Pigmentové skvrny v obličeji

👁️‍🗨️ 1.7 K x přečteno

Pigmentové skvrny v obličeji – poradíme, jak na ně

Jedním z problémů, se kterým dlouhodobě bojuji, jsou pigmentové skvrny v obličeji. Člověk se snaží starat o svůj vzhled, každopádně pigmentové tečky, pigmentové skvrny, vazivové shluky a mateřská znaménka dokáží značně potrápit. Jen ty úplně malinkaté mohou bývají roztomilé, znám však jen málo těch, kterým by nevadili a netoužili by po jejich redukci či odstranění. Dnes si proto řekneme, jaké jsou příčiny těchto skvrn, co radí naše babičky a jaké přípravky mají dle mých zkušeností nejlepší výsledky ✅.

pigmentové skvrny ruce
Jak na pigmentové skvrny v obličeji

Jak na pigmentové skvrny v obličeji?

Nejčastěji se pigmentové skvrny vyskytují na rukou a v obličeji. Bohužel právě v obličeji. Proč je tomu tak? Důvody jsou prosté. I když to, jak moc máme sklony k pigmentaci, je dáno typem pokožky a tedy dědičně, samotnou podstatou zvýšeného pigmentu je zvýšení počtu buněk produkujících pigment (melanin). Stimulantem je nadměrná činnost sluníčka a tedy škodlivých paprsků ⛅. Je tedy jasné, že nejčastěji a nejvíce postihovány jsou zmiňované ruce a obličej.

Dnes je již samozřejmě osvěta v podobě používání ochranných krémů s vyšším UV faktorem naprosto známá každému, pravdou je ale fakt, že ne vždy můžeme být neustále chránění a při nejlepší vůli toto dle mého názoru nejde zcela uhlídat. A pokud dispozice k větší pigmentaci máme, tak nás zkrátka pigmentové skvrny neminou. S přibývajícím věkem a oslabováním pokožky toto riziko pochopitelně roste.

Věřím, že ochranu před sluníčkem již v dnešní době nikdo nepodceňuje, zaměřím se proto na to, jak na pigmentové skvrny v obličeji, tedy na ty, které již máme.

Věděli jste, že…
obecně daleko více trpí problémy s pigmentovými skvrnami lidé s tmavší pokožkou.

Ještě než se dostaneme ke konkrétním radám, jak na pigmentové skvrny v obličeji, ráda bych zmínila, že existuje také speciální typem pigmentace – melasma.

pigmentové skvrny v těhotenství
Pigmentové skvrny v těhotenství – melasma

Pigmentové skvrny v těhotenství

Těhotenství, požehnaný stav, se sebou nese i řadu nepříjemných souvislostí. Jednou z nich jsou pigmentové skvrny v těhotenství. Díky užívání hormonálních preparátů, antikoncepce a prudké změně hormonální hladiny je těhotenství živnou půdou pigmentace. Melasma se vyvíjí hlavně v obličeji a dle odhadů postihuje až 15% těhotných a až 25% žen užívajících perorální antikoncepci. Zvýšené pigmentace v obličeji vede často během těhotenství k rozvoji akné a dalších kožních problémů.

Pigmentové skvrny babské rady

Řekla bych, že takovou první pomocí, jak na pigmentové skvrny, jsou babské rady. Ty sice podle mých vlastních zkušeností problémy zcela nevyřeší, ale v určitých případech alespoň pomohou pigmentové skvrny mírně zmenšit či zesvětlit, aby nebyly tolik výrazné.

pigmentove skvrny babské rady
Pigmentové skvrny babské rady – citrón a jablečný ocet

Pigmentové skvrny babské rady – co může pomoci?

  • Jablečný ocet
  • Citrón
  • Podmáslí
  • Rajčatová šťáva
  • Cibule

Konkrétně jablečný ocet a citrón dokáží při pravidelném denním používání za 2-3 měsíce výrazně vybělit pigmentové skvrny. Ty sice zcela nezmizí, ale potěší i to, když jsou méně výrazné.

Rajčatová šťáva a podmáslí fungují dohromady. Jejich směs působící na pokožce po dobu 10-15 minut je vlastně takovým přírodním peelingem. Pokožka pod působením této směsi se začne postupně odlupovat a regenerovat v místě aplikace, což má vliv na postupnou redukci skvrn. Podobně působí také cibule. S ohledem na její strukturu se však doporučuje aplikovat spíše formou masky, tedy cibuli rozmačkat na kašičku, přidáme ocet a mícháme tak dlouho, než vznikne taková husté krémová směs. Tu posléze nanášíme na pigmentové skvrny. Opět je to běh ne delší trať, který své výsledky ale přinese. Tyto masky je třeba používat také pravidelně, opět po dobu až 3 měsíců.

Další velké množství babských rad proti pigmentovým skvrnám najdete na wikihow.

pigmentové skvrny laser
Pigmentové skvrny a ošetření laserem – bezbolestně za pár minut

Ti méně trpěliví mohou místo babských rad navštívit dermatologa, který také může množství pigmentace zmenšit. Obvykle se využívá laserových odstranění skvrn a znamének. Laserový zákrok je bezbolestný a trvá jen pár minut. Na celé věci trvá nejdéle to (20-30 minut), než začne působit znecitlivění v místě zákroku, před samotným laserem totiž dostanete roztok na znecitlivění. Na zákroku jsem byla a je to opravdu snadné, maximálně může dojít trochu k pálení na pokožce. Nevýhodou je tak to, že pokud máte pigmentové skvrny v obličeji ve větším množství, může vás jejich odstranění přijít na hodně peněz a je třeba také počítat s tím, že mezi větším množstvím zákroků bývá nucená delší pauza.

Pigmentové skvrny v obličeji – nejlepší přípravky

Badestrand krém na pigmentové skvrny v obličeji ⭐⭐⭐⭐⭐


Mohlo by Vás také zajímat:

⏩ Samoléčitelství formou reflexní terapie

Recept na domácí masku na obličej

Kyselina hyaluronová a její vedlejší účinky

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasů: 7

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.