Akné na krku

👁️‍🗨️ 6.5 K x přečteno

Akné na krku patří k těm více obtěžujícím. Alespoň takovou zkušenost s ním mám. Asi je to z toho důvodu, že akné v této části našeho těla bývá poměrně hluboké a pupínky větší. Osobně se domnívám, že za to může struktura pokožky a kožních pórů na krku. Pokožka v této části bývá totiž více povislá, taková vláčnější, což dělá akné na krku úpornějším a složitěji řešitelným. Základem řešení je poznání příčiny akné. V následujícím článku se podíváme nejen na příčiny vzniku akné na krku, ale také na možnosti řešení nejen z pohledu moderních metod, ale také z pohledu tradiční čínské medicíny ⚕️.

Akné na krku příčiny

Jako prvotní pomůcku pro určení příčiny akné na krku můžeme využít obličejovou mapu. Každý orgán má totiž své vyústění v obličejové části našeho těla včetně krku. Díky tomu jsme schopni určit, s jakým orgánem akné s velkou pravděpodobností souvisí a na tuto oblast se posléze zaměřit. Co tedy říká obličejová mapa o akné na krku?

akné na krku příčiny

Akné na krku psychosomatika

Levá polovina krku – možné příčiny:

 • porucha levé ledviny
 • problém s velkým zakřivením žaludku
 • problém s levým vaječníkům u žen a levým lalokem prostaty varlat u mužů
 • problém s močovým měchýřem
 • problém s levou ledvinou
 • onemocnění slinivky břišní
 • problém s levým lalokem štítné žlázy
 • problém s levou močovou trubicí
 • problém se svěračem v žaludku

Pravá polovina krku – možné příčiny:

 • problém se svěračem v žaludku
 • porucha pravé močové trubice
 • problém se žlučníkem
 • problém s pravým lalokem štítné žlázy
 • problém s ledvinami
 • porucha pravého vaječníku u žen a pravého laloku prostaty mužů
 • problém s malým zakřivením žaludku
 • problémy s pravou ledvinou

Další informace:

akné na krku psychosomatika

Akné na krku čínská medicína

Tyto příčiny dále rozvíjí tradiční čínská medicína (ajurvéda), která nejen dokáže lokalizovat příčinu, ale také pojmenovat vztah k potravinám, tělesné aktivitě a obecně zdravotní kondici našeho organismu. Pojmenovává tedy příčinu a snaží se řešit akné u jádra problému, nikoliv jen vnější projevy. To je problém kosmetiky proti akné, která nějakým způsobem jen redukuje následky, ale neřeší příčinu. Proto se nám akné neustále bude vracet až do té doby, než přijdeme ke zdroji problémů s pupínky.

Obecně má akné na krku souvislost s konzumovanými potravinami. Za největší podněcovatele vzniku akné na krku je průmyslově zpracovaný cukr (tj. jakékoliv upravované formy cukru, netýká se přírodních forem), dále pak přílišný přísun škrobu (jídla s vysokým obsahem škrobu). V kombinaci se stresem a hormonálními výkyvy v těle se jedná o nejčastější zdroje vzniku akné na krku. S rozmachem užívání antidepresiv v 21. století, tedy léčiv ovlivňujících nervovou soustavu, se také zvýšil výskyt akné na krku. Mezi používáním antidepresiv a akné na krku existuje také přímá souvislost.

Další informace: tradiční čínská medicína akné na krku

Věděli jste, že?
Ještě v minulém století byly za vydatný zdroj škrobu považovány brambory. S nástupem „moderních“ potravin, změnou zemědělských postupů však došlo k výraznému snížení množství škrobu v bramborách. V průměru tak dnes má více škrobu například chleba. Obecně pak pečivo akné rozhodně neprospívá, podobně jako třeba smažená nebo pálivá jídla.

Co z pohledu akné na krku doporučuje čínská medicína jako řešení?

Měsíček lékařský
Měsíček platí za bylinku, která má fantastické regenerační účinky, což se při obnově pleti po akné velice hodí.

Heřmánek pravý
Nejdůležitější vlastností heřmánku je to, že dokáže stáhnout a vysušit póry. Právě ucpávání pórů je jeden z hlavních důvodů, který brání rychlejší léčbě.

Aloe vera
Aknózní pleť bývá často červená, podrážděná a zde hraje klíčovou roli právě aloe vera, která dokáže uklidnit i velmi narušenou pokožku.

V čínské medicíně se hojně využívají masti, které jsou obvykle směsicí několika bylin. Kromě výše uvedených jsou velmi oblíbené fazolky mungo, kontryhel, třezalka, černý bez a fenykl.

akné na krku

Nejlepší přípravky na akné na krku

Osobně doporučuji změnu životosprávy dle výše uvedeného, občasné používání vhodných bylinek a mapování výskytu akné na krku. Samozřejmě někdy potřebujeme rychlé řešení a v takovém případě nastupuje moderní kosmetika. Ta kvalitní dokáže stimulovat regeneraci do té míry, že si dokáže s následky akné účinně poradit, nebo je dobře zamaskovat. Většina kosmetiky však řeší právě jen následky, proto by měla být jen doplňkem v nutných případech, které se samozřejmě v životě také vyskytnou (důležitá schůzka, rande, vystoupení na veřejnosti apod.).

Kromě maskování je však určitě dobré předcházet vzniku akné na krku, úsilí vynaložené tímto směrem se nám totiž vyplatí dlouhodobě. Doporučuji se zaměřit na kosmetiku, která není komedogenní a nezanáší póry, a která pomůže udržovat kožní bariéru na krku zdravou, odolnou a bez známek podráždění. Toto jsou mé 3 TOP:

Everdry krém s kyselinou hyaluronovou 50 ml

everdry krém na akné

 

LA Roche-Posay Effaclar DUO+ Tinted medium 40 ml

Oblíbený krém s výbornými výsledky. Jeho hlavní výhodou je, že dokáže velmi rychle zamaskovat pleťové nedokonalosti jako akné.

 

Isis Glyco A krém 30 ml

Skvělý krém na bázi kyseliny glykolové, který umí perfektně vyhladit a zjemnit pokožku na krku. Dokáže odstranit mastnotu z pokožky. Navíc zmenšuje póry a urychluje hojení pupínků akné na krku.

 

Více o problematice akné na blogeo.cz:
Akné na zádech

Akné a potraviny

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasů: 40

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.