Abnormální pocení

👁️‍🗨️ 831 x přečteno

Abnormální pocení, co to je a proč se zrovna já potím tolik? Abnormální pocení, hyperhidróza, nadměrné pocení, zkrátka jakékoliv pocení, při kterém máme nepříjemný pocit je signálem našeho těla, kterému je třeba věnovat pozornost. V následujících řádcích si řekneme více o tom, co abnormální pocení je, na co bychom si měli dát pozor a jaké máme možnosti účinného řešení. Předně je zapotřebí zmínit, že pocení je zcela normální a přirozená funkce našeho těla, prostřednictvím níž se naše tělo ochlazuje, nebo se zbavuje škodlivin a nežádoucích látek. Pokud je naše tělo v rovnováze, pak se pocení spouští na základě běžných věcí jako vysoká teplota, fyzická zátěž, stres nebo konzumace aromatických potravin, horkého jídla či pití.

Zpozornět bychom měli v momentě, kdy naše pocení nemá viditelnou příčinu, v momentě, kdy je jeho intenzita tak velká, že z nás doslova „teče“, nebo v případě, kdy se potíme během noci. Tyto stavy již přirozené nejsou a jsou reakcí našeho organismu na nějaké nestandardní podněty. Mezi ty nejčastější patří nemoc, vedlejší efekt léků, zvýšená činnost některého orgánu, psychická nerovnováha, toxikace organismu nebo obezita. Pokud takovéto abnormální pocení máme, je třeba hledat nejen příčinu (při hledání příčiny doporučuji je konzultovat s lékařem, který by měl znát váš zdravotní stav a určit oblast, která s velkou pravděpodobností za abnormální pocení může), ale také pomoc, která pocení zastaví.

abnormální pocení

Pomoc doporučuji hledat v každém případě. Dost často se bohužel stává, že neřešený problém s abnormálním pocením přeroste v něco většího. Roli zde hraje psychika. Zvýšená potivost je totiž brána společensky velice špatně, bohužel přetrvává naprosto mylné přesvědčení z časů dávno minulých, že pocení je věcí nedostatečné hygieny! Navíc na lidi s problémy s pocením se nahlíží jako na psychicky nevyrovnané, labilní, mající tento druh problémů. V naprosté většině případů jsou však příčiny úplně jinde, jak jsem popisoval výše.

Ten negativní vjem veřejnosti se však velice těžko napravuje, proto je více než potřebné tento stav řešit. Není výjimkou, že neřešené pocení přeroste v závažnější problém, kdy hlavní roli začne hrát zmiňovaná psychika. Člověk začne myslet na to, že se například na veřejnosti zpotí, že se mu na oblečení objeví tolik nepříjemné „koláče“, nebo že mu z hlavy začnou kanout potůčky potu. Pak stačí jen na tuto situaci pomyslet a chronický problém je na světě.

pocení bez zjevné příčiny

Jak na abnormální pocení?

Při výběru vhodného řešení bychom měli v první řadě identifikovat oblasti, kde nás trápí abnormální pocení. Je třeba odlišovat, zda postihuje pouze jednu část těla (např. chodidla), nebo více oblastí, případně i celé tělo. V případě, že je postiženo celé tělo, je většinou za tímto pocením nějaká zdravotní komplikace.

Jako první pomoc doporučuji použití antiperspirantů přímo určených na nadměrné pocení. Tyto antiperspiranty jsou natolik silné, že dokáží zastavit i velmi silné pocení s vysokou účinností. Obecně vhodnější jsou pak antiperspiranty zaměřené na konkrétní část těla. Je to proto, že hustota potních žláz, jejich aktivita a síla pokožky je v různých částech těla různá. Je pochopitelné, že pokud mě trápí abnormální pocení dlaní, nebude to to samé, jako když se abnormálně potím na čele. Proto doporučuji sáhnout po antiperspirantech jejichž složení je přizpůsobeno dané tělové partii (jako např. SweatStop), než po univerzálních přípravcích (jako např. driclor), které tyto nuance zohlednit nemohou.

abnormální pocení celého těla

V případě abnormálního pocení nedoporučuji použití antiperspirantů z drogerie, nebo deodorantů, ty pouze překryjí pach, ale pocení nezastaví. Jejich účinnost není dostatečná na to, aby se na povrchu pokožky na ústí potních žláz vytvořila vrstva chránící proti pocení. Pot tuto vrstvu snadno po nějakém čase překoná a potíme se dál.

 Pokud zabere specializovaný antiperspirant, pak obecně není třeba dalších razantnějších metod typu chirurgického zákroku či iontoforézních terapií.

Tyto metody samozřejmě také pomohou s pocením, ale podobě jako antiperspirant neřeší příčinu pocení. Antiperspirant je však řešením, které Vás nebude stát tolik peněz a neznamená zásah do našeho organismu. U nejlepších antiperspirantů na trhu je pak efekt minimálně srovnatelný. Teprve pokud antiperspirant nezabere, je třeba se poohlédnout po medicínském řešení. Tyto případy jsou však spíše vzácné.

Doporučené produkty na abnormální pocení

antiperspiranty SweatStop

antiperspirant bez hliníku IXAL

antiperspirant EVERDRY


Další články o problémech s pocením:

Jaká je vazba mezi pitím kávy a nadměrným pocením? Jak dlouho zůstává kofein v našem těle? Více v článku Pocení po kávě

9 více či méně známých tipů, jak si poradit s pocením v pohodlí domova. Další informace v článku Jak zabránit pocení

Pocení rukou a dlaní bývá velmi složitě řešitelné. V čem jsou naše ruce tak specifické? Odpovědi a doporučené řešení naleznete v článku Pocení dlaní

Jak se Vám článek líbil?

Vyberte počet hvězdiček (5*=maximum)

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasů: 6

Zatím nehodnoceno :( Podpořte autora Vaším hodnocením.

Michaela Veselá

Michaela Veselá

Ahoj, mé jméno je Míša a pracuji jako kosmetička. Kosmetika a vše související s krásou a aktivním životním stylem je nejen mou profesí, ale i hoby. Speciálně jsem nadšenec do přírodní a dekorativní kosmetiky. Jsem vždy moc ráda, když mé zkušenosti a rady pomáhají lidem k atraktivnějšímu vzhledu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.