silného pocení. Jako rozumnější alternativa se tedy jeví odstraňování vlhkosti pomocí absorpčních prášků, které působí jen na povrchu, vyrovnávají pH a neovlivňují přirozenou biologickou strukturu pokožky nohou. Takový prášek dokáže vstřebávat vlhkost po dlouhé hodiny, zanechávat nohy suché a svěží. Negativem tohoto řešení vždy bylo, když byl prášek moc jemný, protože se drolil.

Jsou však i kvalitní, které se nedrolí, nejsou okem vidět a nezanechávají na pokožce či oblečení stopy. Jsou naší radou, jak na silně zpocené nohy. Pokud bychom měli doporučit jeden konkrétní na zpocené nohy, pak nejlepší zkušenosti máme s německým SweatStop powder stick, což je prášková tyčinka proti pocení a zápachu nohou s ultra-absorpčním efektem. Více o produktu u prodejce například zde.

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 3

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"