Inspirace

Inspirace nás nakopne k činům, ke kterým bychom se jinak dlouho odhodlávali. Slyšíme-li pět ódy o báječném výletě na kolech, nabudí nás to k myšlence, proč bychom si také někam nevyjeli.  I když to nemusíme brát doslova, neboť ne všichni jsou zákonitě vlastníci kol, či na kole už dávno neseděli, takže mají jistý ostych to znovu zkusit. Místo výletu na kole se můžeme do opěvovaných míst pustit pěšky, vlakem, autobusem, autem.

inspirace

Stejně tak zmíněná báječná dovolená může vyvolat inspiraci podívat se do míst, které neznáme a zkusit, co je na tom vychvalovaném pravda. Anebo se vůbec nemusíme vypravit do stejných míst, ze kterých si někdo odvezl ty nezapomenutelné zážitky. Vyprávění dotyčných v nás pouze vzbudí touhu se zkrátka a dobře někam vypravit. Inspiraci můžeme najít všude kolem nás. Můžeme procházet zahradnictvím a nechat se inspirovat tím, co bychom si mohli doma zasadit, anebo tím, čím bychom si mohli okrášlit svůj příbytek.

Inspirujeme se vzorovými domy, vybavením domácnosti. Zjednodušeně řečeno, inspirujeme se vším, co nás zaujme, upoutá. Listujeme časopisy a necháme se inspirovat módními návrhy ať již v oblečení, ve střihu vlasů, v barevných kompozicích. Poutavá reklama nás nabádá ke komerční inspiraci a mnozí z nás tomuto lákadlu nedokáží odolat.

Přimlouvám se tedy za tu pozitivní inspiraci, která má být podnětem k činům. Ale zapomeňme, že se máme rozhodovat svobodně, nenásilně, správně. Inspirace přináší sebou čas na nové věci. Díky za škálu inspirace v jakékoliv oblasti.  Sem patří všechno tvořivé nadšení, nával kreativity. Mnohdy inspirace dokáže vyvolat v nás údiv nad tím, jakou širokou škálu doslova přináší. Pustíme-li se do nějakého kreativního projevu, vůbec nezáleží na výsledku a zcela je lhostejné, zda se bude blížit k inspirativní předloze. V každém případě může obzvláštnit zaběhané rituály.

inspirace jako cesta

Já například místo dortu se svíčky jsem doprostřed dortu umístila šaškovský klobouček s číslici jubilanta a měli jste vidět, jaký příval radosti a smíchu to přineslo. Nepatřím k těm, kteří by se mohli chlubit svátečně prostřeným stolem, správně uvázanou kytkou, decentně zabaleným dárkem, či kulinářským výtvorem vyfoceným v kuchařkách. Přesto se ráda nechávám inspirovat a pokouším se o nemožné. Tu přiložím snítku rozmarýnu, tu sušenou růži ze zahrady k balíčku, tu vytvořím jakousi koláž k dobových fotografií. Je to neohrabané, ale určitě osobní, neformální a neotřelé. A hlavně to přináší úspěch, radost a potěšení. Je totiž vidět, že jsem se „snažila“. A tak je mi nakonec odpuštěno, že můj výtvor není jako ze žurnálu.

Podporujme tedy inspiraci ve všech směrech, podporuje naši snahu něco změnit, něco napodobit, něco přenést do běžného života. Chvalme všechny podněty, které jsou hnacím motorem k činům a náležitě si je vychutnávejme. Kdyby neexistovala inspirace, neexistovalo by ani toto moje povídání o ni. Podobně jako o té kreativitě platí to i o mém sdělování. Je to sice kostrbaté, nedokonalé, ale zcela jistě osobní a někoho z vás to může i potěšit.

Inspirace nám dává křídla, přináší prvotní impuls.  Podporuje vnitřní snažení a nabádá nás k vyzkoušení něčeho nového.


Reklamní inspirace:

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Miluška Molíková

Miluška Molíková

Jsem aktivní důchodkyně, věk mi ale raději nehádejte 😀. Ráda se zamýšlím nad obyčejnými věcmi, nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to nyní. A když se o své myšlenky mohu podělit, je to přesně to, co mne naplňuje. Budu ráda, když vás moje řádky inspirují, potěší nebo přivedou k zamyšlení. Mým cílem je psát nenáročně a pohodově, zkrátka ke kafíčku ☕. Posuďte sami...