Sucho v ústech a antidepresiva

👁️‍🗨️ 1.2 K x přečteno

Nějaký čas mne trápí nepříjemná suchost v puse. Toto sucho v ústech se vyskytuje nahodile, každopádně nikdy v minulosti jsem na podobné pocity a stavy netrpěl. Zdravotní stav je uspokojivý, alespoň všeobecná vyšetření na žádné výraznější problémy neukázala. Chrup mám v dobrém stavu, takže nedostatky ústní hygieny mohu vyloučit. Co tedy způsobuje sucho v ústech, kde hledat příčiny?

Po konzultacích se specialisty a pročtení velkého množství článků a diskusních fór ukazuje vše na vedlejší projev prášků, které beru. Překvapila mne informace, že velké procento antidepresiv má, nebo může mít, jako vedlejší účinek právě sucho v ústech. Podobně na tom mohou být další léčivé preparáty, které bereme.

 

jak na sucho v ústech
sucho v ústech a antidepresiva

 

Antidepresiva mají vedlejších účinků vícero, závisí na druhu a množství, které bereme. Každopádně i specialisté v tomto oboru mi potvrdili, že tyto látky značně zatěžují játra. Celková toxikace a zanášení jater pro tělo nepřirozenými látkami je jednou z častých příčin sucha v ústech. Pokud dáme navíc do souvislosti braní antidepresiv, zhoršený stav nervové soustavy, současný životní styl s nedostatkem pohybu, problém je na světě. Tohle vodítko samozřejmě platí obecně, nikoliv jenom pro antidepresiva.

Přirozeně nejlepší by bylo přestat antidepresíva brát úplně, nebo je aspoň omezit. Kdo však někdy trpěl na úzkostné stavy, nebo měl problémy v tvorbě důležitých hormonů, ví, že tak jednoduché to není. Proto je třeba se zaměřit i na to, jak fungovat i při braní antidepresiv a organismus tím trpěl co nejméně. Samozřejmě existují i spojitosti mezi suchem v ústech a nemocemi (např. cukrovkou). Tyto těžké nemoci však mají prakticky vždy mnohem více projevů, než jenom sucho v ústech.

 

ostropestřec mariánský

 

Celkově je však nutné tento problém neignorovat, tělo jím vždy signalizuje, že je něco v nepořádku, nebo že nějaký orgán je přetížen. Sucho v ústech též může přijít jako projev hormonálních změn. Těm se neubráníme nikdo, ale můžeme jejich dopady vhodným životním stylem zmírnit.

Samotná játra fungují jako čistička našeho organismu. Navíc játra hrají klíčovou roli také při produkci žluči a již zmiňovaných hormonů! Už z pozice těchto funkcí je jasné, že pokud jsou játra přetěžována, je třeba začít s podporou jejich činnosti. Detoxikace je nejlepší způsob, jak tělo zbavit nežádoucích látek a játrům ulevit. Kromě bylinek jako ostropestřec, hořec, smetanka lékařská, je dobré zařadit do jídelníčku kroupy, kysané zelí, zeleninu obsahující betakaroteny a síru (např. mrkev) a kurkumu.

Jednoznačně se pro podporu jater doporučuje vyhnout kofeinu a hodně pít. Právě voda pomáhá odplavovat nečistoty a podporuje činnost jater.

 

voda čištění organismu

 

Přeji vám pevné zdraví a ať vás sucho v ústech dále netrápí. Pokud jsou příčinou antidepresiva, či jiné léky, výše uvedená doporučení vám pomohou, stejně jako pomohla mně. Podpoře svoje játra a problémy se suchostí v puse zmizí stejně tak rychle, jako se objevily.

Více článků o podobných tématech, jakými jsou pocení, hyperhidróza, svědění hlavy, akné, či volba jídelníčku naleznete v kategorii Zdraví.

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasů: 9

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Petr Štefanský

Petr Štefanský

Jmenuji se Petr a od dob svých studií jsem se potýkal s nejrůznějšími zdravotními problémy. Tato kapitola života ve mě zanechala řadu poznatků a zkušeností, o které bych se s Vámi rád podělil. Některé nepříjemnosti se mi podařilo vyřešit, jiné ještě stále řeším. Zajímají mě nové metody, ale i ty staré a osvědčené po generace. Mým životním mottem je: "každý den máš možnost něco zlepšit"

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.