Vzít rozum do hrsti

Hmotné uchopení něčeho, co není hmotné, půjde asi dost stěže.  Ale představa uchopení něčeho do hrsti činí z tohoto rčení cosi citově zabarveného, s požadavkem na efektivní konání.  Hlavním smyslem hmotného uchopení do rukou je chápat smysl toho, co děláme, soustředit se k myšlenkové činnosti a pochopit nebo vyřešit nějaký problém, úkol, situaci.

vzím rozum do hrsti

Každý rozumný člověk ví, že vlastního rozumu má tak akorát do té jedné hrsti, protože v životě je spoustu toho, co se musí naučit, získat zkušenosti, posílit svou moudrost a seznámit se s novými věcmi.

Co tedy dělat, když je náš rozum v koncích?

Mozek při svém rozhodování využívá různých forem srovnávání, při kterých se však mnohdy logicky chybuje.

Vzít rozum do hrsti je jakési nabádání k obezřetnosti. Před naším rozhodnutím se po nás chce, abychom nedělali nic jiného, než vycházeli z praktických soudů a hodnocení, postavených na našich zkušenostech.  Tento náš postoj je zcela jistě ovlivněný tedy prostředím, výchovou, školou, prací, přáteli, médii a světem, ve kterém žijeme.

Dalším smyslem je, abychom nejednali zbrkle, unáhleně, bez rozmyslu. Přece jenom takové pozastavení, podumání, popřemýšlení v souvislostech má něco do sebe. Sami pro sebe si tak zhodnotíme pozitiva a negativa, pro a proti, výhody a nevýhody.  Emoce musíme odsunout stranou, nastupuje naše racionální myšlení.  Oddálení našeho konečného vyjádření, verdiktu, postoje má mnoho výhod. Často svoje úvahy přehodnotíme.

V běžném životě se ocitáme v situacích, nad kterými kroutíme hlavou. To se stává v případech, kdy někdo neježe nevzal rozum do hrsti, ale poslal rozum zcela na dovolenou.

Nespojujme rozum s věkem, ačkoliv nás k tomuto spojení vedou právě získané zkušenosti. V domnění, že starší člověk jich na své životní pouti posbíral povícero.  Problémem dnešní doby rozhodně není nedostatek informací, ale spíše způsob jejich využívání v praxi, logické a racionální uvažování.

 

Činy moudrých lidí diktuje rozum, méně moudrých zkušenost, nevědoucích nutnost, činy zvířat příroda.
Marcus Tullius Cicero

Emoce vedou k jednání, zatímco rozum k závěrům.
Karl E. Weick

Používejte cit s rozumem a rozum s citem

Patricie Holečková

 


Reklamní plocha:

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...